Co zrobić, żeby sok z aronii nie wyszedł cierpki? Dzięki tej metodzie będzie idealny

Niektórzy uważają, że przetwory z aronii trudniej przyrządzić, bo owoc po zerwaniu ma nieprzyjemny smak. Właściwości rośliny z pewnością zachęcą jednak do spróbowania przepisu. Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki? Jest na to bardzo prosty trik, który każdy miłośnik wek powinien poznać.

Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Owoce aronii najlepiej zrywać po przymrozkach, bo mają wtedy lepszy smak. Jeśli jednak pogoda nie sprzyja, a ty chcesz już przyrządzić przetwory z aronii, pełne przeciwutleniaczy, witamin i minerałów, jest na to świetny sposób. Dowiedz się, jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki

Sprawdź także: Na dobre trawienie, zdrową wątrobę i nerki. Jak zrobić domowy ocet śliwkowy, kto powinien go pić?

Jakie właściwości ma sok z aronii?

W 100 g świeżych owoców aronii kryje się ok. 45 - 50 kalorii. Dostarcza ona organizmowi dużą dawkę antyoksydantów, które wykazują działanie przeciwnowotworowe, opóźniają starzenie się komórek i chronią przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi, w tym nadciśnieniem (sok z aronii obniża ciśnienie krwi) i cukrzycą (regulując stężenie glukozy we krwi).

Jakie właściwości ma sok z aronii? Jego regularne picie zapobiega rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów w organizmie. Co więcej, dostarcza mu mnóstwa cennych witamin i minerałów, w tym witamin C, E, P, PP, tych z grupy B oraz minerałów takich jak: beta-karoten, cynk, potas, żelazo, wapń, sód i magnez. Dzięki tak bogatemu składowi wzmacnia układ odpornościowy i nerwowy oraz poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

Sok z aronii działa moczopędnie i jest źródłem błonnika pokarmowego, dlatego pobudza jelita do pracy, działa detoksykacyjnie, przyspiesza spalanie tłuszczu, zapewnia uczucie sytości na dłużej i usprawnia procesy trawienne.

Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki?

Owoce aronii, zaraz po zerwaniu, są bardzo nieprzyjemne w smaku. Znaleziono jednak sposób na pozbycie się niemiłej goryczki, co umożliwia przyrządzenie pysznych przetworów. Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki? Po pierwsze, miłośnicy przetworów wskazują też na to, aby dodać do aronii nieco cukru. Niestety nie jest to metoda przeznaczona dla cukrzyków czy osób dbających o linię. Znacznie lepszym sposobem jest zamrożenie owoców przed przetworzeniem. Należy na kilka dni umieścić aronię w zamrażalniku, by schłodziła się w minusowej temperaturze. To pozwoli na pozbycie się cierpkiego smaku.

Jak zrobić sok z aronii?

Pyszny sok z aronii można przyrządzić na dwa sposoby - z wykorzystaniem sokownika lub bez jego udziału. W pierwszym przypadku na samą górę maszyny należy wsypać wcześniej rozmrożone owoce, a w trzecią część wlać wodę. Sok z podgrzewanych owoców spływa do środkowej części sokownika, a za pomocą wężyka jest odprowadzany do pojemnika. 

Jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki? Drugim sposobem jest wrzucenie do garnka przemrożonych wcześniej owoców i zalanie ich wodą. Trzeba następnie gotować składniki przez około godzinę, aby aronia oddała sok. Po upływie tego czasu należy odcedzić płyn przez gęste sitko. Warto zapasteryzować przetwory, aby wydłużyć im datę przydatności do spożycia.

Zainspiruj się sprawdzonymi przepisami na naszym serwisie smaker.pl, na to, jak zrobić sok z aronii, żeby nie był cierpki:

1. Sok z aronii z przepisu babci

 Sok z aronii z przepisu babci Zobacz przepis

Sok z aronii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Sok z aronii bez cukru

 Sok z aronii bez cukru Zobacz przepis

Sok z aronii bez cukru / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sok z aronii z dodatkiem cynamonu i miodu

 Sok z aronii z dodatkiem cynamonu i miodu Zobacz przepis

Sok z aronii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Sok z aronii (bez sokownika)

 Sok z aronii (bez sokownika) Zobacz przepis

Sok z aronii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Sok z aronii

 Sok z aronii Zobacz przepis

Domowy sok z aronii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl, korabgarden.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Tak zrobisz idealny dżem na zimę. Sekret tkwi w rodzaju owoców »

Jak zrobić panierkę do mięs, żeby nie wchłaniała dużo tłuszczu? »

Domowe sposoby, by ukoić zakażone jelita. Najważniejsza jedna zasada »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Przekąski sandwicz z bekonem

Uwaga! Szykuje się niezła wyżerka! Propozycja kanapek przygotowanych na grubo...

Odsłon: 126

wszystkie
10
Zupy zupa szczawiowa

..zupa szczawiowa najlepsza ze szczawiu prosto z ogrodu; więc przed koszeniem...

Odsłon: 58

15 min
4
30 min
35

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

2