Jaki wpływ na organizm ma czekolada i dlaczego właściwie warto od czasu do czasu skusić się na słodką tabliczkę?
Czekolada to przede wszystkim nieocenione źródło magnezu i składników pobudzających produkcję serotoniny czyli „hormonu szczęścia", odpowiadającego m.in. za zmniejszanie skutków zmęczenia, prawidłowy sen, obniża ciśnienie krwi, ma działanie antydepresyjne i pomaga czerpać większą przyjemność z seksu, dlatego zaliczana jest w poczet naturalnych afrodyzjaków.
Z kolei magnez zawarty w czekoladzie, oprócz zbawiennego oddziaływania na układ nerwowy, pomaga także zapobiegać osteoporozie, chroni organizm przed toksycznymi substancjami, reguluje pracę mięśni i tarczycy.
Kilka kostek czekolady dziennie poleca się również kobietom oczekującym dziecka (regularne spożywanie sprzyja rozwojowi płodu, a badania dowodzą, że dzieci kobiet, które często po nie sięgają są bardziej aktywne i weselsze od swoich rówieśników) i studentom oraz osobom przemęczonym pracą umysłową (wspomaga pamięć, pobudza koncentrację, minimalizuje zmęczenie).
Jaką czekoladę wybrać, by cieszyć się dobrym zdrowiem i młodym ciałem przez wiele lat? Najwyższe stężenie substancji chroniących nas przed groźnymi chorobami układu krwionośnego lub nowotworowymi ma czekolada gorzka, o zawartości kakao minimum 70 procent. To właśnie tam drzemie największe źródło drogocennych składników - flawonoidiów, polifenoli czy teobrominy znanych głównie z ich oczyszczających i hamujących procesy utleniania związków chemicznych.
Miłośnicy pieczenia widzą, że czekolada jest świetnym dodatkiem do wypieków - ciast, ciasteczek, muffinków. Nadaje im nie tylko smak, ale kremową, wilgotną konsystencję. Jeśli twoja rodzina lubi słodkości, rozważ zakup wielofunkcyjnego urządzenia, które nie tylko umożliwi szybkie pieczenie, ale także pozwoli na zmniejszenie liczby kalorii (przez ograniczenie ilości tłuszczu).