Ewa_Gotuje

Lokalna kuchnia i regionalne wina

Winiarnia Zamojska zabiera nas na Roztocze, którego ciepły klimat, łagodne wzgórza oraz lessowe gleby tworzą doskonałe warunki do uprawy owoców. Już od średniowiecza zakładano tu winnice. Odkryj region, który słynie nie tylko z win, ale i z doskonałej kuchni oraz idealnego miasta.

Fot. materiały prasowe

Ze szlachetnych odmian gruszek, wiśni, malin, porzeczek i jabłek powstało na Roztoczu sześć polskich win: Gruszka (półsłodkie), Lodowe (słodkie), Czerwona Porzeczka (półwytrawne), Wiśnia (półsłodkie), Czarna porzeczka (słodkie) i Rose (półsłodkie). Ich zbalansowany świeży smak, bogaty aromat, kwasowość i delikatna naturalna słodycz zainspirowały Marcina Sikorę, wieloletniego szefa kuchni i autora bloga WCINAJ POLSKĘ, gdzie na nowo, odważnie i ze smakiem interpretuje kuchnię staropolską.

Food & wine pairing to sztuka znana wszystkim miłośnikom win. Potrawa potrafi wydobyć głębię wina, a wino - nadać potrawie zupełnie innych charakter.

- Łączenie smaków to przede wszystkim poszukiwanie takich składników potraw, które dobrze się ze sobą komponują, biorąc pod uwagę nie tylko ich smak, ale również intensywność czy konsystencję. Jest to podstawa, która w późniejszym etapie ułatwia nam zestawianie odpowiedniego wina z daną potrawą. Warto przy tym pamiętać, że smaki można ze sobą łączyć na dwa sposoby - na zasadzie podobieństw lub przeciwieństw. W przypadku dobierania wina do jedzenia, wśród wielu tajników tej sztuki czynnikiem, który ułatwia wybór może być np. regionalność. Bardzo często lokalne przysmaki doskonale współgrają z winem pochodzącym z tego samego regionu - mówi sommelier Tomasz Potrzebowski, który wspólnie z Marcinem Sikorą spędził cały dzień gotując w najbardziej niecodziennej kuchni sezonu, która powstała w winnicy położonej w samym sercu Roztocza. Dziś Marcin Sikora dzieli się z nami przepisem na sodziaki zapiekane z konfiturą z żurawiny, prażoną cebulą, miodem gryczanym i kozim serem. To propozycja dla osób, które lubią mniej oczywiste połączenia. Sodziaki - puszyste placki na bazie kefiru lub maślanki - znane są przede wszystkim we wschodnich regionach Polski. Do ich wytrawno-słodkiego smaku Tomasz Potrzebowski dobrał Gruszkę: lekkie, półsłodkie, orzeźwiające wino z Winiarni Zamojskiej. Jest jednocześnie pełne intensywnych, owocowych aromatów, delikatne i świeże. To idealne połączenie, po którym jeszcze bardziej nabiera się apetytu na odkrywanie Roztocza. Jego stolicą jest Zamość, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, nazywany „perłą renesansu" albo „Padwą północy". Bernardo Morando zaprojektował zamojską starówkę według planu miast włoskich i miast idealnych w oparciu o koncepcję antropomorficzną. „Głową" miał być pałac Zamoyskich, zaś kręgosłupem ulica Grodzka. Filozofowie i urbaniści zawsze marzyli o stworzeniu miasta idealnego. Jego koncepcje opracowywali również włoscy architekci doby renesansu, ale to w Zamościu udało się ją najpełniej zrealizować. Miasto idealne miało być, funkcjonalne, bezpieczne, przyjazne mieszkańcom i piękne. Warto je odwiedzić podróżując szlakiem lokalnych winnic.

Food & wine pairing - przepis na roztoczański przysmak w duecie z regionalnym winem z owoców

Food & wine pairing to sztuka znana wszystkim miłośnikom win. Powszechnym stało się łączenie rozmaitych potraw z winami gronowymi. Należy jednak pamiętać, że na rynku istnieje również inna kategoria tego trunku, która jest silnie zakorzeniona w polskiej tradycji - mowa tu o winach wytwarzanych z owoców. Czy do nich także możliwe jest dobranie potraw, w myśl sztuki food & wine pairingu? Na to pytanie odpowiedź jest prosta - oczywiście, że tak! Udowadnia to Marcin Sikora, wieloletni szef kuchni oraz ambasador marki Winiarnia Zamojska. Oto jego dzisiejsza propozycja - sodziaki zapiekane z konfiturą z żurawiny, prażoną cebulą, miodem gryczanym i kozim serem.

Sodziaki są przysmakiem znanym przede wszystkim we wschodnich regionach Polski. Są to puszyste placki, których głównym składnikiem jest kefir bądź maślanka. Można je serwować na wiele sposobów - z owocami, dżemem lub cukrem pudrem. Jednak dzisiejszy przepis na ich podanie, to propozycja dla osób lubiących mniej oczywiste połączenia. Jeśli zastanawiacie się, jakie wino z owoców pasowałoby do tego dania, oto podpowiedz. Jego słodko-wytrawny smak będzie doskonale komponował się z lekkim, półsłodkim winem gruszkowym.

Sodziaki zapiekane z konfiturą z żurawiny, prażoną cebulą z miodem gryczanym i kozim serem

Składniki na ciasto:

 

  • 250 ml kefiru
  • 300 g mąki
  • 1 łyżeczka cukru
  • szczypta soli
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 jajko
  • olej rzepakowy lub masło klarowane do smażenia

 

Składniki do prażonej cebuli:

 

  • cebula krojona w piórka około 0,30 kg
  • 3 łyżki miodu gryczanego
  • 1 łyżka octu jabłkowego
  • Dodatkowe składniki dania:
  • konfitura z żurawiny
  • 200 g koziego sera

 

Sodziaki - Sposób wykonania:
Mąkę przesiać przez sito. Dodać pozostałe składniki ciasta i dokładnie wymieszać. Ciasto powinno mieć konsystencje podobną jak na racuchy. Z gotowego ciasta smażyć placki i odsączać gotowe na ręczniku papierowym.

Prażona cebula - sposób wykonania
Na patelni rozgrzać miód, wrzucić cebulę, dodać ocet jabłkowy i odrobinę wody. Cebula powinna być na wpół miękka.

Zapiekanie sodziaków
Rozgrzać piekarnik do 160°C. Na każdego wcześniej usmażonego placuszka położyć odrobinę cebuli oraz plaster koziego sera. Tak przygotowane sodziaki rozłożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Zapiekać do momentu, aż ser się rozpuści i delikatnie zarumieni. Po wyjęciu z piekarnika na ser położyć po łyżeczce konfitury z żurawiny.

Podawać z Gruszką z Winiarni Zamojskiej. Smacznego!

Źródło: materiały prasowe

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Ciasto Jabłkowe orzeźwienie

Chciałam podzielić się z Wami moim przepisem na orzeźwiające ciasto z jabłkie...

Odsłon: 98

30 min
7
15 min
7
Ciasta Ciasto malinowa fantazja bez pieczenia

Proste, pyszne ciasto budyniowe bez pieczenia, z malinami i galaretką wiśniow...

Odsłon: 198

30 min
5
30 min
1
Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133326

15 min
144

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3