Ewa_Gotuje

Możesz zrobić pyszną pastę do pierogów lub przyprawę do zup. Jak wykorzystać nóżki grzybów?

Niemarnowanie jedzenia i kuchnia resztkowa to bardzo popularne trendy. W myśl zasady zero waste warto korzystać ze wszystkich części grzybów. Zazwyczaj używasz tylko kapeluszy? To błąd - dowiedz się, jak wykorzystać nóżki grzybów. Możesz je sproszkować na pyszną przyprawę albo zrobić z nich przetwory.

Jak wykorzystać nóżki grzybów? Nadzienie, przyprawa lub przetwory - to tylko kilka pomysłów | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Zazwyczaj szybko je odcinamy i wyrzucamy do kosza. Tymczasem jest wiele sposobów na to, jak wykorzystać nóżki grzybów. To nie tylko ekologiczne, ale również ekonomiczne rozwiązanie. Gdy nic nie marnuje się w kuchni, zyskuje na tym też twój portfel. Co zrobić z trzonków grzybów? Czy można je marynować? Odkryj najlepsze pomysły.

Sprawdź także: Czy imbir zalewa się wrzątkiem? Jak zrobić napar z imbiru, z czym go łączyć - najlepsze przepisy

Jak wykorzystać nóżki grzybów?

Dotychczas odcinałeś nóżki grzybów, myśląc, że do niczego już ci się nie przydadzą? Spróbuj zmienić ten nawyk - odkryjesz, jak dużo smaku posiadają trzony. Co ciekawe, możesz je wykorzystać, gdy są świeże lub poddać obróbce.

Jak wykorzystać nóżki grzybów? Po pierwsze, surowe okazy to świetny składnik do sosu czy zupy grzybowej. Nie musisz ograniczać się jedynie do kapeluszy - umyte, obrane i pokrojone trzonki również wspaniale podkręcą smak dania. To jeszcze więcej grzybowego aromatu, za który tak lubimy te potrawy.

Nóżki grzybów można też suszyć. Pamiętaj, że po takiej obróbce często stają się łykowate, gumowate lub twarde, na tyle, że nawet po moczeniu i długotrwałym ugotowaniu - trudno je jeść. Dużo lepszym sposobem jest wyjęcie ze słoja kilku zasuszonych nóżek i zmielenie ich na proszek grzybowy. Taka przyprawa wzmocni smak bulionu, zupy lub sosu. Przy okazji jest łatwa do spożycia, bo niezauważalna w daniu.

Jak jeszcze wykorzystać nóżki grzybów? Możesz przyrządzić aromatyczną pastę grzybową, która sprawdzi się jako farsz do pierogów, krokietów, naleśników, pasztecików, zapiekanek, kanapek czy pizzy. Podobnie jak proszek, będzie też dobrym dodatkiem do zup i sosów.

Jak wykorzystać nóżki grzybów? Zrób z nich pastę | Fot. 123RF/Picsel

Wystarczy, że pół kilograma nóżek oczyścisz, przełożysz do garnka, zalejesz wodą i ugotujesz przez około trzy minuty. Następnie odcedź je i przelej zimną wodą (zahartuj). Na patelni rozgrzej olej, podsmaż nóżki przez 20 minut, często mieszając. Dopraw dwiema łyżeczkami soli, łyżeczką pieprzu i łyżeczką cukru. Dodaj też pół łyżeczki czosnku granulowanego i pół łyżeczki gałki muszkatołowej.

Smaż jeszcze pięć kolejnych minut i odstaw do wystudzenia. Potem zblenduj na gładką pastę i przełóż do czystych słoiczków, zostawiając około dwóch centymetrów od góry słoika. Naczynia zakręć i pasteryzuj przez trzy dni po 30 minut. To ważne, żeby grzyby się nie zepsuły.

Czy można marynować nóżki grzybów?

Choć sposobów na to, jak wykorzystać nóżki grzybów jest wiele, miłośnicy wekowania zastanawiają się nad przepisem na przetwory. Czy można marynować nóżki grzybów? Jak najbardziej. Niektórzy uważają, że trzonki nie mają tyle właściwości czy smaku, co kapelusze. Inni z kolei uważają, że w kuchni trzeba wykorzystywać wszystkie jadalne części produktów spożywczych. 

Część osób zamyka w słoiku w zalewie na przykład kurki z trzonkami, ale czy można marynować same nóżki grzybów? Oczywiście, oto przepis na nóżki podgrzybków do słoika. Weź kilogram oczyszczonych nóżek z podgrzybków, sparz przez około pięć minut w gorącej wodzie. Odcedź i zetrzyj na grubej tarce. Przygotuj zalewę - do litra wody dodaj dwa liście laurowe, cztery ziarenka ziela angielskiego, łyżkę soli i trzy łyżki poszatkowanej natki pietruszki. Gotuj płyn przez około pięć minut.

Do czystych słoiczków nałóż starte nóżki grzybów (do ok. 3/4 wysokości naczynia). Wlej przyrządzoną zalewę i zakręć. Następnie pasteryzuj ok. 40 minut. W kolejnym dniu pasteryzuj, ponownie w ten sam sposób. Przechowuj w lodówce lub chłodnym miejscu.

Źródło: Smaker.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Słodka żurawina w słoikach: Rarytas do mięs i deserów »

Jak pić ocet jabłkowy, żeby chudnąć i poprawić metabolizm? »

Mogą obniżyć ryzyko zachorowania na raka. Proste i smaczne pomysły na jabłka papierówki »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
3
Śniadania Chleb w jajku

Prosty, szybki, tani i bardzo kiedyś popularny przepis, to świetny pomysł na...

Odsłon: 41

60 min
3
30 min
43
15 min
10
30 min
14

Polecane artykuły

0
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13