Sprawdzone przepisy na karnawał

Stłuszczenie wątroby to jedno z najczęściej diagnozowanych schorzeń tego narządu. Polega ono na kumulowaniu się tłuszczu w komórkach wątroby, co zaburza jej funkcjonowanie. Skąd bierze się to zjawisko i co jeść na stłuszczoną wątrobę? Przepisy i garść cennych informacji na ten temat znajdziesz poniżej!

Dania na zdrową wątrobę, jak je zrobić? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Stłuszczenie wątroby to schorzenie, w którym dochodzi do kumulacji cząsteczek tłuszczowych w jej obrębie. Wśród jego najpowszechniejszych objawów wymienia się m.in. powiększenie narządu, problemy z apetytem, wzdęcia oraz ból brzucha po tłustych posiłkach. Jednym ze sposobów jego leczenia jest wdrożenie stosownych modyfikacji do codziennego jadłospisu. Dlaczego wątroba się tłuści i jak sobie z tym radzić? Garstkę praktycznych informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu!  

Sprawdź także: Czy twoja dieta jest zdrowa? Sprawdź, co wiesz o prawidłowym odżywianiu

Przyczyny stłuszczenia wątroby 

Wątroba to narząd, który ma kontakt z przyjmowanymi lekami i alkoholem, a do tego uczestniczy w procesie trawienia i magazynowania niektórych składników pokarmowych. To oznacza, że wszystko to, co trafia do naszego żołądka, może docierać właśnie do tego narządu i wpływać na jego pracę. Poza używkami jego funkcjonowanie może zaburzać źle skomponowana dieta. Jakie są najczęstsze przyczyny stłuszczenia wątroby? 

Jak sama nazwa wskazuje, za alkoholowe stłuszczenie wątroby odpowiada alkohol. Niealkoholowe stłuszczenie wątroby z kolei jest zwykle następstwem niewłaściwie zbilansowanego jadłospisu oraz nadmiernej masy ciała. Podstawowym błędem dietetycznym, wymienianym w kontekście stłuszczenia wątroby, jest zajadanie się tłustymi potrawami, włączając w to smażone przekąski, fast foody i wysokoprzetworzone produkty.  

Przyczyny choroby nie ograniczają się jedynie do tych wymienionych powyżej. Dlaczego wątroba się tłuści? Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną rozwoju powyższego schorzenia może być zbyt duża ilość cukru w posiłkach. Częste spożywanie węglowodanów prostych wiąże się z nagłymi skokami glukozy we krwi, co również nie pozostaje bez znaczenia dla kondycji wątroby. Co więcej, jej stłuszczenie może towarzyszyć niektórym chorobom, włączając w to:  

  • cukrzycę, 
  • insulinooporność, 
  • choroby autoimmunologiczne, 
  • choroby zapalne jelit, 
  • wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C, 
  • wrodzone zaburzenia metaboliczne. 

Czego nie można jeść przy stłuszczonej wątrobie? 

Stłuszczenie wątroby to choroba, która powinna być jak najszybciej zdiagnozowana i leczona. W przeciwnym razie może dojść do rozwoju stanu zapalnego, a nawet zwłóknienia tego narządu. Stosowanie leków ograniczone jest tylko do sytuacji, gdy schorzeniu towarzyszy stan zapalny, natomiast w przypadku niepowikłanego stłuszczenia wątroby postępowanie terapeutyczne sprowadza się do utrzymywania masy ciała na prawidłowym poziomie, stosowania odpowiedniej diety oraz regularnej aktywności fizycznej.  

Czego nie można jeść przy stłuszczonej wątrobie? Niewskazane jest spożywanie pokarmów zawierających tłuszcze zwierzęce oraz tłuszcze trans. Z codziennego menu warto wykluczyć takie produkty jak: 

  • tłuste sery, 
  • śmietana, 
  • smalec, 
  • majonez, 
  • tłuste wędliny, 
  • pasztety, 
  • przetworzone mięso, 
  • smażone potrawy, 
  • fast foody.

Ponadto nie należy sięgać po słodycze, cukier, a także źródła węglowodanów prostych, włączając w to białe pieczywo, mąkę pszenną i makarony. Aby dodatkowo nie obciążać wątroby, dobrze jest zrezygnować z żywności obfitującej w syntetyczne barwniki, aromaty i słodziki. I oczywiście obowiązuje przy tym bezwzględny zakaz spożywania alkoholu. 

Co pić na stłuszczoną wątrobę? 

Aby przywrócić prawidłową pracę wątroby, można wspomagać się naparami ziołowymi. Niektóre z nich wykazują działanie przeciwzapalne oraz wspomagające regenerację komórek wątroby i wydzielanie żółci. Zatem co pić na stłuszczoną wątrobę? Najbardziej polecane są napary na bazie karczocha zwyczajnego, mniszka lekarskiego i ostropestu plamistego. Ponadto można sięgać po wodę mineralną, słabą kawę i herbatę, kawę zbożową oraz niektóre napoje mleczne, w tym jogurty, kefiry i maślanki. Warto natomiast unikać mocnej kawy i herbaty oraz słodzonych napojów.  

Jak domowym sposobem odtłuścić wątrobę? 

