Ewa_Gotuje

Ta roślina ratuje chorą wątrobę. Z czym i jak ją jeść?

Informacje o właściwościach ziół i innych roślin - nawet tych, które uznawane są za chwasty - przetrwały wraz z naszymi babciami i prababciami. Te nierzadko dzieliły się z nami swoją ogromną wiedzą, dzięki czemu znów doceniamy pokrzywy, liście malin czy ostropest plamisty. Ostatnia z roślin ma zbawienny wpływ na wątrobę. Dowiedz się, jak używać jej w kuchni.

Ostropest plamisty a wątroba | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Ostropest plamisty jest niezwykle bogaty we właściwości prozdrowotne. Powinni o nim pamiętać zwłaszcza ci, którzy chorują na wątrobę, ale nie tylko! Roślina może okazać się pomocna również w profilaktyce chorób serca czy miażdżycy. Dlaczego warto włączyć ostropest do swojej diety i jak go spożywać?  

Sprawdź także: Pij napar z pieprzu cayenne. Pomoże pozbyć się nie tylko tłuszczu z brzucha

Ostropest plamisty - charakterystyka 

Czym jest ostropest plamisty? Charakterystyka tej rośliny może wydać wam się zaskakująca - głównie przez fakt, jak bardzo jest ona ogólnodostępna. Ostropest plamisty rośnie na łąkach, zupełnie dziko. Zwie się go również mlecznym ostem czy dzikim karczochem. Można go oczywiście uprawiać, jednak nie trzeba, gdyż z łatwością znajdziecie go na pobliskiej łące.

Prawdopodobnie nie raz widzieliście ostropest i pomyliliście go z chwastem, jakim jest oset. Rośliny te należą do jednej rodziny, jednak znacznie się między sobą różnią. Ostropest plamisty posiada fioletowe kwiaty i liście z kolczastymi brzegami. To właśnie na nich znajdują się charakterystyczne białe plamki, dzięki którym roślina zyskała swoją nazwę. Ostropest może dorastać nawet do 1,5 metra wysokości.

Jeśli chcecie posadzić ją w ogrodzie, nie musicie przejmować się odpowiednim miejscem - ostropest nie ma dużych wymagań, choć lubi miejsca nasłonecznione. To roślina odporna na choroby i szkodniki, dlatego nie musicie martwić się, że coś ją zaatakuje. Niestety wymaga częstego odchwaszczania. Ostropest kwitnie w lipcu i sierpniu. To właśnie wtedy można zaobserwować jego piękne kwiaty.  

Ostropest plamisty - właściwości lecznicze 

Co kryje w sobie ostropest plamisty? Właściwości lecznicze tej rośliny powinny was zainteresować. Zacznijmy od najważniejszego składnika ostropestu, a dokładnie nasion ostropestu. Mowa o sylimarynie, która jest kompleksem kilku substancji o silnym działaniu antyoksydacyjnym. To doskonała wiadomość właściwie dla każdego, gdyż wolne rodniki są obecne w organizmie niezależnie od wieku czy płci. Dieta bogata w antyoksydanty jest w stanie skutecznie „wymiatać” wolne rodniki, które powodują starzenie się organizmu, ale również zwiększają ryzyko chorób, takich jak miażdżyca, choroby serca czy nowotwory.

Sylimaryna wykazuje również działanie przeciwzapalne, co przydaje się podczas przeziębień, ale przede wszystkim żółciopędne, regeneracyjne dla komórek wątrobowych oraz odtruwające. To niezwykle istotne właściwości z punktu widzenia zdrowia wątroby, która jest organem umożliwiającym prawidłowe filtrowanie toksyn.

Poza sylimaryną w ostropeście znaleźć można inne substancje dobre dla naszego zdrowia. Witaminę E, która znana jest jako witamina młodości, sterole roślinne wspierające odpowiedni poziom cholesterolu, olejki eteryczne, które wspomagają trawienie i olej o potencjale antyoksydacyjnym. Wszystko to sprawia, że ostropest plamisty z całą pewnością jest składnikiem, który warto włączyć do swojej diety.  

Zobacz: Koktajl z dużą dawką antyoksydantów!

Ostropest plamisty a wątroba 

O ostropeście plamistym mówi się przede wszystkim w kontekście zdrowia wątroby. I nie jest to niczym dziwnym. Ostropest plamisty a wątroba to całe mnóstwo zagadnień, o których warto wiedzieć. Zacznijmy od tego, które może pomóc przy zatruciu. Ostropest charakteryzuje się działaniem detoksykującym. Oznacza to, że może być stosowany w toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby, które powodowane są na przykład zatruciem alkoholowym czy zatruciem grzybami.

Ostropest ma również działanie osłonowe - może ochronić miąższ wątroby i nerek przed działaniem trucizn, w tym dwusiarczku węgla, alkoholu i mykotoksyn muchomora sromotnikowego. Umożliwia również szybsze usuwanie ich z organizmu. Suplementy z ostropestem czy też spożywanie samego ostropestu plamistego poleca się wszystkim osobom, u których występuje ryzyko chorób wątroby.

