Grill - temat specjalny

Siemię lniane na kaszel i ból gardła. Możesz robić specjalny napar albo kisiel – mamy przepisy

Męczy cię chrypka, ból gardła, a może przewlekły kaszel? Jesień to czas, kiedy wiele osób zmaga się z infekcjami, przeziębieniami i grypą. Zamiast łykać tabletki na ból gardła, możesz spróbować zastosować naturalny kisiel z siemienia lnianego. Nie tylko złagodzi przykre dolegliwości, ale i pozytywnie wpłynie na twój organizm. Podpowiemy ci, jakie właściwości ma siemię lniane oraz jak zrobić napar z siemienia lnianego na kaszel i ból gardła.

Kisiel z siemienia lnianego, na co pomaga? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Produkty, które uważane są za superfood, czyli żywność o dużych walorach prozdrowotnych, nie są już dla nas nowością. Wiele osób przygotowuje domowe puddingi chia, inni natomiast wsypują zielone algi, takie jak chlorella do swoich koktajli. Zapominamy tym samym o lokalnych produktach, znanym naszym babkom od wielu lat. Dziś przyjrzymy się bliżej nasiono lnu pospolitego, które są popularnym dodatkiem do pieczywa czy musli. Można także wyczarować z nich leczniczy kisiel, który pomoże na niejedną dolegliwość. Sprawdź, jakie właściwości ma siemię lniane oraz jak zrobić napar na kaszel i ból gardła.

Sprawdź także: Z czym łączyć siemię lniane, żeby było jeszcze zdrowsze? Pyszne duety na dobre trawienie, zdrowe serce i nie tylko

Jakie właściwości ma siemię lniane?

Siemię lniane cenione jest przede wszystkim ze względu na zawartość nienasyconych kwasów omega-3 i omega-6, które korzystnie wpływają na układ krążenia, w tym pracę serca, pomagają także chronić je przed chorobami, a także obniżają zbyt wysoki poziom złego cholesterolu we krwi. 

Co więcej, obecne w siemieniu lnianym substancje śluzowa korzystnie oddziałują na błonę śluzową gardła, pomagają zmniejszyć stan zapalny, a także działają przeciwbólowo. Powlekające działanie nasion lnu pomaga także zmniejszyć chrypkę oraz łagodzą uporczywy kaszel. Niweluje nieprzyjemną suchość oraz nawilża ściany gardła. Dodatkowym atutem kuracji z siemienia lnianego jest fakt, że może być stosowana również przez kobiety w ciąży oraz dzieci. Napar lub kisiel na bazie nasion lnu będzie doskonałym wsparciem przy leczeniu suchego kaszlu oraz zapalenia oskrzeli. 

Nasiona lnu są także doskonałym produktem dla osób, które cierpią z powodu choroby wrzodowej, zmniejszają nieprzyjemne dolegliwości oraz działają przeciwzapalnie na podrażnioną śluzówkę. Ponadto siemię lniane wspiera zdrowie wątroby. Ma także działanie antyoksydacyjne, przeciwdziałają wolnym rodnikom, działają przeciwstarzeniowo, przeciwzapalnie i antynowotworowo. Jest także źródłem witamin z grupy B, witaminy C, E i K, a także minerałów: potasu, wapnia magnezu, cynku, selenu i miedzi. 

Napar z siemienia lnianego na kaszel i ból gardła?

Do przygotowania naparu z siemienia lnianego na kaszel i ból gardła, będziesz potrzebować: 250 ml wody, dwóch płaskich łyżek siemienia lnianego, garść malin, miodu i cynamonu.

Do rondelka wlej wodę, wsyp siemię i gotuj całość na małym ogniu przez kwadrans. Kiedy kisiel nieco ostygnie dodaj maliny, łyżeczkę miodu oraz szczyptę cynamonu, wszystko wymieszaj. Napój pij powoli. 

Możesz również przygotować kisiel z siemienia lnianego. Przygotuj: dwie płaskie łyżki nasion lnu oraz 250 ml ciepłej wody. Zalej siemię lniane ciepłą, ale nie wrzącą wodą i odstaw na godzinę. Kiedy mikstura nabierze konsystencji kisielu, wypij ją powoli, małymi łyczkami. 

Dobrym rozwiązaniem na ból gardła będzie również płukanka z siemienia lnianego. Rozgnieć dwie łyżki siemienia lnianego, dodaj 200 ml letniej wody i odstaw na pół godziny. Następnie zastosuj mieszankę. 

Źródło: wapteka.pl, medonet.pl, smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Prosta dieta rozgrzewająca organizm. Stosuj przy problemach z tarczycą, metabolizmem i krążeniem »

Sadzimy czosnek, ale nie każdy się do tego nadaje. Rozwiąż zagadkę i znajdź podmienioną główkę »

Jak zrobić panierkę do mięs, żeby nie wchłaniała dużo tłuszczu? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
5
Desery Muffinkowe babeczki z dżemem

Babeczki upiekłam na majówkę, przepis bardzo prosty i szybki , a babeczki sma...

Odsłon: 207

30 min
8
30 min
9
15 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

1
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

3
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17