Ewa_Gotuje

Egzotyczne jagody na wysoki cukier i zły cholesterol. Obowiązkowy punkt w menu dla tych, którzy pracują przy komputerze

W sklepie możesz go znaleźć pod różnymi nazwami, np. persymona albo szaron. Czy wiesz, jak wygląda owoc kaki i jakie ma właściwości zdrowotne? Zdecydowanie warto dla nich poznać zastosowanie kaki w kuchni i odkryć pyszne przepisy z jego udziałem. Ten niepozorny owoc ma bardzo korzystny wpływ na nasz organizm.

Jak wygląda owoc kaki? Bardzo łatwo pomylić go z pomidorem | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

„Guanabana, kumkwat, persymona, salak" - czy pamiętasz ten slogan z lat 2000 z telewizyjnej reklamy jednego z producentów soku? Choć większość osób nie wiedziała nawet, o jakie owoce chodzi, spot zyskał dużą sympatię widzów. Czy wiesz, jak wygląda owoc kaki, czyli przywołana persymona? Koniecznie poznaj jej właściwości, bo zdecydowanie warto dodać ją do codziennego menu.

Sprawdź także: Najlepsza kasza dla tych, którzy walczą z wysokim cholesterolem i cukrem. Działa cuda przy odchudzaniu

Jak wygląda owoc kaki?

Nazywany jest też szaronem, persymoną, hurmą wschodnią albo - bardziej potocznie - chińską śliwką. To jagoda zimozielonych drzew, które uprawiane są przede wszystkim w krajach azjatyckich, Brazylii, a w Europie - we Włoszech. Jak wygląda owoc kaki? Można go pomylić z pomidorem. Ma do 10 cm średnicy i przybiera kulisty, lekko spłaszczony kształt. Z jednej ze stron wystają cztery listki. Z zewnątrz pokrywa go niejadalna, pomarańczowo-czerwona, nieco błyszcząca skórka, natomiast w środku posiada soczysty, zwarty i bardzo słodki miąższ o tym samym kolorze.

Jak jeść kaki?

Owoce kaki są najbardziej słodkie i soczyste późną jesienią i zimą. Warto szukać ich w sklepie właśnie w tych porach roku. Kupione owoce należy przechowywać w lodówce, bo źle reagują na wysokie temperatury, szybko się psując.

Jak jeść kaki? Najzdrowsze i najsmaczniejsze będzie po prostu surowe. Pamiętaj, aby przed spożyciem dokładnie oczyścić skórkę, wytrzeć ją i obrać - jest niejadalna. Miąższ pokrój w większą kostkę lub podziel na cząstki - jak w przypadku jabłka czy pomarańczy. Tak przygotowane owoce, których nie damy rady zjeść, koniecznie trzeba umieścić w lodówce i spożyć jak najszybciej. 

Jeśli owoc będzie dojrzały i miększy, możesz go także wyjadać łyżeczką (jak np. awokado czy kiwi), oczywiście zostawiając skórkę. Możesz także poddać je obróbce cieplnej, przygotowując apetyczny dżem lub sok.

Zobacz: Pyszne egzotyczne pancakes z mango, chilli i kolendrą

Kaki - wartości odżywcze

Persymona nie tylko jest pyszna i urozmaica dietę, ale też dostarcza organizmowi niezbędnych minerałów. Właśnie dlatego warto rozważyć wdrożenie jej do codziennego jadłospisu. Jakie są wartości odżywcze kaki? 

W miąższu szarona znajduje się witaminy A, C, K i te z grupy B, ale też szereg mikroelementów. Należą do nich m.in. wapń, magnez i potas. Co więcej, owoc kaki to także źródło błonnika i przeciwutleniaczy. Chińska śliwka ma również niski indeks glikemiczny i jest niskokaloryczny (70 kcal w 100 g).

Kaki - właściwości zdrowotne

Wszystkie składniki odżywcze przekładają się na właściwości zdrowotne kaki, a owoc ma ich naprawdę sporo. Wysoka zawartość witaminy A w miąższu szarona usprawnia funkcjonowanie narządu wzroku i zapobiega tzw. kurzej ślepocie. Dlatego może pomóc osobom, które pracują dużo przy komputerze, chroniąc ich przed pogorszeniem widzenia. Szaron poprawia też wchłanianie się żelaza w organizmie, dlatego działa stymulująco na proces krwiotwórczy i pomaga zwalczyć anemię

Ponadto hurma wschodnia działa korzystnie na układ krwionośny człowieka. Magnez, potas i witamina K chronią naczynia krwionośne, stymulują pracę serca i zapobiegają odkładaniu się złego cholesterolu we krwi. Regularne spożywanie owoców kiwi może zmniejszyć ryzyko miażdżycy i innych chorób cywilizacyjnych. 

