Jak dobrze mrozić truskawki krok po kroku? Oto sprawdzone sposoby

Truskawki to owoce sezonowe, na które wiele osób czeka z ogromną niecierpliwością. Co zrobić, żeby móc cieszyć się nimi nie tylko latem? Wystarczy je odpowiednio zamrozić! Jak dobrze mrozić truskawki krok po kroku? Poznaj sprawdzone sposoby i rozkoszuj się ich wyjątkowym smakiem przez cały rok!

Najlepsze sposoby na mrożenie truskawek | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie bez powodu truskawki znajdują się w ścisłej czołówce najpopularniejszych owoców i to nie tylko tych sezonowych – nie dość, że są wyjątkowo soczyste i aromatyczne, to jeszcze stanowią kluczowy składnik wielu potraw, zwłaszcza deserów i przetworów. Chciałbyś mieć je w zasięgu ręki przez cały czas? Jedyne, co musisz zrobić, to je zamrozić i przechowywać w odpowiednich warunkach. Jak dobrze mrozić truskawki krok po kroku, żeby zachowały swoją formę nawet po wyjęciu z zamrażalnika? Poznaj praktyczne triki i zastosuj je w swojej kuchni!

Sprawdź także: Najlepsze przepisy na szybkie ciasta z truskawkami. 10 pomysłów na letni deser

W czym mrozić truskawki 

Zanim dowiesz się, jak dokładnie przebiega proces mrożenia owoców, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w czym mrozić truskawki, żeby nie straciły swojego kształtu, zapachu i koloru. Na początek warto podkreślić, że jedną z najgorszych możliwych opcji jest zastosowanie zwykłych foliowych woreczków – opakowania tego typu łatwo się niszczą, a w ich wnętrzu zbiera się szron i lód.  

Na rynku dostępne są specjalne woreczki, w których można bezpiecznie przechowywać wszelkiego rodzaju owoce. Dobrze sprawdzają się tutaj również pudełka po niektórych produktach oraz pojemniki przeznaczone do mrożenia warzyw i owoców. Jak najlepiej mrozić truskawki? Opis całego procesu znajdziesz poniżej! 

Zobacz: Czekoladowy mus z truskawkami

Jak dobrze mrozić truskawki krok po kroku 

KROK 1 

Umyj truskawki, zanim usuniesz z nich szypułki – dzięki temu woda nie dostanie się do ich wnętrza i będą jędrniejsze po rozmrożeniu. Odsącz owoce z jej nadmiaru i odstaw na bok do wyschnięcia – jeśli zależy ci na czasie, możesz osuszyć je ręcznikiem papierowym.  

KROK 2 

Nadszedł czas, aby usunąć z truskawek szypułki. Możesz zrobić to tradycyjną metodą lub za pomocą specjalnego narzędzia, które znacznie przyspieszy ten proces, zwłaszcza przy dużej ilości owoców. 

KROK 3 

Na tym etapie rozpoczyna się proces mrożenia. W czym mrozić truskawki? Niezależnie od tego, na jakie opakowanie się zdecydujesz, warto je wcześniej odpowiednio przygotować.  

Ułóż owoce w niewielkich odstępach na tackach i wstaw na ok. dwie-trzy godziny do zamrażalnika. Po tym czasie przełóż je do woreczków lub pojemników i ponownie umieść w zamrażarce – najlepiej w miejscu, w którym panuje najniższa temperatura.  

Jak długo przechowywać truskawki w zamrażalniku? Optymalny czas to trzy-cztery miesiące, jednak w razie potrzeby możesz przedłużyć ten okres o kolejne 60 dni. Po pół roku owoce mogą stracić na smaku i wyglądzie, dlatego warto zaznaczyć na opakowaniu datę, aby mieć pewność, że wciąż nadają się do spożycia. 

Jak mrozić truskawki w formie musu? 

Jeśli planujesz dodawać owoce do pierogów, makaronu czy naleśników, możesz rozdrobnić je już przed mrożeniem. Jak mrozić truskawki w formie musu? Standardowo należy je opłukać, osuszyć i usunąć z nich szypułki. Kolejny etap to zmiksowanie ich za pomocą blendera i przełożenie do wybranych pojemników – dobrze wcześniej podzielić je na kilka mniejszych porcji, aby nie rozmrażać na raz dużej ilości, jeśli twój przepis tego nie wymaga. 

Jak rozmrażać truskawki? 

Na początek warto podkreślić, że prawidłowe rozmrażanie owoców jest tak samo ważne, jak ich zamrażanie. Wiele osób nie przywiązuje do tego większej wagi, co jest dużym błędem – nieodpowiednie podejście nie tylko negatywnie wpływa na jakość produktu, ale również sprzyja namnażaniu się pleśni i bakterii.  

