Ewa_Gotuje

Na infekcje, wzdęcia, a nawet porost włosów. Jak przygotować herbatę z rozmarynu?

Rozmaryn uznawany jest za symbol wierności, miłości i lojalności. W kuchni i kosmetyce słynie ze swoich cudownych, prozdrowotnych właściwości. W zimie najlepiej dodać go do rozgrzewającego napoju. Dowiedz się, jak przygotować herbatę z rozmarynu i kto powinien ją stosować. Zdecydowanie warto bliżej jej się przyjrzeć.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Pięknie pachnie i jest łatwodostępny, zarówno w postaci suszonych ziół, jak i rośliny w doniczce. Rozmaryn, bo o niego chodzi, to świetny dodatek, ale nie tylko do dań głównych. W chłodne zimowe wieczory pysznie smakuje w rozgrzewającym napoju. Tym bardziej że oprócz walorów smakowych ma on także właściwości lecznicze. Jak przygotować herbatę z rozmarynu i kto powinien ją pić? 

Sprawdź także: Co jeść na stłuszczoną wątrobę? Przepisy, które sprawią, że twoja wątroba będzie jak nowa

Rozmaryn - właściwości lecznicze

Rozmaryn leczniczy, który cechuje się pięknym zapachem i kolorem, pochodzi z regionu Morza Śródziemnego. Właściwości lecznicze rozmarynu są nieocenione, dlatego wielu kucharzy amatorów tak chętnie dodaje go do dań. Przede wszystkim wzmacnia odporność, zapobiega infekcjom i wykazuje działanie przeciwzapalne oraz przeciwnowotworowe. W przypadku kataru odświeża górne drogi oddechowe, a migreny czy bólów głowy - zmniejsza dolegliwości. Zioło także rozgrzewa i pobudza krążenie, dzięki czemu poprawia funkcjonowanie serca, ale też łagodzi bóle mięśniowe i reumatyczne

Co więcej, jest źródłem antyoksydantów, dzięki czemu zatrzymuje procesy starzenia się organizmu, powstrzymuje tworzenie się zmarszczek, a skórze nadaje blasku. Wmasowywanie rozmarynu we włosy odbudowuje ich strukturę, wzmacnia cebulki, a to powoduje szybszy wzrost włosów i przeciwdziała ich wypadaniu. 

To nie wszystkie właściwości lecznicze rozmarynu. Roślina pomaga przy bezsenności, nerwicy, stanach depresyjnych lub przemęczeniu, ponieważ korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo chroni przed chorobami oczu, m.in. zwyrodnieniem plamki żółtej. Rozmaryn wykazuje też działanie przeciwcukrzycowe, gdyż obniża zawartość glukozy we krwi i podnosi poziom insuliny. 

Jeśli cierpisz z powodu bolesnych wzdęć, koniecznie dodaj rozmaryn do swojej diety. Redukuje on ilość gazów w jelitach, poprawia trawienie i pracę wątroby, pobudza apetyt i chroni przed wrzodami żołądka.

Rozmaryn - zastosowanie

Nic więc dziwnego, że jest to jedno z bardziej popularnych ziół używanych w kuchni. Doceniane są nie tylko jego prozdrowotne właściwości, ale też smak. Ten, podobnie jak zapach, są intensywne, nieco sosnowe, gorzkie i korzenne. Jakie jest najczęstsze zastosowanie rozmarynu

Jest bazą serków i twarogów smakowych, dressingów do sałatek i marynat do mięsa. Często dodaje się go w potrawach kuchni śródziemnomorskiej i meksykańskiej. Dodaje aromatu rybom i mięsom (szczególnie cielęcinie, wieprzowinie, drobiowi), ale też warzywom (np. ziemniakom, pomidorom). Warto użyć go też do dań z ryżem i makaronem, roślin strączkowych, zup. Na bazie zioła przygotowuje się wiele napojów, w tym wspomnianą herbatę, ale też wina, piwa czy napary. Rozmarynu używa się także do deserów. Świetnie pasuje do owocowych szaszłyków lub koktajli. 

Poza kuchennym zastosowaniem rozmarynu jest dodawanie go do kosmetyków, które działają przeciwzmarszczkowo i antycellulitowo. Olej z rozmarynu chroni z kolei przed wypadaniem włosów.

Jak przygotować herbatę z rozmarynu?

Właściwości lecznicze rozmarynu zachęcają do stosowania go w codziennej diecie. W zimie, gdy za oknem panuje mróz, postaw na rozgrzewający napój, który zrobisz w kilka chwil i z łatwodostępnych składników. Herbata z rozmarynem - przepis wcale nie jest taki trudny, praktycznie każdy może go przyrządzić samodzielnie w domu.

Jak przygotować herbatę z rozmarynu? Wystarczy woda i kilka gałązek rozmarynu. Napój będzie jeszcze zdrowszy, gdy użyjesz dodatków, np. imbiru, cytryny czy miodu. Na początku, w rondelku, zagotuj trzy szklanki wody. Do dzbanka włóż ok. pięciu gałązek rozmarynu, zalej je wrzątkiem i przykryj. Odczekaj ok. pięciu minut, by herbata z rozmarynu się zaparzyła. Następnie, gdy napar nieco ostygnie, odsłoń naczynie i dodaj łyżkę miodu oraz kilka plastrów imbiru. Parz jeszcze chwilę, po czym przelej do szklanki.

Zamiast wody, możesz użyć herbaty. Zaparz rozmaryn w esencji, wlej syrop malinowy i dodaj plaster cytryny lub grejpfruta do smaku. Co ciekawe, herbatę rozmarynową z dodatkiem soku z cytryny można rozpylić, by odstraszyć insekty (komary, kleszcze, mole). 

Zdrowotny napar z rozmarynu

 Zdrowotny napar z rozmarynu Zobacz przepis

Napar z rozmarynu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Herbata z rozmarynu - przeciwwskazania

Wiedząc o leczniczych właściwościach, wiesz już, kto powinien pić herbatę z rozmarynu. Istnieje jednak grupa osób, która nie powinna po nią sięgać. Przeciwwskazaniem do regularnego spożywania naparu jest zbyt wysokie ciśnienie krwi, wrzody żołądka i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Ziołowy napój nie jest też wskazany w pierwszym trymestrze ciąży i dla matek karmiących piersią. Nie powinny go pić także małe dzieci.



Zobacz także:

Zalej wrzątkiem i wypij. Uspokoisz gazy, wzdęcia i poczujesz się lżej »

Napój, który skutecznie spala tłuszcz. Szybko pozbędziesz się boczków i wałeczków »

Dodaj do czerstwego pieczywa. Będzie smakować wybornie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 79

30 min
4
Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 706

30 min
15
15 min
3
Desery Metrowiec z kremem karpatkowym

Metrowiec z moim ulubionym kremem. Klasyczne ciasto w innej odsłonie.

Odsłon: 8061

>60 min
12

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0