Spis treści:
Śledź to bardzo zdrowa ryba, jest dobrym źródłem białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Spożywanie śledzi będzie korzystnie dla osób, które chcą zadbać o układ krążenia, wspierają pracę serca oraz pomagają obniżyć zbyt wysoki poziom "złego" cholesterolu we krwi. Ryba ta jest bogata w witaminę A, D oraz i E, dzięki czemu korzystnie wpływa na kondycję skóry, pomaga dbać o prawidłowy wzrok, chroniąc oczy przed chorobami, a także wzmacnia kości i zęby. Ponadto zawiera witaminy z grupy B, które pozytywnie oddziałują na układ nerwowy. Zanim jednak zabierzesz się za pałaszowanie śledzi, należy je odpowiednio przygotować, czyli usunąć z nich nadmiar soli. Podpowiemy ci, jak to zrobić.
Jak usunąć nadmiar soli ze śledzi?
Najpopularniejszą metodą na usunięcie nadmiaru soli ze śledzi jest moczenie ich w wodzie lub mleku. Nadadzą się tu również inne przetwory mleczne, na przykład maślanka, kefir, czy jogurt. Dodatkowo fermentowany nabiał sprawi, że mięso będzie bardziej delikatne. Na początku rybę należy opłukać, a następnie włożyć ją do wody lub mleka, w międzyczasie kilka razy wymieszać całość. Dobrym patentem, który pozytywnie wpłynie na smak ryby jest dodanie do wody odrobiny octu, na przykład jabłkowego. Pomoże to zmiękczyć mięso. Warto pamiętać, że najlepiej moczyć śledzie w zamykanym pojemnik, a następnie umieścić go w zimnym miejscu.
Co ciekawe śledzie można moczyć również w mocnej czarnej herbacie, do której dodamy cukier. Należy jednak pamiętać, aby była ona przestudzona, najlepiej nada się ta w temperaturze pokojowej. Ekspresową metodą na pozbycie się soli ze śledzi będzie zanurzanie ich na kilka minut w gorącej wodzie, a następnie płukanie pod zimną, bieżącą wodą. Odpowiednio wymoczone śledzie będzie można przygotować w śmietanie, jabłkach, cebuli, podać je pod pierzynką, po tatarsku, japońsku lub w oleju.
Jak długo moczyć śledzie?
Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, wszystko zależy bowiem od tego, jak bardzo nasolona została ryba. Podaje się, że wystarczą dwie do trzech godzin, według innych ekspertów może być to nawet cała noc. W przypadku moczenia śledzi w wodzie, warto wymieniać ją co kilka godzin. Należy jednak pamiętać, że długie moczenie ryby może pozbawić ją smaku. Najdłużej powinny moczyć się całe solone śledzie, dla tzw. matiasów, czyli płatów śledziowych, czas ten będzie krótszy.
Źródło: fit.poradnikzdrowie.pl, Smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Najprostsza szarlotka, z którą poradzi sobie każdy. Przepis zdradziła mi koleżanka z pracy »
Może zwiększać ryzyko cukrzycy. Polacy się nim zajadają »
Domowy płyn do mycia podłóg. Na panelach nie zostanie ani jedna smuga »