Ewa_Gotuje

Gdzie wyrzucać ceramikę - w tym porcelanę i szkło?

Porządki to nie tylko wiosenny obowiązek. Jesienią także warto odświeżyć garderobę, umyć okna i zrobić generalne czyszczenie kuchni. Podczas sprzątania często zwracamy uwagę na to, czego nie widzieliśmy wcześniej. Na przykład obtłuczoną ceramikę i szkło, których warto się pozbyć. Tylko gdzie je wyrzucić?

Gdzie wyrzucić potłuczoną filiżankę? Odpowiedź zaskakuje | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czy ceramikę i szkło można wrzucić po prostu do worka ze śmieciami? A może powinniśmy je odpowiednio posegregować? Jeśli nie robicie często tego typu porządków, ten artykuł jest właśnie dla was. 

Sprawdź także: Pobierz bezpłatny e-book „25 superstrasznych przysmaków na Halloween"

Porządki w kuchni - segregacja 

Jesień to idealny czas na porządki w kuchni. Segregacja jest jednak jednym z elementów, o którym nie możemy zapominać, nawet w szale sprzątania. Co powinno trafić do jakiego worka? Wszystko zależy od tego, jak daleko zaszło wyrzucanie wszystkich nieprzydatnych przedmiotów z kuchni.

Jeśli pozbywacie się jedzenia, sprawa jest jasna - te produkty muszą trafić do worków dla odpadów bio. Co istotne, zawsze wyrzucamy je bez opakowania, które powinno trafić do worka na papier lub plastik i tworzywa sztuczne. Wyrzucanie jedzenia zawsze jest bolesne, zwłaszcza gdy zrobiliśmy duży zapas jakiegoś produktu, który przez nieuwagę przeterminował się bądź zepsuł. Dlatego warto od czasu do czasu robić przegląd w domowej spiżarni, by uniknąć tego scenariusza i, zamiast wyrzucać, spożytkować dane produkty lub oddać je na przykład do jadłodzielni.

Pamiętajcie, że to możecie zrobić także z jedzeniem już ugotowanym, nie tylko z półproduktami. A w jaki sposób segregować popękaną ceramikę czy naczynia żaroodporne? Tych przedmiotów, zepsutych bądź obitych, nienadających się do użycia, nie warto już oddawać, gdyż mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.   

Gdzie wyrzucać ceramikę - w tym porcelanę całą i potłuczoną?

Być może macie do wyrzucenia kilka filiżanek, talerzyki, a może nawet porozbijane figurki porcelanowe. Zastanawiacie się zatem, gdzie wyrzucać ceramikę - w tym porcelanę całą i potłuczoną. A może nawet zdecydowaliście, że z pewnością wyrzuca się ją do pojemników ze szkłem. To częsty błąd. Niestety ceramika, w tym porcelana, nie mają nic wspólnego ze szkłem.

Nie da się jej przetworzyć, dlatego wrzucanie jej do pojemników ze szkłem utrudnia późniejszy recykling tych materiałów. Cała ceramika, a zatem również porcelanowe talerzyki, figurki czy inne przedmioty, także potłuczone, powinna trafić do odpadów zmieszanych. Możecie zatem wrzucić je do worka razem z zatłuszczonym papierem, lakierowanym papierem, artykułami higienicznymi, takimi jak pieluszki czy folią zabrudzoną po przygotowaniu obiadu. Warto o tym pamiętać podczas porządków w kuchni. 

Gdzie wyrzucać szkło i szkło żaroodporne?

Formy ze szkła żaroodpornego zwykle nie są czymś, co wyrzucamy często. Nierzadko tego typu produkty zostają z nami przez długie lata. Jeśli jednak zdarzyło się, że szkło mocno się przypaliło bądź po prostu wymieniacie akcesoria kuchenne, na przykład podczas przeprowadzki, warto dowiedzieć się, gdzie wyrzucać szkło i szkło żaroodporne.

Co ciekawe, te dwa materiały powinny trafiać do tego samego worka i nie jest to pojemnik na szkło. Często jednak dzieje się inaczej, gdyż szklanki czy kieliszki traktuje się jak butelki i słoiki. Szkło, takie jak szklanki, potłuczone kieliszki, a zatem tak zwane szkło stołowe, nie nadaje się już do recyklingu. Nie powinno się zatem wkładać go do pojemników z odpadami szklanymi (jak słoiki czy butelki). Tak samo, jak ceramika oraz właśnie szkło żaroodporne, należy wrzucać je do pojemników z odpadami zmieszanymi. Podczas porządków w domu możecie zatem przeznaczyć jeden duży worek na tego typu odpady.

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także: 

Witamina D w większych dawkach jest toksyczna. Alarmujące objawy »

Rarytas wśród grzybów. Uważaj, łatwo pomylić go z tzw. trujakiem »

Miękkie buraki w dwa kwadranse. Prosta sztuczka z wodą »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Szybka zupa jarzynowa

Zupa jarzynowa do klasyczna potrawa. Zwykle zużywam do jej przygotowania komb...

Odsłon: 113

60 min
5
30 min
2
60 min
11

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

2
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0