Starszy, niedoceniany kuzyn buraka jest nie tylko skarbcem żelaza. Jak wykorzystać mangold w kuchni, co z niego przyrządzić?

Mangold, inaczej boćwina lub burak liściowy, nie należy do najpopularniejszych warzyw. Zdecydowanie częściej w naszych kuchniach pojawia się burak zwyczajny, idealny do barszczu czy surówki do słoików na zimę. Dziś przyjrzymy się bliżej liściastemu kuzynowi tego warzywa, sprawdzimy jakie ma właściwości oraz w jakich przepisach wykorzystać magnold.

Dlaczego warto jeść buraki liściowe? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Czy botwinka i boćwina to te same warzywa? Chociaż nazwa i wygląd są dość podobne, okazuje się, że nie są to te tożsame rośliny. Botwina to nic innego młode liście i korzenie buraka ćwikłowego, charakteryzują ja delikatne liście, drobne kłącza w postaci niewielkich buraczków oraz dość cienkie łodygi. Boćwina ma większe, mięsiste liście, w smaku podobne do szpinaku oraz grube ogonki liści przechodzące w łodygi, które przypominają rabarbar. Warto wspomnieć także o tym, że mangold, występuje w różnych kolorach, czerwonym, różowym, pomarańczowym, żółtym i białym, taka paleta barw urozmaici każdą zupę. Ponadto burak liściowy ma mnóstwo witamin i minerałów, dlatego warto przemycić go w codziennych przepisach. Sprawdź, kto powinien go jeść oraz jak wykorzystać mangold w kuchni. 

Sprawdź także: Królowa warzyw, ma nieocenione pokłady witamin i minerałów. Dlaczego warto jeść czerwoną kapustę, co z niej zrobić?

Burak liściowy – witaminy i wartości odżywcze

W buraku liściowym kryją się witaminy: A, z grupy B, w tym kwas foliowy, C oraz K, a także substancje mineralne, takie jak żelazo, magnez, potas i wapń. Zawiera również błonnik pokarmowy oraz roślinne białko. Jest również źródłem przeciwutleniaczy, karotenu, który pozytywnie wpływa na kondycję skóry, a także chroni przed przedwczesnym starzeniem oraz luteiny i zeaksantyny, substancji korzystnie wpływających na zdrowie oczu, chroniąc je przed chorobami. Dodatkowo obecny w boćwinie chlorofil ma działanie przeciwnowotworowe. Mangold jest warzywem niskokalorycznym, w 100 g znajduje się jedynie 19 kcal, dlatego będzie dobrym wyborem dla osób na diecie redukcyjnej. 

Jakie właściwości ma mangold?

Spożywanie boćwiny ma korzystny wpływ na układ pokarmowy, pomaga wspierać trawienie oraz pracę jelit. Zawarty w nim błonnik wpływa na sytość po posiłki, zapobiega zaparciom, przyspiesza przemianę materii, co ułatwia odchudzanie, a także pomaga regulować poziom cukru i cholesterolu we krwi.

Obecność sporej ilości wapnia oraz witaminy K wpływa korzystnie na zdrowie kości i zębów, pomagając chronić organizm przed osteoporozą oraz próchnicą. Zawartość magnezu i potasu pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, pomaga zadbać o prawidłowe ciśnienie krwi, a także wspiera pracę serca, chroniąc je przed zawałem. 

Kto powinien jeść buraka liściowego?

Po mangold powinny sięgnąć diabetycy oraz osoby zmagające się z insulinoopornością, ponieważ pomaga on regulować prawidłowy poziom cukru we krwi. Zawarty w nim kwas alfaliponowy, pomaga stabilizować stężenie glukozy we krwi, przyczynia się do lepszej wrażliwości organizmu na działanie insuliny, a także wspiera walkę z wolnymi rodnikami. 

