Ewa_Gotuje

Dodaj sekretny składnik do gorącej czekolady. Będzie gęsta i sycąca

W trakcie zimowych dni nie ma nic lepszego niż gorąca czekolada - napój, który doskonale rozgrzewa w chłodne dni. Ten wyjątkowo gęsty i aksamitny napój to prawdziwy zastrzyk ciepła dla ciała i duszy. Włosi mają swój sekretny składnik, który dodają do gorącej czekolady, nadając jej niepowtarzalnego smaku.

Co zrobić, żeby gorąca czekolada była gęsta? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Skąd wzięła się gorąca czekolada?

Historia gorącej czekolady sięga głęboko wstecz. Jej korzenie leżą w starożytności. To właśnie Majowie i Aztekowie jako pierwsi, prażąc ziarna kakaowca, a następnie mieląc je za pomocą kamieni, tworzyli brązową pastę, którą rozcieńczali wodą. Jednak to nie koniec eksperymentów - do kompozycji dodawali nie tylko wanilię, lecz także pikantne chilli oraz różnorodne kwiaty, a słodkość osiągali, dolewając miód.

Historia gorącej czekolady w Europie rozpoczyna się w XVI wieku, gdy ziarna kakaowca, podobnie jak wiele innych odkryć, trafiły do Hiszpanii, dzięki wyprawom Krzysztofa Kolumba. Z biegiem lat napój ten podbił serca całej Europy. Do kakaowej pasty zaczęto dodawać różnorodne przyprawy - cynamon, gałkę muszkatołową, goździki, anyż - oraz orzechy laskowe czy migdałowe, a nawet nutę piżma. Gorąca czekolada szybko zyskała popularność, stając się ulubionym napojem śniadaniowym, konkurując z kawą czy herbatą.

Jakie właściwości ma gorąca czekolada?

Czekolada ma długą i fascynującą historię, sięgającą starożytności, gdzie nie tylko podziwiano jej smak, ale także doceniano właściwości zdrowotne. Majowie i Aztekowie wykorzystywali ziarna kakaowca nie tylko jako środek płatniczy, ale także jako źródło energii w postaci napoju przygotowywanego na ich bazie.

Im wyższa zawartość kakao, tym korzystniejsze dla zdrowia właściwości czekolady. Badania wskazują, że spożywanie gorzkiej czekolady, zwłaszcza tej o zawartości minimum 70 proc. kakao, może przynieść wiele korzyści. Czekolada do picia zawiera zazwyczaj mniej tłuszczu niż tabliczka.

Regularne spożywanie gorzkiej czekolady może zmniejszyć ryzyko miażdżycy i zakrzepicy - dzięki działaniu antyoksydacyjnemu i korzystnemu wpływowi na naczynia krwionośne, poprawić nastrój - dzięki zawartym substancjom psychoaktywnym, złagodzić objawy depresji, wspierać funkcjonowanie mózgu - dzięki zawartości magnezu i flawonoidów oraz obniżyć ryzyko wystąpienia nowotworów. Działa też przeciwzapalnie.

Już wiesz, jakie właściwości ma gorąca czekolada. Warto pamiętać, że im więcej gorzkiej czekolady dodamy podczas jej przygotowywania, tym napój będzie bardziej pożywny. Kaloryczność czekolady wzrasta wraz z dodatkami, a także z zawartością tłuszczu w mleku i śmietance. Przykładowo - porcja 100 g gorącej czekolady dostarcza od 77 do 125 kcal.

Jak zrobić gorącą czekoladę krok po kroku?

Przygotowanie pysznej gorącej czekolady w domu jest bardzo proste. Jest duża szansa, że wszystkie składniki masz już teraz w swojej kuchni. Jak zrobić gorącą czekoladę krok po kroku? Sprawdź.  

Składniki

  • 2 łyżki kakao (bez dodatków), 
  • 2 łyżki cukru (lub według uznania), 
  • 2 szklanki mleka (może być mleko krowie, sojowe, migdałowe lub inne ulubione), 
  • 1/4 szklanki gorącej wody, 
  • 1/4 łyżeczki ekstraktu waniliowego (opcjonalnie), 
  • bita śmietana (opcjonalnie), 
  • posiekana czekolada (do dekoracji, jeśli lubisz).

