Ewa_Gotuje

Uważaj, jeśli zdarza ci się jeść surową rybę, mięso lub jaja. Zatrucie pokarmowe to najmniejszy problem

Jedzenie surowego mięsa dla wielu osób brzmi jak przepis na zatrucie pokarmowe. Te same obawy tyczą się surowych ryb czy jaj. Jednak istnieje przecież wiele pysznych potraw opartych na surowych składnikach. Tatar, sushi, a także dobrze znany z dzieciństwa kogel-mogel, zawdzięczają swój smak pominięciu obróbki termicznej. Czy wiesz jednak, jakie mogą być skutki jedzenia surowych ryb, oraz jak bezpiecznie jeść surowe jajka?

Dlaczego nie należy jeść surowych ryb? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Niedogotowana ryba lub niedopieczone mięso to dania, których z pewnością nie chcielibyśmy widzieć na naszych talerzach. Czasem jednak zajadamy się surowym mięsem w postaci tatara czy półkrwistego steka. Większość ludzi uwielbia również sushi, które jest niczym innym jak daniem z surową rybą w roli głównej. Warto jednak mieć na uwadze, że takie dania przyrządzone w nieodpowiedni sposób mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Ostatnio w mediach głośno było o sprawie 40-letniej mieszkanki Kalifornii, która po zjedzeniu niedogotowanej ryby w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Jakie mogą być skutki jedzenia surowych ryb? 

Sprawdź także: Nie myjesz truskawek? Uważaj! To może być śmiertelnie niebezpieczne

Skutki jedzenia surowych ryb

Historia Laury Barajas przyprawia o dreszcze, kobieta przygotowała na obiad popularną rybę, tilapię, zakupioną na lokalnym targu. Następnego dnia gorzej się poczuła, w szpitalu okazało się, że Kalifornijka zaraziła się groźną "bakterią mięsożerną" – Vibrio vulnificus, która należy do grupy przecinkowców. Pomimo natychmiastowej pomocy medycznej pojawiła się sepsa, a lekarze byli zmuszeni dokonać amputacji wszystkich kończyn. Kobietę czeka długotrwałe leczenie oraz rehabilitacja. 

Vibrio vulnificus to groźna bakteria występuje nie tylko w nieugotowanych rybach i owocach morza, można zarazić się nią również poprzez kontakt z morską lub oceaniczną wodą. W szczególności, jeśli na naszym ciele znajdują się skaleczenia, rany czy świeże tatuaże. Do pierwszych objawów, które pojawiają się po zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus należą: dolegliwości trawienne, ból brzucha, gorączka, biegunka, wymioty, a także obrzęk i zaczerwienienia pojawiające się na rękach i nogach.

Kluczem do uchronienia się przed ciężkim zatruciem jest oczywiście odpowiednie przygotowanie ryb oraz zachowanie higieny podczas jej przyrządzania. Warto trzymać się przepisu, piec, gotować lub smażyć rybę do momentu, aż mięso będzie całkowicie ścięte. Warto przygotowywać jedzenie w jak najwyższej temperaturze.

Czy w takim razie jedzenie sushi, których najważniejszym składnikiem oprócz ryżu jest surowa ryba jest niebezpieczne? Ten japoński przysmak jest bardzo korzystny dla zdrowia, ważne jednak, aby ryby w nim użyte pochodziły z bezpiecznych łowisk, niezanieczyszczonych rtęcią i toksynami. Ważne jest także to, aby odpowiednio przechowywać ryby oraz spożywać sushi w jak najkrótszym czasie od jego zakupu czy zrobienia. Najlepiej decydować się na spożywanie sushi jedynie ze sprawdzonych restauracji oraz o ile przygotowujemy je w domu, kupować ryby tylko ze sprawdzonych supermarketów, ryba powinna być świeża, nie posiadać przykrego zapachu, warto zwrócić również uwagę czy posiadają one certyfikat MSC.

Jedzenie surowego mięsa – na co uważać?

W surowym mięsie również mogą znajdować się niebezpieczne bakterie, takie jak: Salmonella czy Campylobacter, które mogą powodować ciężkie zatrucia, w tym objawy takie jak: biegunka, ból brzucha, wymioty czy gorączka. Dlatego tak ważna jest odpowiednia obróbka termiczna, większość bakterii ginie w temperaturze oscylującej wokół 70 stopni, wówczas potrzeba jednak kilka minut, aby się ich pozbyć. Najlepiej więc  gotować żywność w temperaturze 100 stopni, która usuwa bakterie niemal natychmiast.  

W twoim ulubionym tatarze czy steku mogą znaleźć się również jaja tasiemca, który powodować może groźną chorobę zwaną bąblowicą. Powoduje ona nie tylko dolegliwości żołądkowe, ale i stopniowe wyniszczanie organizmu, anemię, a nawet w przypadku dostanie się tasiemca do mózgu, doprowadzając do drgawek, halucynacji, zbyt wysokiego ciśnienia śródczaszkowego czy amnezji. Aby uchronić się przed tasiemcem, mięso przed zjedzeniem powinno być gotowane, grillowanemu smażone lub pieczone w temperaturze od 60 stopni. 

Jak bezpiecznie jeść surowe jajka?

Jajka mają mnóstwo cennych wartości, są bogactwem białka, zdrowych tłuszczów, witaminy A, tych z grupy B czy D oraz minerałów: wapnia, fosforu, magnezu i potasu. To produkt, który z reguły gotujemy, smażymy lub dodajemy do ciast, które pieczone są w wysokiej temperaturze. Jednak i tu istnieje spore ryzyko spożycia bakterii Salmonelli, w szczególności tyczy się to kremów na bazie jaj, lodów lub popularnego deseru z dzieciństwa, jakim jest kogel-mogel oraz uwielbianego włoskiego deseru tiramisu, do którego używa się żółtek. Warto pamiętać, że na skorupkach jaj również może znaleźć się niebezpieczne bakterie, dlatego, zanim rozpoczniesz przygotowywanie ulubionych dań z surowymi jajkami, należy dokładnie je umyć, a najlepiej dodatkowo wyparzyć.

Niezależnie od tego, z jakich składników przygotowujesz swoje posiłki. Pamiętaj również, aby przestrzegać higieny w czasie gotowania. Myj ręce przed i po, a także dbaj o regularną wymianę gąbek i ściereczek kuchennych, mycie sprzętu, najlepiej w wysokiej temperaturze, np. zmywarce, używaj również osobnego sprzętu (np. deski do krojenia) do przygotowywania mięs i ryb oraz do krojenia np. chleba czy surowych warzyw i owoców. 

Źródło: poradnikzdrowie.pl, Smaker.pl

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Zdarza się nawet najlepszym. Oto jak pozbyć się kulinarnej wpadki »

To złodzieje odporności. Nie jedz i nie pij, bo organizm słabnie »

Jesienny skarb w ogrodzie. Uspokaja, zabija bakterie, łagodzi problemy z żołądkiem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0