Grill - temat specjalny

Zapomniany przysmak na wigilijny stół. "Polski kawior" wraca na stoły w nowoczesnym wydaniu

Śledź to ryba, która jak żadna inna kojarzy się z biesiadowaniem przy świątecznym stole. Podajemy ją również na Święta Bożego Narodzenia, które są idealną okazją, aby przygotować je w wersji korzennej, z buraczkami, lub tradycyjnej, w oleju z cebulką. Jednak niewiele osób w swojej kuchni wykorzystuje ikrę śledziową. Sprawdź, czym jest, jakie ma wartości i właściwości oraz co zrobić z ikry śledziowej.

Ikra śledziowa, jak używać jej w kuchni? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Boże Narodzenie to czas w roku, kiedy gotowanie staje się w wielu domach jednym z najważniejszych zadań. Co ciekawe, chociaż każdy bez mrugnięcia okiem potrafi wymienić najpopularniejsze potrawy wigilijne, w każdej kuchni przygotowuje się nieco inne smakołyki. Jedni zajadają się barszczem z uszkami, inni wybierają zupę grzybową lub rybną. Przygotowuje się przeróżne wersje deserów, począwszy od tradycyjnych serników, czy pierników, kończąc na kutii czy makówkach. Różnią się nawet rodzaje kapusty, w końcu można przyrządzić ją z grochem, grzybami, a nawet fasolą.

Finalnie okazuje się, że jedynym produktem, który gości na niemal wszystkich stołach są ryby. Co można podać na Wigilię oprócz karpia Zapomnianym smakołykiem, którego smak warto sobie przypomnieć jest ikra śledziowa, która nazywana jest "polskim kawiorem". Przysmak ten nie tylko podbije niejedne kubki smakowe, ma także wiele cennych wartości odżywczych. Podpowiemy ci, jakie właściwości ma ikra śledziowa oraz jakie ciekawe przepisy możesz z niej wyczarować, aby zaskoczyć swoich gości. 

Sprawdź także: Mało znane patenty na usuwanie nadmiaru soli ze śledzi. Jak długo moczyć śledzie, by nie straciły smaku?

Co to jest ikra śledziowa?

Ikra śledziowa składa się z jaj składanych przez samicę śledzia, co ciekawe może ona złożyć nawet 100 tysięcy takich ziarenek. Ikra jest lepka i wystarczająco ciężka, aby opaść na dno, przyklejając się do morskiego dna. Przyczepia się do piasku, podwodnych roślin i kamieni. Na wyklucie się larw należy czekać od 10 do 20 dni, mają one długość od trzech do sześciu milimetrów. Młode osobniki zbierają się w stada, po czym płyną do wód przybrzeżnych, które są znacznie płytsze. Tu przez sześć miesięcy dorastają, aby w dorosłej już postaci wrócić na głębsze wody. Zapomnianym przysmakiem kuchni polskiej, który niegdyś cieszył się dużą popularnością były śledzie złowione w czasie tarła, pozyskiwano z nich ikrę oraz mlecz.

Ikra śledzia – wartości odżywcze

Jakie wartości odżywcze ma ikra ze śledzia? Znajdziesz tu witaminę D oraz witaminy z grupy B, a także substancje minerale, takie jak: fosfor, potas, czy selen. Te rybie jajeczka zawierają również cenne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. W składzie śledziowej ikry znajdziemy również dużą ilość pełnowartościowego białka. Proteiny są niezwykle istotnym elementem codziennej diety, nie tylko sprawiają, że po posiłku dłużej odczuwamy sytość, ale i są budulcem dla mięśni, niezbędnym do procesu regeneracji i prawidłowego wzrostu tkanek. W śledziowej ikrze znajdują się aminokwasy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, obecna w nim lizyna ma wpływ na kości i mięśnie, uczestniczy również w produkcji hormonów i enzymów, cysteina – jest potrzebna do produkcji kolagenu i keratyny, zapewnia dobrą kondycję włosów, skóry i paznokci, a także metionina – która ma wpływ na procesy metaboliczne. 

Jakie właściwości ma ikra śledzia?

Śledziową ikrę, warto jeść ze względu na obecne w niej kwasy tłuszczowe omega-3, które wpływają na prawidłowy stan układu krążenia. Dbają o prawidłową pracę serca, chroniąc je przed chorobami – zapobiegają zawałom i udarom, a także pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi, działając przeciwmiażdżycowo. 