Boćwina jest także świetna dla kobiet w ciąży, zawarty w niej kwas foliowy wpływa korzystnie na rozwijający się płód. Przede wszystkim bierze udział w procesie syntezy kwasów nukleinowych, z których powstaje DNA, ma wpływ na funkcjonowanie i wzrost komórek organizmu, a także wspiera wytwarzanie czerwonych krwinek.

Co ciekawe, okazuje się, że te niepozorne liście mogą poprawić twoje sportowe wyniki! Jedzenie mangoldu będzie również dobrą opcją dla osób, aktywnych fizycznie, ponieważ zawarte w nim substancje pomagają dotlenić mięśnie w trakcie ćwiczeń. 

Jak wykorzystać mangold w kuchni?

Mangold nadaje się do gotowania, zapiekania i smażenia. Jego smak można przyrównać do szpinaku lub kalarepy. Świetnie sprawdzi się jako dodatek do zupy jarzynowej, warzywnej potrawki czy zapiekanki. Duże liście boćwiny można również wykorzystać jak kapustę do gołąbków i zawinąć w nie mięsny farsz. Świetnie sprawdzi się tu również opcja wegetariańska przygotowana na przykład na bazie kaszy czy roślin strączkowych, takich jak soczewice, ciecierzyca czy fasola. Mangold można dodać również do obiadowych surówek. 

Sprawdź, jakie przepisy z boćwiną, czy też mangoldem, w roli głównej przygotowali nasi użytkownicy, 

1. Boćwina – pyszne ogonki liściowe

 Boćwina – pyszne ogonki liściowe Zobacz przepis

Boćwina – pyszne ogonki liściowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Tarta z boćwiną, porem i migdałami

 Tarta z boćwiną, porem i migdałami Zobacz przepis

Tarta z boćwiną, porem i migdałami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Gratin z mangoldem, gruszkami i ziemniakami

 Gratin z mangoldem, gruszkami i ziemniakami Zobacz przepis

Gratin z mangoldem, gruszkami i ziemniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Tarta z papryką i mangoldem

 Tarta z papryką i mangoldem Zobacz przepis

Tarta z papryką i mangoldem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Omlet z łososiem i mangoldem

 Omlet z łososiem i mangoldem Zobacz przepis

Omlet z łososiem i mangoldem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Zupa cukiniowa z mangoldem

 Zupa cukiniowa z mangoldem Zobacz przepis

Zupa cukiniowa z mangoldem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Mangold duszony na maśle

 Mangold duszony na maśle Zobacz przepis

Mangold duszony na maśle / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Surówka z boćwiny

 Surówka z boćwiny Zobacz przepis

Surówka z boćwiny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Burak liściowy najprościej

 Burak liściowy najprościej Zobacz przepis

Burak liściowy najprościej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Zupa z boćwiny

 Zupa z boćwiny Zobacz przepis

Zupa z boćwiny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: ekologia.pl, tradycjenatury.pl, medonet.pl, kukbuk.pl, Smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Usprawni pracę jelit i nerek, pokona wzdęcia. Maleńkie ziarenka skrywają wielką moc »

Domowe sposoby na migrenę. Sprawdź, jakie zioła warto mieć w apteczce »

5 produktów, które uratują zrujnowane zdrowie. Wydasz mniej niż w aptece »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Parówki w cieście francuskim

Prosta w przygotowaniu smaczna przekąska z ciasta francuskiego. Szybko się ro...

Odsłon: 71

30 min
3
Sałatki Sałatka z Jarmużem

CIEKAWOSTKA: Jarmuż zawiera wszystkie 9 aminokwasów potrzebnych do wytworzeni...

Odsłon: 29

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

0
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1
Informacje Od tygodni króluje w naszym domu. Najlepsze smarowidło do kanapek, dzieci je uwielbiają

Coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z masła na rzecz zdrowszych smarowideł do chleba. Na kanapkach królują warzywne pasty z ciecierzycy, c...

3