Substancje obecne w ostropeście działają na nią regenerująco poprzez stymulowanie jej do wytwarzania nowych komórek wątrobowych. Wskazuje się także, że regularne spożywanie ostropestu może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka wątroby. Poleca się go także jako środek łagodzący farmakoterapię.  

Kto powinien jeść ostropest plamisty? 

Ta roślina oczywiście jest polecana chorującym na wątrobę oraz tym, którzy są obarczeni ryzykiem zachorowania. Jeśli jednak spożywacie już leki na wątrobę, włączenie do diety ostropestu należy skonsultować z lekarzem. Ta roślina może bowiem oddziaływać na metabolizm leków.

Nie poleca się jej również kobietom w ciąży, karmiącym matkom i dzieciom poniżej 12. roku życia. Ostrożne spożywanie ostropestu zaleca się też osobom, które cierpią na niedrożność kanalików żółciowych, gdyż żółciopędne działanie sylimaryny może spowodować żółtaczkę. Jeśli jednak chcecie wesprzeć swoją wątrobę i ogólny stan zdrowia, a lekarz nie widzi ku temu przeciwwskazań, z całą pewnością możecie spróbować włączyć ją do swojego menu. W jaki sposób to zrobić? 

Ostropest plamisty - jak jeść? 

Jak włączyć do diety ostropest plamisty? Jak jeść tę wartościową roślinę? Ostropest znajdziecie w formie mielonej - to jedna z najwygodniejszych form suplementacji tej rośliny. Można dodawać go do dań, jogurtów czy koktajli. Wystarczą dwie, trzy łyżeczki dziennie. Oczywiście ziarna możecie mielić także samodzielnie. Konieczne jest do tego zbieranie koszyczków kwiatowych po zbrązowieniu nasion, osuszenie ich i zmielenie.  

Ostropest plamisty - jak używać w kuchni? 

Jak zajadać ostropest plamisty? Jak używać w kuchni roślinę, która tak naprawdę nie dodaje smaku potrawom? Cóż, ostropest - w przeciwieństwie do innych roślin - nie ma na celu poprawienia smaku dań, lecz po prostu wpłynięcie na wasz stan zdrowia. Dlatego nie musicie zastanawiać się, do czego będzie pasować i czy warto dodać go akurat do tego produktu.

Z całą pewnością ostropestu lepiej nie poddawać obróbce termicznej, by w żaden sposób nie wpłynąć na jego właściwości. Wyjątkiem jest napar z ziaren ostropestu, który możecie wypijać codziennie rano. Ostropest warto dodawać przede wszystkim do koktajli i smoothies, które mogą zastąpić śniadanie lub drugie śniadanie. Są bardzo pożywne, a z dodatkiem ziaren tej rośliny będą jeszcze bardziej wartościowe dla Twojego zdrowia.

Ziarna ostropestu będą również świetnym dodatkiem do dressingów czy sałatek. Każdy członek rodziny skorzysta z ich właściwości. Pamiętajcie jednak, by nie podawać ostropestu osobom, które nie powinny go spożywać.  

Ostropest plamisty jest niezwykle wartościową rośliną, którą z całą pewnością warto włączyć do swojej diety. Tym bardziej, jeśli macie problemy z wątrobą. Wypróbujcie sprawdzone przepisy z użyciem ostropestu lub oleju z ostropestu:

1. Pasta z zielonego groszku

 Pasta z zielonego groszku Zobacz przepis

Pasta z ostropestem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kukurydziane kopytka na puree dyniowym

 Kukurydziane kopytka na puree dyniowym Zobacz przepis

Kopytka z ostropestem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Dynia faszerowana bulgur i buraczkami

 Dynia faszerowana bulgur i buraczkami Zobacz przepis

Dynia faszerowana z ostropestem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Dyniowe burgery z kaszy jaglanej, amarantusa i ostropestu

 Dyniowe burgery z kaszy jaglanej, amarantusa i ostropestu Zobacz przepis

Dyniowe burgery z ostropestem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Sałatka zdrowia - kasza z kurkami i biało-zielonymi dodatkami

 Sałatka zdrowia - kasza z kurkami i biało-zielonymi dodatkami Zobacz przepis

Sałatka z olejem z ostropestu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sałatka z pieczonego buraka z fetą i miodowym dressingiem

 Sałatka z pieczonego buraka z fetą i miodowym dressingiem Zobacz przepis

Sałatka z olejem z ostropestu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Knedle jaglane z dynią

 Knedle jaglane z dynią Zobacz przepis

Knedle z ostropestem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Krem z cukinii z makaronem ryżowym

 Krem z cukinii z makaronem ryżowym Zobacz przepis

Krem z cukinii z ostropestem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Chleb żytni razowy na zakwasie z ostropestem plamistym

 Chleb żytni razowy na zakwasie z ostropestem plamistym Zobacz przepis

Chleb z ostropestem plamistym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Zdrowy deser z nasionami chia i ostropestem

 Zdrowy deser z nasionami chia i ostropestem Zobacz przepis

Deser z ostropestem plamistym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Zobacz także:

Nieznane zasady diety w insulinooporności. Te pięć błędów niweczy starania »

Tak ukisisz idealną kapustę w wiaderku. Ważny jest jeden drobiazg »

Po co jest dziura w łyżce do spaghetti? Patent, o którym nie każdy wie »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 51

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0