Te egzotyczne jagody powinni też spożywać wszyscy na diecie przeciwzapalnej i w profilaktyce przeciwnowotworowej. Za sprawą silnych przeciwutleniaczy, zwalczających działanie szkodliwych rodników, owoc kaki może hamować rozwój komórek nowotworowych i łagodzić stany zapalne. 

Jakie właściwości zdrowotne kaki warto jeszcze poznać? Szaron ma niski indeks glikemiczny i nie powoduje gwałtownych wyrzutów insuliny, mogących z kolei powodować skoki cukru we krwi. Cukrzycy muszą jednak pamiętać, że zawiera sporą dawkę cukrów.

Jest też polecany na diecie redukcyjnej, jako dodatek do jogurtu czy owsianki - zawiera mniej kalorii niż inne, bardziej popularne owoce. To świetne źródło łatwo przyswajalnego błonnika, który usprawnia perystaltykę jelit, doprowadza do poprawy procesów metabolicznych, a w konsekwencji zmniejsza niekomfortowe wzdęcia.

Kaki - przeciwwskazania

Czy owoc kaki może szkodzić? Jeśli pamiętasz o zdjęciu niejadalnej skórki, to w większości przypadków - będzie bezpieczny, a nawet korzystny dla zdrowia. Możesz sięgać po niego raz dziennie, aby czerpać wartości odżywcze i prozdrowotne właściwości, nie narażając się na skutki uboczne (dolegliwości trawienne).

Niestety, na spożywanie kaki powinny uważać osoby chorujące na cukrzycę. Występuje w nim spora zawartość cukru, bo w 100 g persimony jest aż 12,5 g cukru. Przeważa tu też niestety sacharoza, która jest szczególnie szkodliwa dla diabetyków. 

Ponadto hurmy powinni unikać też wszyscy cierpiący na kamicę nerkową i mające problemy z tarczycą. Owoc kaki może uczulać, dlatego w przypadku objawów alergicznych, warto udać się do specjalisty.

Kaki - zastosowanie w kuchni

Kaki to bardzo apetyczny owoc, który ma szerokie zastosowanie w kuchni. Przede wszystkim, już samodzielnie i w surowej wersji, będzie się wspaniale nadawać na smaczny i słodki deser. Może też posłużyć za słodkie śniadanie, gdy pokrojone kawałki dorzucisz do owsianki, jogurtu albo ułożysz na kanapce na twarożku. 

Owoc kaki świetnie sprawdzi się jako farsz do nadziania schabu lub mięsa drobiowego. Użyj go też do ryb lub potrawki z kurczakiem - doda słodyczy sosowi lub wywarowi. Na deser wykorzystaj szarona do przyrządzenia koktajlu owocowego, puddingu, galaretki albo ciasta bez pieczenia. Czy chińska śliwka sprawdzi się przy wypiekach? Jak najbardziej - dodaj je do sernika, muffinek, ciasta francuskiego albo drożdżowego.

Na kolację możesz wybrać sałatkę z kaki albo postawić na naleśniki z dżemem z kaki. Jeśli, po przeczytaniu artykułu, masz ochotę wypróbować persymonę, zachęcamy do przetestowania sprawdzonych przepisów naszych użytkowników:

1. Sałatka z szynką parmeńską i kaki

 Sałatka z szynką parmeńską i kaki Zobacz przepis

Sałatka z szynką parmeńską i kaki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sałatka z burratą, jajkiem i persymoną

 Sałatka z burratą, jajkiem i persymoną Zobacz przepis

Sałatka z burratą, jajkiem i kaki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sałatka z persymoną i serem roquefort

 Sałatka z persymoną i serem roquefort Zobacz przepis

Sałatka z kaki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Dżem z kaki

 Dżem z kaki Zobacz przepis

Dżem z persymony / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Ciasto z persymoną

 Ciasto z persymoną Zobacz przepis

Ciasto z kaki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Dietetyczny deser z kaszą, awokado i kaki

 Dietetyczny deser z kaszą, awokado i kaki Zobacz przepis

Deser z persymoną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Koktajl z kaki i mango

 Koktajl z kaki i mango Zobacz przepis

Koktajl z kaki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Deser z chia, kaki i kiwi

 Deser z chia, kaki i kiwi Zobacz przepis

Deser z szaronu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Owoce kaki w waniliowym cieście

 Owoce kaki w waniliowym cieście Zobacz przepis

Owoce kaki w cieście / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Ciasto z kaki

 Ciasto z kaki Zobacz przepis

Ciasto z kaki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Łosoś z kaki

 Łosoś z kaki Zobacz przepis

Łosoś z dodatkiem persymony / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Jak łatwo usunąć ścięgna z kurczaka? Przygotuj jedną rzecz »

Działa ochronnie na jelito grube i nie tylko. Wystarczy jeść trzy razy w tygodniu »

Osłania nerwy i chroni przed rakiem. Bóle głowy to objaw niedoboru »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0