Ewa_Gotuje

10 faktów i mitów o dodatkach do żywności "E"

Sprawdź, czego nie wiesz o dodatkach "E"!


8. Czasem zdrowiej jest wybrać produkt z dodatkiem niż bez niego. Fakt!

W przypadku żywności bezglutenowej dodatki do żywności "E" są niezbędne jako zamiennik glutenu np. w bezglutenowym pieczywie. Bardzo częsty jest w niej dodatek E 464 (hydroxypropylometyloceluloza), który stabilizuje i zagęszcza te produkty i można go stosować na zasadzie quantum satis, co oznacza, że nie ma górnej granicy, ale należy stosować go w dawce minimalnej wystarczającej do osiągnięcia danego efektu w produkcie.

Dla osób chorych na celiakię na pewno lepiej będzie wybrać produkt z tym dodatkiem niż tradycyjne pieczywo, zawierające niekorzystny dla nich gluten.

Bez dodatków nie powstawałyby produkty "light", "o obniżonej zawartości tłuszczu" czy "bez cukru".

Poza tym, trzeba pamiętać, że żywność nieprzetworzona nie staje się automatycznie dla nas zdrowsza. Może być np. pokryta pestycydami czy zawierać pierwiastki ciężkie, a nawet truciznę, jak np. kiełkujące ziemniaki.


Dlaczego kiełkujące ziemniaki są dla nas niebezpieczne? Kliknij!

Dlaczego kiełkujące ziemniaki są dla nas niebezpieczne? Kliknij!


9. Lepiej unikać jakichkolwiek "E" w żywności. Mit!

Jeśli nie wiemy, co oznacza dany dodatek "E" lub jeśli na opakowaniu jest bardzo długa lista tych dodatków - wtedy rzeczywiście lepiej taki produkt na półkę. Jeśli jednak w jedzeniu jest kilka dodatków - szczególnie tych zdrowych, o których mówiliśmy wcześniej - to nie ma powodu, by z niego rezygnować. Gdy mamy natomiast do wyboru dwa produkty, z których zawiera tych dodatków znacznie więcej - lepiej jednak wybrać ten z ich mniejszą ilością, gdyż oznacza to, że jest on mniej przetworzony.

Warto natomiast sprawdzić, ile jest w produkcie soli, cukru i tłuszczu. Czasem to te właśnie składniki są dużo bardziej szkodliwe dla nas niż syntetyczne dodatki "E", tak demonizowane w mediach.


10. Lepiej wystrzegać się wzmacniaczy smaku i aromatów. Fakt!

Wzmacniacze smaku i aromaty nie są szkodliwe dla człowieka same w sobie. Pamiętajmy jednak, że są one niezbędne z reguły w produktach tak wysoko przetworzonych, że nie zostaje w nich za wiele smaku. A wysoko przetworzona żywność jest pozbawiona korzystnych składników pokarmowych i jest bardzo szybko trawiona, na krótko tylko wywołując poczucie sytości.

Co więcej, jeśli ciągle bombardujemy swój organizm intensywnymi, wzmocnionymi sztucznie smakami i zapachami, pobudzamy swój apetyt i przyzwyczajamy się do tej intensywności. Wtedy zwykła sałata przestaje nam już smakować bez polania jej dużą ilością sosu z torebki.

 

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła wykorzystane w artykule znajdziesz tutaj.

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133305

15 min
144
15 min
14
Dania główne Placki z kalarepy

Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

Odsłon: 3904

60 min
4
15 min
7
>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3