Jak rozmrażać truskawki, żeby uniknąć ich psucia oraz utraty jędrności i aromatu? Zdecydowanie nie należy tego robić w temperaturze pokojowej. Znacznie lepszym wyjściem jest umieszczenie owoców na dolnej półce lodówki – warto wcześniej opłukać je wodą, a następnie oprószyć cukrem, żeby odizolować je od powietrza. 

Jeśli planujesz spożyć truskawki na surowo, wyjmij je z zamrażalnika niedługo przed podaniem. Pamiętaj, żeby ponownie ich nie zamrażać – taki zabieg zmieni ich smak i konsystencję, a także spowoduje większe namnażanie się drobnoustrojów, które mogą doprowadzić do zatrucia pokarmowego.  

Przysmaki z truskawkami w roli głównej 

Skoro już wiesz, jak dobrze mrozić truskawki krok po kroku i w jaki sposób je rozmrażać, czas poznać sprawdzone przepisy z ich zastosowaniem. Koktajle, ciasta, lody, galaretki – opcji jest tak wiele, że z pewnością znajdziesz coś dla siebie! 

Mrożony koktajl  

Przyrządzenie mrożonego koktajlu z truskawek to niewątpliwie jeden z najwygodniejszych sposobów na wykorzystanie tych wyjątkowych owoców w kuchni. Nie dość, że napój ten jest łatwy w przygotowaniu, to jeszcze można dodać do niego wiele różnych składników.  

Jak zrobić klasyczny truskawkowy koktajl? Wystarczy wrzucić do kielicha blendera nieco mrożonych owoców i wlać mleko (krowie lub roślinne), a następnie zblendować, aż do uzyskania jednolitej konsystencji.  

Jeśli chcesz podać napój w formie deseru, dodaj do niego gałkę lodów waniliowych. Zależy ci na wersji fit? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmiksować truskawki z awokado i dowolnym zielonym warzywem.  

Galaretka 

Galaretka z mrożonymi truskawkami to doskonały wybór dla osób szukających pomysłów na szybką i pyszną przekąskę. Niezbędne produkty do jej przyrządzenia to mrożone owoce oraz galaretka w proszku o dowolnym smaku. Warto sięgnąć również po bitą śmietanę, która posłuży jako dekoracja.  

Przygotuj galaretkę według instrukcji na opakowaniu. Przelej ją do schłodzonych pucharków i wrzuć do każdego z nich kilka sztuk truskawek. Wstaw deser do lodówki i zaczekaj, aż stężeje. Przed podaniem polej go bitą śmietaną. 

Pierogi z musem truskawkowym 

Pierogi z truskawkami to idealna opcja na letni obiad, zwłaszcza gdy nie masz ochoty na bardziej treściwy posiłek. Aby je wyczarować, musisz zaopatrzyć się w mąkę pszenną, sól, masło, jajko oraz truskawki w formie musu.  

Wsyp do miski mąkę, a następnie dodaj do niej roztopione masło, roztrzepane jajko oraz sól. Zacznij wyrabiać ciasto, a gdy będzie gotowe, odstaw je na jakiś czas na bok, żeby odpoczęło. Po chwili podziel je na cztery części i cienko rozwałkuj. 

Wytnij z ciasta kółka za pomocą szklanki lub foremki. Na każdym z nich umieść porcję truskawek i dokładnie połącz ze sobą brzegi. Wrzuć pierogi do wrzącej wody i gotuj przez dwie-trzy minuty. Gotowe danie podawaj z dowolnymi dodatkami, np. sosem czekoladowym, bitą śmietaną, cukrem lub cynamonem. Smacznego!  

 

1. Deser mango-truskawka

 Deser mango-truskawka Zobacz przepis

Deser z mrożonych truskawek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Różowa pianka z truskawkami

 Różowa pianka z truskawkami Zobacz przepis

Różowa pianka z truskawkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Knedle twarogowe z truskawkami

 Knedle twarogowe z truskawkami Zobacz przepis

Knedle twarogowe z truskawkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Trifle z truskawkami

 Trifle z truskawkami Zobacz przepis

Trifle z truskawkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Prawdziwy kisiel z truskawek

 Prawdziwy kisiel z truskawek Zobacz przepis

Kisiel z truskawek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dodatki Sos tzatziki z polskim akcentem

Doskonały do mięs z grilla i kanapek z wędliną. Sos, który zastąpi musztardę...

Odsłon: 127

15 min
3
wszystkie
3
wszystkie
9
Dodatki ogórki z koperkiem

Jedliście kiedyś surowe ogórki na ciepło? Ja pierwszy raz i przyznam, że na p...

Odsłon: 81

wszystkie
4
Przetwory Syrop z kwiatów hyćki-czarnego bzu

Czarny bez w Wielkopolsce nazywany jest hyćką i rośnie dosłownie wszędzie. Z...

Odsłon: 1576

>60 min
5
Pieczywo Chleb na maślance

Jeden z najsmaczniejszych chlebów pieczonych przez naszą babcię. Mocno chrupi...

Odsłon: 1276

30 min
18

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1