Ewa_Gotuje

Delikatny, kremowy, z przyprawami, które lubisz. Zrób ser żółty w domu

Dodajemy go do kanapek, zapiekanek, makaronów, czy przekąsek na słono. Żółty ser to produkt, który w wielu domach zawsze musi znaleźć się w lodówce. Oczywiście w sklepach znajdziemy wiele rodzajów tego mlecznego przysmaku, jeżeli jednak masz czas i chęci, możesz spróbować przygotować go we własnej kuchni. Sprawdź, jak zrobić żółty ser w domu krok po kroku.

Jak zrobić ser żółty w domu? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Szacuje się, że na świecie istnieje około czterech tysięcy gatunków serca. Na polskich stołach najczęściej spotkać można różne rodzaje twarogu oraz sery żółte, najbardziej znane są oczywiście te holenderskie oraz szwajcarskie. W sklepach do wyboru mamy wiele rodzajów, gouda, ementaler, edamski, tylżycki, a także mierzwiony o niezwykle cienkich plastrach, czy okrągły salami. Jeżeli lubisz kulinarne eksperymenty, możesz pokusić się o przygotowanie żółtego sera w domu. Podpowiemy ci, jak to zrobić, jakie przyprawy dodać do domowego żółtego sera, oraz jakie kryją się w nim wartości odżywcze. 

Sprawdź także: Jak zrobić gęsty, domowy majonez? Ten przepis jest w rodzinie od pokoleń

Żółty ser – wartości odżywcze i właściwości

Ser żółty jest dobrym źródłem witaminy A, witamin z grupy B, D, E i K, oraz minerałów, takich jak: wapń, magnez, potas, cynk, chrom, żelazo, fosfor i sód. Zawiera także dość sporo białka, które powinno znaleźć się, w każdym posiłku.

Taka kombinacja składników odżywczych wpływa korzystnie na funkcjonowanie organizmu. Na przykład witamina A oddziałuje pozytywnie na zdrowie oczu oraz pomaga chronić je przed chorobami, natomiast witamina E znana także jako witamina młodości pomaga zadbać o kondycję skóry, włosów i paznokci, a także wykazuje działanie przeciwutleniające. Witamina K wpływa na prawidłowe krzepnięcie krwi. Natomiast połączenie witaminy D i wapnia to sposób na zadbanie o mocne kości i zęby. Witaminy z grupy B oraz magnez są natomiast istotne dla układu nerwowego. Potas pomaga regulować prawidłowe ciśnienie krwi. 

Nie da się jednak ukryć, że zbyt duża ilość sera w diecie może poskutkować nadprogramowymi kilogramami. Produkt ten należy do tych wysokokalorycznych, w 100 g jest od ok. 350 do 400 kcal, dlatego należy spożywać go z umiarem. Dodatkowo zawiera nasycone kwasy tłuszczowe, które spożywane w dużej ilości mają niekorzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, a także mogą przyczyniać się do powstawania blaszki miażdżycowej. Ponadto ser żółty zawiera duże ilości sodu, co nie będzie wskazane dla osób, które borykają się z chorobami nerek. 

Jak zrobić żółty ser w domu krok po kroku?

Przepisem na domowy żółty ser podzieli się autorzy kanału Ogrodnictwo Intuicyjne - Permakultura TV, który można śledzi za pomocą serwisu YouTube. Przygotuj: kilogram półtłustego twarogu, litr mleka, 100 g masła, dwa żółtka, sól, oraz łyżeczkę sody oczyszczonej. Opcjonalnie możesz dodać ulubione przyprawy.   

Zacznij od zagotowania mleka, następnie dorzuć rozdrobniony twaróg, gotuj wszystko na niewielkim ogniu, nie zapomnij, mieszać masy. Kiedy oddzieli się serwatka, odcedź ser na sitku. Do garnka wrzuć masło i poczekaj, aż się roztopi, następnie dodaj ser, mieszaj całość powoli dodając sól, żółtka, przyprawy i sodę. Kiedy składniki się połączą, przełóż ser do pojemnika, i poczekaj, aż ostygnie. Domowy ser będzie gotowy do spożycia po około 12 godzinach. Pamiętaj, aby przechowywać go w lodówce. 

Jakie przyprawy dodać do domowego żółtego sera?

Domowy ser żółty możesz przygotować w wersji naturalnej lub dodać do niego ulubione przyprawy, świetnie sprawdzi się tu na przykład kminek, który równocześnie świetnie wpłynie na twoje trawienie. Jeżeli lubisz przyprawy śródziemnomorskie, możesz spróbować wersji z oregano, bazylią lub tymiankiem. Jeżeli natomiast wolisz pikantne potrawy świetnie sprawdzi się chilli, na przykład to w postaci suszonych płatków. 

Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, youtube.com/@perma-kultura, smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »

Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »

Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 46

30 min
5
Dania główne Kluski leniwe

Szybki przepis na pyszny obiad lub kolację. Kluski leniwe z Okrasą, bardzo po...

Odsłon: 89

30 min
6
Ciasta Napoleonka bez pieczenia

Klasyczna napoleonka to często ulubione ciasto rodzinne, choć jej wykonanie j...

Odsłon: 47098

30 min
80
30 min
4
Przekąski Tarta z orzechami i kurczakiem

w oryginalnym przepisie do ciasta dodajemy zmielone orzechy, ja dodałam posie...

Odsłon: 40

30 min
3
15 min
4

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0