Anchois – jak jeść i z czym podawać? Idealne, gdy się odchudzasz

Anchois to rybny specjał o intensywnym smaku i zapachu, który nie cieszy się zbyt dużą popularnością w polskiej kuchni, a szkoda, bo ma naprawdę wiele do zaoferowania pod względem odżywczym. Jakie witaminy i minerały kryje w sobie anchois? Jak jeść ten przysmak i z czym najlepiej go podawać?

Co daje jedzenie anchois? | Fot.123RF/Canva Pro

Spis treści:

Anchois to przysmak z niewielkich, tłustych ryb, których charakterystyczną cechą jest bardzo intensywny smak i zapach. Wbrew powszechnym opiniom nie gości on jedynie w kuchni francuskiej – można natknąć się na niego w wielu restauracjach na świecie, gdzie serwowany jest jako dodatek do rozmaitych dań. Planujesz wdrożyć do swojego jadłospisu anchois? Jak jeść ten specjał, żeby przypadł ci do gustu? Poznaj kilka wskazówek oraz ciekawe przepisy z jego zastosowaniem! 

Sprawdź także: Kultowa ryba w PRL-u, dziś niedoceniana ze względu na kaloryczność. Pomaga na wzrok, anemię, obniża cholesterol, wzmacnia kości

Anchois – sardela czy sardynka? 

To zagadnienie, nad którym zastanawia się wielu smakoszy. Trudno się temu dziwić – w końcu są one do siebie bardzo podobne, choć należą do dwóch całkowicie odrębnych gatunków. Co ciekawe, niektórzy mylą je nawet ze szprotkami. W rzeczywistości anchois przyrządza się z sardeli europejskiej, czyli ryby morskiej z rodziny sardelowatych, które są blisko spokrewnione ze śledziowatymi. Okaz ten osiąga długość do 20 cm i wagę kilkunastu gramów. Najczęściej można natknąć się na niego w wodach Oceanu Atlantyckiego oraz Morza Czarnego i Śródziemnego.  

Anchois – różnica pomiędzy białymi a niebieskimi rybami 

Do jakiej grupy ryb należy ta stosowana w anchois? Różnica pomiędzy białymi a niebieskimi rybami – gdzie najbardziej można ją dostrzec? Sardela europejska zasila grono ryb niebieskich, które – jak sama nazwa wskazuje – wyróżniają się niebieskim kolorem łusek. Co ciekawe, niektóre z nich posiadają nawet lekko niebieskie mięso. W przeciwieństwie do ryb białych występują one na płytkich wodach, dzięki czemu ich połów jest łatwiejszy, a to przekłada się na ich cenę, czyli można kupić je nieco taniej. I to nie koniec ich zalet – okazuje się bowiem, że są one bardziej wyraziste w smaku, a do tego zawierają więcej cennych kwasów tłuszczowych omega-3 i innych składników odżywczych.  

Anchois – wartości odżywcze  

Ile kalorii i jakie witaminy i minerały kryje w sobie anchois? Wartości odżywcze w 100 g tego przysmaku kształtują się następująco:  

  • Wartość energetyczna: 131 kcal; 
  • Białko: 20,3 g; 
  • Tłuszcz: 4,85 g; 
  • Węglowodany: 0 g; 
  • Witamina B3: 14 mg; 
  • Witamina A: 15 mcg; 
  • Witamina D: 6,9 mg; 
  • Potas: 383 mg; 
  • Wapń: 147 mg; 
  • Fosfor: 174 mg; 
  • Żelazo: 3,25 mg; 
  • Magnez: 41 mg. 

Anchois – właściwości

Jakie działanie na organizm wykazuje anchois? Właściwości prozdrowotne tego specjału są tak liczne, że trudno wymienić je wszystkie! Jako obfite źródło kwasów tłuszczowych omega-3, korzystnie wpływa on na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Nie sposób nie wspomnieć również o jego potencjale przeciwnowotworowym i przeciwzapalnym.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że anchois to prawdziwa skarbnica wapnia – oczywiście, jeśli spożywa się je wraz z ośćmi. Ponadto poleca się je osobom zmagającym się z niedoborem jodu w organizmie, ponieważ sardela europejska uchodzi za cenne źródło tego pierwiastka. To oznacza, że anchois może sprawdzić się w diecie pacjentów borykających się chorobami tarczycy. Wśród jego wyjątkowych własności wymienia się również ochronę przed stresem oksydacyjnym, regulowanie ciśnienia tętniczego oraz wzmacnianie odporności.  

Anchois a dieta odchudzająca  

Wiele osób rezygnuje z tej przekąski, myśląc, że wysoka zawartość tłuszczu zaszkodzi ich sylwetce. Nic bardziej mylnego! Śmiało można rzec, że jest ona wręcz wskazana na diecie redukcyjnej. Po pierwsze – dzięki obecności białka i tłuszczów – zapewnia ona długotrwałe uczucie sytości, a po drugie jest w stanie urozmaicić nawet najbardziej monotonny jadłospis. Na uwagę zasługuje również fakt, że rybki w tym wydaniu są lekkostrawne, więc nie obciążają nadmiernie układu pokarmowego. Jeśli planujesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, unikaj ich smażenia i postaw na duszenie, pieczenie lub gotowanie na parze.  

