Dieta czekoladowa – trzydniowa kuracja, która pomaga... w odchudzaniu

Cudownych diet znajdziemy w internecie całe mnóstwo. Niektóre obiecują spektakularne efekty w ciągu kilku dni, inne z kolei mówią, że możemy jeść, co tylko się chce, a i tak nie tyć. Ile w tym prawdy? Zwykle zero. A jednak nadal szukamy idealnej diety, zamiast po prostu udać się do specjalisty.

Dieta czekoladowa | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jedną z cudownych kuracji, które ostatnimi czasy stały się bardzo popularne, jest dieta czekoladowa. Czy to oznacza, że cały dzień możecie jeść wyłącznie czekoladę? Cóż, prawie. Chociaż zasady są odrobinę inne. Czy rzeczywiście kuracja czekoladowa może pomóc w zrzuceniu zbędnych kalorii? I, przede wszystkim, czy jest to zdrowe dla organizmu? 

Czekolada – właściwości 

Co kryje w sobie czekolada? Właściwości tego przysmaku już od dawna sprawiają, że sięgamy po niego częściej, niż po inne słodycze. Czekolada jest doskonałym źródłem magnezu, ale również błonnika. Znajdziemy w niej także potas, antyoksydanty czy miedź i cynk. To ponad 600 substancji, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie, poprawiają nastrój i sprawiają, że mniej odczuwamy głód.

Czekolada jest też dobrym źródłem węglowodanów, co dla mózgu stanowi dobrą wiadomość – przecież właśnie tym się odżywia – a jednak dla reszty organizmu nie jest tak dobre. Zbyt duża zawartość węglowodanów w posiłkach może przyczynić się do tycia, zwiększyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy typu 2. Oczywiście należy pamiętać, że najzdrowsza czekolada to ta, która zawiera duże ilości kakao – to właśnie ten składnik jest najważniejszy i najzdrowszy w czekoladzie. Mleczna, z dużą ilością cukru, nie będzie dla nas tak dobra, jak ta gorzka, z co najmniej 90% zawartością kakao. Chociaż czekolada niewątpliwie jest zdrową przekąską – o ile nie jemy jej często i w dużych ilościach – należy nadal traktować ją jako dodatek, nie zaś dużą część naszej diety. Jak to ma się do trzydniowej kuracji czekoladowej? 

Czy jedzenie czekolady może pomóc w odchudzaniu? 

Prawdopodobnie wiele osób zastanawia się, czy jedzenie czekolady może pomóc w odchudzaniu? Zwykle to pytanie zadają sobie osoby, które bardzo kochają czekoladę i wolą nie odstawiać jej podczas diety. Twórczyni diety czekoladowej, Ruth Moschner, twierdzi, iż czekolada może być dobrym wsparciem dla osób na diecie. Chociażby ze względu na zmniejszenie stresu, który towarzyszy odchudzaniu się. Endorfiny to ponoć niejedyna zaleta czekolady. Przekąska może zmniejszyć uczucie głodu w kluczowych porach dnia, dzięki czemu łatwiej będzie przejść przez proces zmniejszania sobie posiłków na talerzu.

Przyglądając się jednak właściwościom czekolady, nietrudno zauważyć, iż jest to przekąska dość kaloryczna, która zawiera duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Te zaś przyczyniają się do podniesienia stężenia złego cholesterolu. To również bogactwo cukrów prostych. Dodatkowo czekolada spożywana w dużych ilościach może być uzależniająca. Czy zatem możemy zakwalifikować czekoladę jako produkt odpowiedni w diecie odchudzającej? Logicznie rzecz ujmując, raczej nie możemy. Przecież dieta czekoladowa to tylko trzydniowa kuracja. Może jednak przynosi pozytywne efekty? 

Dieta czekoladowa – zasady

Na czym w ogóle polega dieta czekoladowa? Zasady są dość jasne, choć tu warto wspomnieć, iż dieta czekoladowa rozumiana jest często na dwa różne sposoby. Jedna z nich zaleca spożywanie kostki gorzkiej czekolady na pół godziny przed śniadaniami i obiadami, jednak zachowanie przy tym diety zdrowej, składającej się w dużej mierze z warzyw i wyłącznie z produktów o niskim stopniu przetworzenia. Taka dieta może być utrzymywana przez dłuższy czas.