Leczenie stłuszczenia wątroby wymaga zdecydowanych działań. Dobra wiadomość jest taka, że dopóki nie dojdzie do zwłóknienia narządu, schorzenie to jest w pełni odwracalne. Wystarczy jedynie wdrożyć w życie kilka ważnych zasad i uzbroić się w cierpliwość. Jak domowym sposobem odtłuścić wątrobę? Poza regularną aktywnością fizyczną zalecenia obejmują: 

  • stosowanie diety o odpowiedniej kaloryczności; w przypadku nadwagi zalecany jest deficyt kaloryczny wynoszący około 300-400 kalorii dziennie; 
  • spożywanie białka na poziomie co najmniej jednego grama na kilogram masy ciała; jego najlepsze źródła to chude mięsa, ryby, nasiona strączkowe oraz chudy nabiał; 
  • wzbogacanie posiłków o zdrowe i jak najmniej przetworzone tłuszcze, w tym nierafinowane oleje roślinne, nasiona chia, siemię lniane, awokado, orzechy; 
  • sięganie po dobre źródła węglowodanów, tj. pieczywo żytnie, razowe makarony, kasze oraz brązowy ryż; 
  • uwzględnianie w potrawach warzyw bogatych w antyoksydanty oraz witaminy i minerały; 
  • wdrożenie suplementacji wspierającej pracę wątroby – mowa m.in. o kwasach omega-3, witaminach E i D, żeń-szeniu oraz kapsaicynie.  

Co jeść na stłuszczoną wątrobę? Przepisy na smaczne i zdrowe dania

W przypadku stłuszczenia wątroby dieta powinna być lekkostrawna, zróżnicowana i jak najmniej przetworzona. Co jeść na stłuszczoną wątrobę? Przepisy na pyszne i zdrowe dania znajdziesz poniżej! 

Śniadanie 

Idealną opcją na śniadanie jest omlet z warzywami. Jego przygotowanie jest niezwykle proste – jedyne, co trzeba zrobić, to podsmażyć ulubione warzywa na niewielkiej ilości oleju, a następnie zalać je masą jajeczną. Omlet należy smażyć z obydwu stron, aż do momentu ścięcia jajek. Zamiast omletu można przyrządzić jajecznicę na łyżeczce masła, z dodatkiem chudej wędliny i pomidorów. Dobrym rozwiązaniem jest także owsianka z mlekiem kokosowym, owocami jagodowymi i płatkami migdałowymi.

Obiad 

Obiady powinny być pozbawione smażonych mięs i innych bardzo tłustych pokarmów. Warto sięgać m.in. po makaron razowy z gotowanym lub duszonym kurczakiem i warzywami. Ponadto świetnie sprawdzi się tutaj ryba z piekarnika – może być to filet z dorsza oprószony pieprzem i solą, a następnie podpieczony przez 15 minut w temperaturze 200 stopni. Danie można serwować z rozmaitymi dodatkami, np. posiekanym porem. 

Podwieczorek

Pomiędzy głównymi posiłkami dobrze jest zjeść zdrową przekąskę. Mogą być to słupki marchewki czy ogórka w towarzystwie hummusu. Niewielki głód można zaspokoić także puddingiem chia. Aby go przygotować, należy zalać nasiona chia mlekiem kokosowym, dokładnie wymieszać i wstawić na kilka godzin do lodówki. Na koniec wystarczy dodać plasterki banana i odrobinę wanilii.

Kolacja 

Na kolację można zaserwować pożywną zupę krem z buraków zwieńczoną porcją mleczka kokosowego z puszki. Inną smaczną i bezpieczną opcją jest twarożek z jogurtem naturalnym, rzodkiewką i szczypiorkiem. Smacznego! 

 

Źródła: smaker.pl

Autor: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Czego nie wolno myć w zmywarce? Tych przedmiotów nigdy do niej nie wkładaj »

Przysmak króla i symbol Wielkiego Postu. Jak przygotować wodę śledziową? »

Najzdrowsze źródła węglowodanów w diecie. Odżywisz ciało, nakarmisz mózg »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Zupa z brukwii

Brukiew jest idealna dla osób dbających o kondycję skóry, włosów i paznokci....

Odsłon: 115

30 min
5
30 min
0
15 min
2
Desery Lany chrust

Faworki, nazywane także chrustem, to słodki przysmak, którego nie może zabrak...

Odsłon: 4281

30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Sałatki odchudzające. Są lekkie, ale sycą i pomagają zrzucić zbędne kilogramy

To idealna propozycja dla każdego, kto chce poprawić swoją kondycję i pozbyć się zbędnych kilogramów. Sałatki odchudzające można przygotować na wie...

1
Informacje Kasza jaglana - przepisy na słodko i słono

Kasza jaglana to uniwersalny składnik, który z powodzeniem można wykorzystać zarówno w daniach słodkich, jak i wytrawnych. Dzięki neutralnemu smako...

9
Informacje Dieta planetarna. Zasady, zalety i wady, przykładowy jadłospis

Interesuje cię zrównoważony styl życia? Chcesz chronić planetę także poprzez zdrowe nawyki żywieniowe? Dieta planetarna to coś, co z pewnością cię...

1
Informacje Koktajle oczyszczające. Na dobre samopoczucie i zrzucenie zbędnych kilogramów

Koktajle oczyszczające coraz bardziej zyskują na popularności. Nie tylko wspomagają one detoksykację organizmu, ale również dostarczają witamin i m...

5