Przygotowanie: 

  1. W rondlu rozpuść dwie łyżki kakao w 1/4 szklanki gorącej wody, mieszając, aż uzyskasz gładką masę.
  2. Dodaj dwie łyżki cukru do rozpuszczonego kakao i dokładnie wymieszaj, dostosowując ilość cukru do swojego smaku.
  3. Wlej dwie szklanki mleka do rondla i podgrzewaj na średnim ogniu, nie doprowadzając do wrzenia (ciągle mieszając, by nie przywarło).
  4. Gdy mleko się lekko podgrzeje (ale nie będzie się gotować), dodaj rozpuszczoną masę kakao i cukru do mleka, dokładnie mieszając, by połączyć składniki.
  5. Jeśli używasz ekstraktu waniliowego, dodaj go teraz i ponownie wymieszaj.
  6. Gdy gorąca czekolada jest gotowa, przelej ją do filiżanek.
  7. Opcjonalnie możesz dodać bitą śmietanę i posiekaną czekoladę do dekoracji. 

Ten przepis stanowi bazę, którą można dowolnie modyfikować, dodając np. cynamon, chilli lub inne przyprawy, eksperymentując z rodzajami mleka oraz sposobami słodzenia. 

Co zrobić, żeby gorąca czekolada była gęsta? 

Aby gorąca czekolada była gęsta, zastosuj kilka trików: 

  • wybieraj mleko o wyższej zawartości tłuszczu, które nada gorącej czekoladzie większą gęstość,  
  • zmniejsz ilość mleka lub wody w przepisie. Mniej płynu oznacza gęstszą konsystencję,  
  • użyj dodatkowej ilości czekolady do przepisu. Im więcej czekolady, tym gęstsza będzie gorąca czekolada,  
  • możesz rozpuścić niewielką ilość skrobi ziemniaczanej lub mąki kukurydzianej. To właśnie ten „magiczny” składnik, o którym pisaliśmy na początku,  
  • wykorzystaj gorzką czekoladę, która ma naturalnie gęstszą konsystencję niż mleczna. 

Pamiętaj, że gęstość gorącej czekolady zależy od twoich preferencji smakowych, więc eksperymentuj z proporcjami składników, aby uzyskać idealną konsystencję. 

Co można dodać do gorącej czekolady?  

Gorąca czekolada stwarza niezliczone możliwości eksperymentowania z dodatkami, które mogą podkreślić jej smak i aromat. Zatem co można dodać do gorącej czekolady, aby smakowała jeszcze lepiej i za każdym razem inaczej? Delikatna nuta cynamonu, subtelna słodycz wanilii, pikantność kardamonu oraz nutka gałki muszkatołowej mogą nadać napojowi głębi i charakteru. Dla miłośników intensywnych doznań orientalnym akcentem może okazać się dodatek chili, który podkreśli bogactwo smaku czekolady. Na wierzchu nie może zabraknąć bita śmietana lub pianki marshmallow, które nie tylko podnoszą atrakcyjność pod względem wizualnym, ale również wzbogacają smak i teksturę napoju.  

Gorąca czekolada - na co warto uważać? 

Przygotowanie gorącej czekolady we własnym zakresie jest zdecydowanie najlepszym wyborem. W ten sposób mamy pełną kontrolę nad jakością używanych składników. Niestety, wiele lokali gastronomicznych oferujących gorącą czekoladę serwuje napoje, które trudno uznać za autentyczne wyroby z prawdziwego kakao. Sytuacja nie różni się znacząco w przypadku dostępnej w supermarketach czekolady, choć zdarzają się wyjątki.  

Jaka czekolada sprawdzi się najlepiej w takim przypadku? Bez wątpienia gorzka, bogata w kakao i wartościowe składniki, a przy tym znacznie uboższa w cukier - w porównaniu do wersji mlecznej. Lepiej zrezygnować z dodatkowego cukru czy też bitej  śmietany. W przypadku gdy preferujesz bardziej wyraziste smaki, warto zainwestować w przyprawy korzenne. Warianty pełnotłustego mleka i kremówki śmietankowej mogą być z powodzeniem zastąpione przez napoje roślinne. 

 

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Zajadaj na diecie, bez obaw o efekt jojo. Mocno czekoladowe ciasto z kaszy jaglanej »

Herbata stulatków z niebieskich stref. Przygotujesz z trzech składników »

Najlepszy sposób na wyczyszczenie rusztu kuchenki gazowej. Chemia nie będzie potrzebna »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0