Anchois – przeciwwskazania  

Kto powinien wykluczyć z jadłospisu anchois? Przeciwwskazania do jego spożywania nie są zbyt liczne – jednym z nich jest alergia lub nadwrażliwość na ryby z tej grupy. Ponadto nie poleca się go osobom cierpiącym na dnę moczanową. Choć mówi się, że anchois korzystnie wpływa na ciśnienie, dużą ostrożność przy jego stosowaniu powinny zachować osoby ze stwierdzoną hipertensją. Warto również mieć świadomość, że sardele europejskie zawierają sporo rtęci, a do tego mogą być zakażone pasożytem Anisakis simplex, który prowadzi do rozwoju choroby pasożytniczej o nazwie anisakioza.  

Anchois – z czym podawać 

Planujesz wdrożyć do swojego menu anchois? Z czym podawać ten specjał, żeby zachwycił cię swoim smakiem? Poznaj kilka sprawdzonych przepisów i koniecznie wykorzystaj je w swojej kuchni! 

Pasta jajeczna z anchois 

To idealny dodatek do pieczywa, który przypadnie do gustu nie tylko fanom kanapek. Poza głównym składnikiem do jej przygotowania potrzebujesz jajek, musztardy, majonezu, szczypiorku oraz soli i pieprzu. Realizację receptury rozpocznij od ugotowania jajek na twardo – po wystudzeniu pokrój je w grubszą kostkę. Anchois odsącz z zalewy i rozdrobnij, a szczypiorek posiekaj. Wymieszaj wszystkie komponenty z majonezem i musztardą, a na koniec dopraw solą i pieprzem. Wstaw pastę jajeczną z anchois na jakiś czas do lodówki. 

Sałatka nicejska  

Jeśli preferujesz zdrowe i lekkie przekąski, koniecznie postaw na sałatkę nicejską. W jej skład wchodzą takie produkty jak fasolka szparagowa, sałata lodowa, pomidory, anchois, tuńczyk, jajka, czerwona cebula oraz czarne oliwki. Dressing z kolei powstaje z oliwy z oliwek, musztardy, czosnku, soku z cytryny oraz soli i pieprzu. Umyj i osusz sałatę, a następnie podziel ją na mniejsze kawałki. Jajka przyrządź na półtwardo, a po ugotowaniu wystudź je i pokrój na połówki. Wstaw fasolkę szparagową, a w międzyczasie pokrój oliwki, cebulę i pomidory. Wrzuć wszystko do jednej miski i wymieszaj z tuńczykiem i anchois odsączonymi z zalewy. Gotową sałatkę zwieńcz sosem. 

Grzanki z anchois  

To doskonały wybór na imprezę w gronie znajomych. Nie dość, że są smaczne i chrupiące, to jeszcze bardzo proste w przygotowaniu. Aby zaserwować grzanki z anchois, musisz zaopatrzyć się w jasne pieczywo, np. bagietkę, anchois, ser żółty, pomidora, oregano oraz oliwę z oliwek. Pokrój bagietkę na kromki i rozłóż je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Następnie skrop je oliwą z oliwek i wstaw do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni (termoobieg) na ok. pięć minut. Ułóż na każdej kromce kawałki sera, pomidora oraz anchois i posyp je oregano. Kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejne pięć minut. Smacznego! 

Sprawdź, jakie dania z anchois przygotowali nasi użytkownicy. 

1. Panzanella z anchois

 Panzanella z anchois Zobacz przepis

Panzanella z anchois / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kanapka z awokado i anchois

 Kanapka z awokado i anchois Zobacz przepis

Kanapka z awokado i anchois / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Makaron linguine z anchois

 Makaron linguine z anchois Zobacz przepis

Makaron linguine z anchois / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Słone babeczki z awokado i anchois

 Słone babeczki z awokado i anchois Zobacz przepis

Słone babeczki z awokado i anchois / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Jajka faszerowane anchois

 Jajka faszerowane anchois Zobacz przepis

Jajka faszerowane anchois / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sałatka Cezar – z sosem z anchois

 Sałatka Cezar – z sosem z anchois Zobacz przepis

Sałatka Cezar – z sosem z anchois / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Penne w sosie śmietanowym z anchois, kurczakiem i rukolą

 Penne w sosie śmietanowym z anchois, kurczakiem i rukolą Zobacz przepis

Penne w sosie śmietanowym z anchois, kurczakiem i rukolą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Pomidorowe risotto z anchois i chrupiącą kruszonką z chleba tostowego

 Pomidorowe risotto z anchois i chrupiącą kruszonką z chleba tostowego Zobacz przepis

Pomidorowe risotto z anchois i chrupiącą kruszonką z chleba tostowego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Opracowała: Anna Hutek

Zobacz także:

Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »

Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »

Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Proste ciasto cytrynowe

Szybkie, smaczne i proste ciasto cytrynowe. Polecam

Odsłon: 15033

30 min
44
60 min
3
Dodatki Masełko bazyliowe

Masło cudownie smakuje z pieczoną rybą lub kurczakiem

Odsłon: 157

15 min
9

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0