Ewa_Gotuje

Kombucha - czym jest i jak wpływa na nasze zdrowie?

Miłośnicy zdrowego odżywiania zwariowali na jej punkcie. Ma w niezwykły sposób wpływać na nasz organizm, uwalniając go od wielu przykrych dolegliwości. Czym jest kombucha i dlaczego warto włączyć ją do diety?

Fot. 123RF/Picsel

W ostatnich latach sklepy ze zdrową żywnością w Stanach Zjednoczonych zaczęły zapełniać się produktami przygotowanymi na bazie kombuchy. Trend ten dotarł również do Polski, zdobywa coraz większe zainteresowanie. Tymczasem na Dalekim Wschodzie kombuchę już od tysięcy lat wykorzystuje się jako remedium na wiele dolegliwości.

Czym jest kombucha?

Jeśli „kombucha" brzmi zbyt enigmatycznie, być może więcej powie wam nazwa „grzyb herbaciany". Wyglądem przypomina meduzę. Niezbyt zachęcające? Na szczęście nie musicie go zjadać. Wystarczy, że przygotujecie z jego wykorzystaniem zdrowotny napar, który nazywamy kombuchą. Jego głównym składnikiem jest czarna lub zielona herbata oraz wspominany już wcześniej grzyb. Po około tygodniu fermentacji otrzymujemy lekko gazowany napój, który smakuje znacznie lepiej niż wygląda.

Reklama

Jakie właściwości ma kombucha?

Napój z kombuchy ma silne właściwości oczyszczające i detoksykujące, a jego wpływ na nasze ciało można nie tylko poczuć, ale również zauważyć. Już po kilkunastu dniach wasza skóra powinna wyglądać znacznie lepiej - znikną z niej zaskórniki oraz różnego rodzaju podrażnienia. Warto również wiedzieć, że za sprawą kombuchy zmniejsza się wpływ wolnych rodników i toksycznych substancji na nasze ciało, a tym samym ryzyko wystąpienia wielu groźnych chorób minimalizuje się.

Jednak na tym nie kończą się zaskakujące właściwości kombuchy. Spożywanie tego napoju może znacząco wzmocnić odporność organizmu oraz wspomóc regulowanie ciśnienia krwi. Ponadto, doskonale wpływa na pracę wątroby i trzustki, dzięki czemu stabilizuje się poziom cholesterolu.

Kombuchą z pewnością powinny zainteresować się wszystkie osoby chcące zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Udowodniono bowiem, iż jej regularne spożywanie doskonale reguluje pracę jelit, przyspiesza metabolizm oraz ułatwia trawienie. Co więcej, ten niepozorny napar może przyczynić się również do zmniejszenia apetytu na słodycze i niezdrowe przekąski, które są naszym największym wrogiem w czasie diety.

Napój przygotowany na bazie grzyba herbacianego ułatwia również regenerację organizmu. Koi skołatane nerwy oraz sprawia, że mamy więcej energii i sił do działania. Pity regularnie wspomaga regenerację stawów i chrząstek, a stosowany w roli okładów przyspieszy gojenie się ran oraz zapobiegnie powstawaniu szpecących blizn.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka z burakiem

Warzywa stanowią doskonały dodatek do naszych potraw. Podawane na różne sposo...

Odsłon: 123

30 min
1
15 min
3
Zupy Pomidorowa dla maturzysty

...do picia. Najlepszy naturalny energetyk. Życzę powodzenia wszystkim matu...

Odsłon: 878

15 min
16

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

2
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0