Dzięki zawartości witaminy D ikra śledzia korzystnie wpływa na wzmocnienie kości i zębów, zapobiegając osteoporozie i próchnicy. Dodatkowo kompozycja witamin z grupy B ma korzystny wpływ na układ nerwowy oraz prawidłowe funkcjonowanie komórek organizmu.

Dodatkowo śledziowa ikra nie należy do produktów wysokokalorycznych, w 100 g jest ok. 63 kcal. Warto wspomnieć również o tym, że jest ona wysokoodżywcza, dlatego warto znaleźć dla niej miejsce w jadłospisie. 

Co zrobić z ikry śledzia?

Udało ci się dorwać ikrę śledziową w sklepie, ale nie masz pomysłu, w jaki sposób ją przygotować? Okazuje się, że podobnie, jak w przypadku zwykłych śledzi, można przyrządzić na wiele sposobów. 

Sałatka z ikry śledziowej 

Jedną z najprostszych metod na ikrę śledziową jest zrobienie z niej sałatki. Przygotuj: 250 g ikry śledziowej, cebulę, osiem łyżek oleju oraz pieprz. Ikrę wyjmij z zalewy i oczyść, możesz dodatkowo wymoczyć ją przez kilka godzin w wodzie, aby była mniej słona. Do słoika dodaj olej oraz drobno pokrojoną cebulę, dorzuć także pół łyżeczki pieprzu, do tak przygotowanej zalewy włóż ikrę śledziową, całość wymieszaj. Zakręć słoik i włóż go do lodówki na ok. osiem godzin. Tak przygotowaną sałatkę możesz przechowywać w lodówce przez tydzień. 

Ikra śledzia po kaszubsku

Do przygotowania ikry ze śledzia po kaszubsku, będziesz potrzebować: 250 g ikry ze śledzia, trzy łyżki masła, jedną cebulę, garść natki pietruszki oraz sól i pieprz do smaku. 

Zacznij od umycia i oczyszczenia ikry ze śledzia, następnie obierz i pokrój drobno pokrój cebulę. Na rozgrzaną patelnię wrzuć masło, podsmaż na nim cebulę, a następnie dodać śledziową ikrę, smaż jeszcze przez kilka minut. Na koniec dodaj poszatkowaną natkę pietruszki. Takie danie możesz jeść z kromką świeżego chleba lub z grzanką. 

Panierowana ikra ze śledzia z salsą pomidorową

Ikrę śledziową można podać również w stylu meksykańskim, będziesz potrzebować: 300 g ikry śledziowej, 200 ml mleka, dwie łyżki mąki ,dwa jajka, olej do smażenia oraz panko. Do zrobienia salsy pomidorowej przygotuj: dwa pomidory, czerwoną cebulę, dwa ząbki czosnku, ostrą papryczkę, garść świeżej kolendry, dwie łyżki oliwy z oliwek, sok z limonki, sól i pieprz. 

Zacznij, namoczenia ikry w mleku przez kilka godzin, następnie osusz ją i usuń błony. Oprósz ją solą i pieprzem. Panieruj w mące, roztrzepanym jajku i panko. Usmaż na rozgrzanym oleju na złoty kolor. 

Warzywa umyj, obierz i pokrój wszystko w bardzo drobną kostkę. Dodaj oliwę z oliwek, posiekaną kolendrę, sól, pieprz i sok z limonki, wszystko dokładnie wymieszaj. Schłódź przed podaniem. 

Źródła: kuchnia.wp.pl, smaker.pl 

Autor: Anna Hutek-Brzezinka

Zobacz także:

Trzy mikstury na niedobory. Szybko uzupełnisz braki w organizmie »

Najzdrowszy rodzaj ziemniaka. Pomoże na nadciśnienie i uchroni przed rakiem »

W lasach jest ich teraz dużo. Jak rozpoznać opieńki jadalne i jak nie zatruć się tym grzybem? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Dania główne Kluski kładzione z czosnkiem niedźwiedzim

Kilka składników i gotowe.... Dodatek czosnku niedźwiedziego sprawia, że smak...

Odsłon: 3541

30 min
15
Dania główne Kurczak ze szparagami

Kurzak ze szparagami to propozycja na obiad, która świetnie sprawdzi się na c...

Odsłon: 101

15 min
1
15 min
43
Dania główne Kotlety z groszku

Czy kotlety z groszku muszą być nudne i bezsmakowe? Oczywiście, że nie! Ten p...

Odsłon: 14879

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17