Sprawdzone przepisy na karnawał

Badacze odkryli ciekawą zależność między tym, ile światła pada na nas rano a naszą wagą. Czyżby śniadanie na tarasie lub balkonie w promieniach słońca było sposobem na walkę ze zbędnymi kilogramami?

Czy poranne światło pomoże w odchudzaniu? Fot. Picjumbo.com


Badacze z Northwestern University odkryli, że osoby, które wystawiają się na działanie promieni słonecznych rano mają znacząco niższe BMI (Body Mass Index, czyli wskaźnik masy ciała w stosunku do wzrostu, wykorzystywany do obliczania, czy waga jest prawidłowa - poniżej znajdziesz sposób na jego policzenie) niż osoby, które na słońcu przebywają dopiero po południu. Już całkiem niewiele słońca ("średnie natężenie") wywoływało widoczne efekty w wynikach badanych. Im wcześniej zwykle zaczynała się ekspozycja na słońce, im dłużej trwała i im więcej było światła (wszystkie te czynniki były ważne), tym niższe było BMI. Czyli - korzystnie wpływa na wagę np. jedzenie śniadania na balkonie, tarasie lub w ogrodzie.


Zobacz piękny, jesienny taras Alicji >>


Co ciekawe, wyniki były niezależne od aktywności fizycznej badanych osób, ich diety, wieku, jakości snu (rozregulowany zegar biologiczny także wpływa na to, jak działa metabolizm) czy pory roku. Czas wyjścia na słońce wpływał na aż 20 proc. wyniku BMI.


Jak podkręcić metabolizm? Sprawdź!

Jak podkręcić metabolizm? Sprawdź!


Swoje zaskakujące rezultaty naukowcy tłumaczą tym, że światło jest bardzo silnym "regulatorem" naszego zegara biologicznego jeśli chodzi o cykl dobowy. A cykl dobowy z kolei mocno wpływa na regulowanie bilansu energetycznego. Już niewielkie zaburzenia tej równowagi wpływają na rozregulowanie metabolizmu, a w efekcie - do przybierania na wadze.


Opalanie o poranku?

Nie musimy od razu się opalać aby wspomóc odchudzanie! Jedna z autorek badania, profesor neurologii i specjalistka medycyny snu, zaleca poranne wychodzenie na słońce na choćby 20-30 minut między 8 a 12 rano. Odradza natomiast zbyt dużo światła wieczorem i w nocy. Zaznacza jednak, że dokładny mechanizm wpływu światła na naszą wagę nie jest jeszcze do końca zbadany.

"Magiczną granicą" ilości światła, która wpływała na wagę było 500 lux. Nawet w pochmurny dzień na zewnątrz jest ponad 1 tys. lumenów, trudniej jednak osiągnąć ten poziom jasności w pomieszczeniu, gdzie oświetlenie wynosi zwykle ok. 200-300 lux.


Deccoria.pl: Jak działa na nas światło? Kliknij!

Deccoria.pl: Jak działa na nas światło? Kliknij!

 

W badaniu wzięło udział 54 osób (26 kobiet, 28 mężczyzn) o średniej wieku 30 lat. W czasie trwania eksperymentu nosili na nadgarstkach mierniki aktygraficzne sprawdzające ekspozycję na światło oraz regularność snu. Badani prowadzili także dzienniki tego, co jedli.

"Ranne ptaszki", które rano wychodziły na zewnątrz - niezależnie od tego, czy szły na jogging, czy jadły śniadanie na tarasie - wypadały lepiej jeśli chodzi o prawidłową masę ciała. Jeśli ktoś wstawał rano, ale nie wychodził na słońce, nie wpływał na swoją wagę.


Czy wiesz, jak obliczyć BMI?

BMI = masa ciała (w kilogramach)
/ wzrost (w metrach) do kwadratu
poniżej 16,0 wygłodzenie
16,0–17,0 wychudzenie
17–18,5 niedowaga
18,5–25,0 wartość prawidłowa
25,0–30,0 nadwaga
30,0–35,0 I stopień otyłości
35,0–40,0 II stopień otyłości
powyżej 40,0 III stopień otyłości


Temat specjalny: Odchudzanie bez głodzenia. Kliknij!

Temat specjalny: Odchudzanie bez głodzenia. Kliknij!

Zobacz też: Jak dużo jeść i chudnąć? | 10 odchudzających zmian w diecie | Zielona herbata

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródło:
Link do wyników badania na PLoS ONE

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Kotlety mielone ze schabu

Ze schabu wieprzowego najczęściej przygotowywałam klasyczne schabowe, ale te...

Odsłon: 2465

15 min
8
15 min
2
Dania główne Chaczapuri

Chlebek serowy, pochodzi z kuchni gruzińskiej.

Odsłon: 26529

60 min
48
Wędliny Pasztet

Bardzo smaczny, delikatny. Prosty w wykonaniu. Trochę pracochłonny, ale warto.

Odsłon: 8733

>60 min
13