Ewa_Gotuje

Jak przechowywać chrzan, żeby się nie zepsuł?

Jaki jest najlepszy dodatek do wielkanocnych jajek i wędlin? Oczywiście tarty chrzan, możesz przyrządzić go z dodatkiem śmietany lub dodać do tartych buraczków, tworząc pyszną ćwikłę. Zastanawiasz się, jak wybrać dobry chrzan, oraz w jaki sposób go przechowywać, aby wytrzymał jak najdłużej? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Chrzan jest niskokaloryczny i ma niski indeks glikemiczny. Dowiedz się, jak wybrać dobry chrzan | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Mało kto wie, że chrzan to bylina z rodziny kapustowatych. Pospolity występuje dziko w Polsce, ale też jest uprawiany. Kiedyś stosowano go jako roślinę leczniczą, dziś - to głównie świetny dodatek kulinarny. Największa część Polaków o chrzanie przypomina sobie przy okazji świąt Wielkiej Nocy. Warto jednak zajadać go zdecydowanie częściej, ze względu na wartości odżywcze i właściwości.

Chrzan dostarcza m.in. witaminę C, potas, magnez, fosfor, wapń, kwas foliowy i antyoksydanty. Jest niskokaloryczny (15 gramów to ok. 7 kcal) i ma niski indeks glikemiczny. Wykazuje działanie antynowotworowe, zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników, odmładza organizm i minimalizuje ryzyko wielu chorób cywilizacyjnych. Co więcej, ma właściwości antybakteryjne, wzmacnia układ odpornościowy i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu oddechowego.

Sprawdź także: Jak kupić dobry chrzan? Podpowiadamy, jak czytać etykietę i nie dać się oszukać

Jak wybrać dobry chrzan?

Zanim zabierzesz się za przygotowanie chrzanu na święta lub po prostu na śniadanie, kolację czy do obiadu, musisz wiedzieć, jak wybrać dobry chrzan. Już w sklepie dokładnie mu się przypatrz, żeby potem cieszyć się wspaniałym dodatkiem.

Korzeń chrzanu powinien być długi (ok. 25 cm), gruby na ok. 2,5 cm, mięsisty i o jasnożółtej barwie. Zdecyduj się na okaz, który jest twardy, nie ma zdrewniałych i przesuszonych części, żadnych plam, zazieleń, pleśni, ani wystających kiełków. W domu już po przekrojeniu, sprawdź jeszcze, czy ma biały przekrój. Wysokiej jakości chrzan powinien być ostry w smaku, ale bez żadnej goryczy. 

Jak przechowywać chrzan?

Jak przechowywać chrzan, gdy zostanie nam korzeń? Na początku dokładnie się mu przyjrzyj. Jeśli chcesz zachować go na dłużej, to wybierz tylko te korzenie, które nie mają żadnych przebarwień czy przesuszeń. Optymalna temperatura, w której można je przetrzymywać, to ok. zero-trzech stopni.

Jak przechowywać chrzan, żeby się nie zepsuł? Najlepiej w lekko wilgotnym, zimnym środowisku, jak lodówka (ew. chłodna spiżarka, piwnica). Przed odstawieniem korzenia, umyj i dokładnie osusz go, a następnie zawiń w folię spożywczą (każdy korzeń osobno) i włóż do lodówki, na półkę (do szuflady) przeznaczoną dla warzyw.

A jak przechowywać chrzan, który kupiłeś gotowy w słoiczku? Taki sklepowy chrzan powinieneś trzymać w lodówce. Choć możesz przechowywać go nawet do ok. trzech miesięcy, to z czasem straci on swoją wyrazistość (ostrość). Najlepiej zjeść go w ciągu miesiąca od zakupu. Chrzan należy wyrzucić, jeśli mocno ściemnieje.

Czy można mrozić chrzan?

Czy chrzan nadaje się do mrożenia? Jeśli widzisz, że piękne okazy tej byliny są dostępne w promocyjnej cenie w sklepie, możesz śmiało kupić je z wyprzedzeniem i zamrozić. Ważne, żebyś wybrał dobry chrzan i na początku go oczyścił oraz obrał ze skórki. Umyte, a następnie osuszone i pokrojone w ok. 1,5 cm kawałki korzenie włóż do woreczka foliowego. Te z kolei umieść w zamrażarce. Przechowuj tak chrzan, a na pewno się nie zepsuje.

Jak długo można mrozić chrzan? Tak przygotowany korzeń możesz trzymać w zamrażarce nawet przez kilka miesięcy. Nie straci on swoich walorów smakowych i estetycznego wyglądu. Pamiętaj jednak, że rozmrożony chrzan należy wykorzystać - nie można go ponownie mrozić.

Czy można zasuszyć chrzan?

Jeśli nie chcesz mrozić chrzanu, ale masz jego nadmiar, to zdecyduj się na jego zasuszenie. Jak to zrobić? Ponownie korzeń dokładnie oczyść, obierz i pokrój na grube plastry. Powieś na sznurku (jak grzyby do suszenia), ułóż je na kratce albo umieść w specjalnej suszarce do warzyw. 

Czy można zasuszyć chrzan? Jak najbardziej. Gdy już uzyskasz idealną, wysuszoną konsystencję, przechowuj go w pudełku lub słoiku. Możesz go też zmielić i dodawać jako sproszkowaną przyprawę do potraw. Jeśli pozostawisz kawałki suszonych korzeni, to w momencie, gdy będziesz ich potrzebować, po prostu zalej je niewielką ilością wody. Odzyskasz wyrazisty smak chrzanu.

Domowy chrzan

 Domowy chrzan Zobacz przepis

Jak zrobić chrzan? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Piją go co rano i chudną. Upatruje się w nim sekretu figury Aniston i Beckham »

Dwa pociągnięcia i jajko obrane. Kucharz zdradza swój trik »

Najlepszy sposób na wyczyszczenie rusztu kuchenki gazowej. Chemia nie będzie potrzebna »

Materiał po raz pierwszy ukazał się: 15.03.2023

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 52

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0