Kuracja czekoladowa jest zupełnie czymś innym. Zaleca się, by kuracja trwała przez trzy dni. Podczas niej możecie jeść wyłącznie czekoladę o zawartości od 90% kakao oraz potrawy z czekoladą, takie jak Muesli czy owoce z czekoladą. W kuracji istotne jest również uwzględnienie przypraw, które wspierają przemianę materii. To na przykład kardamon, imbir, czy papryczka chili. Kuracja jest redukcyjna, gdyż posiłki dostarczają zaledwie 1000 kcal w trakcie dnia. Między innymi dlatego nie można prowadzić tej diety dłużej niż przez kilka dni. Czy efekty rzeczywiście są zadowalające? 

Dieta czekoladowa – efekty 

Jak działa dieta czekoladowa? Efekty mogą okazać się interesujące, jednak najprawdopodobniej nie zauważycie zbyt wielu pozytywów po kilkudniowej kuracji czekoladowej. Dlaczego? Chociaż kuracja ma zapewniać mniejszą podaż kalorii i pozbyć się toksyn z organizmu, umożliwia przede wszystkim zmniejszenie ilości wody w ciele. To pierwsza substancja, która znika z nas podczas diet redukcyjnych.

Efekt wydaje się zatem spektakularny, gdyż szybko gubimy kilogram czy dwa. Z czasem jednak zauważyć można, że dieta nie przyniosła wymiernych korzyści, gdyż kilogramy wracają – nierzadko ze zdwojoną siłą. To kolejna cecha diet i kuracji redukcyjnych: wywołują one efekt jo-jo. Mogą również rozregulować metabolizm, choć trzydniowa kuracja czekoladowa raczej nie zadziała w tak negatywny sposób na organizm. Pamiętajmy, że dieta czekoladowa nie dostarcza organizmowi niezbędnych składników odżywczych, takich jak białko, zdrowe tłuszcze czy węglowodany złożone lub robi to w bardzo niewielkich ilościach. Dlatego może okazać się szkodliwa. 

Dieta czekoladowa – przykładowy jadłospis 

Z czego składa się dieta czekoladowa? Przykładowy jadłospis zawiera nie tylko czekoladę zjadaną przed posiłkami, ale też czekoladę w daniach zjadanych w trakcie dnia. Na śniadanie może pojawić się w formie dodatku do muffinków z owocami i kardamonem. Na obiad może być elementem polewy do naleśników z chili, natomiast na kolację być jednym ze składników twarożku. Pamiętajcie, że dieta czekoladowa to maksymalnie 1000 kcal, dlatego posiłki nie są zbyt obfite. Tym bardziej że ich częścią jest kaloryczna czekolada. 

Dla kogo jest dieta czekoladowa? 

Zastanawiacie się z pewnością, dla kogo jest dieta czekoladowa? Czy w ogóle warto tracić na nią czas? Raczej nie. Jak większość diet redukcyjnych oraz tych, które ograniczają się do jednego lub dwóch składników bazowych, nie przynosi ona zbyt wiele korzyści dla zdrowia. Nie jest również pomocą w zmniejszeniu masy ciała. To kuracja w sam raz dla osób, które kochają czekoladę i lubią od czasu do czasu eksperymentować z dietami. Raczej w formie ciekawostki niż sposobu na wsparcie organizmu. Dużo bardziej interesująca wydaje się dieta czekoladowa bazująca na zdrowych produktach, a jednak wspierająca się czekoladą przed posiłkami. Ta wersja również ma jednak swoje mankamenty. 

Dieta czekoladowa – przeciwwskazania? 

Kto powinien odpuścić sobie eksperyment, jakim jest dieta czekoladowa? Przeciwwskazania dotyczą osób otyłych i z nadwagą, ale też tych, które borykają się z jakimikolwiek innymi zaburzeniami odżywiania. Nie poleca się jej osobom chorującym na cukrzycę oraz tym, które cierpią na nietolerancję któregoś ze składników czekolady. Oczywiście nie zaleca się jej osobom z chorobami układu trawiennego.  

Dieta czekoladowa, choć brzmi pięknie, nie przynosi żadnych pozytywnych efektów. Lepiej ją sobie odpuścić.   

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Czarna Mauka

Przepyszne ciasto a'la sernik na kakaowym spodzie. Idealne na deser oraz jako...

Odsłon: 1967

60 min
11
Dania główne Kotlety mielone

Szybki , prosty i smaczny obiad , jakim są kotlety mielone . Myślę że jest to...

Odsłon: 519

30 min
9

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0