Ewa_Gotuje

Jak wybierać owoce do przetworów?

Po słoik pysznego, domowego dżemu lub marmolady w długie, jesienne lub zimowe wieczory lubi sięgnąć chyba każdy z nas. Warto więc wykorzystać pełnię wiosny i lata, by na czas zgromadzić odpowiednie produkty i przygotować się do procesu pasteryzacji. W nagrodę otrzymujemy pełnowartościowe rarytasy, które oprócz walorów smakowych dostarczą nam również cennych witamin i minerałów.

Fot. 123RF/PICSEL

Zanim jednak wyparzymy słoiki, warto skupić się nad istotą zdrowych przetworów. Na co zwrócić uwagę, kupując owoce przeznaczone na spiżarniane zapasy?

Z czego i w jakich proporcjach?

Zanim wyruszysz na zakupy na pobliski targ lub udasz się na wieś w celu własnoręcznego zebrania przyszłej zawartości słoików, zastanów się, z czego właściwie chcesz przygotować swój jesienno-zimowy owocowy rezerwuar. Dobrym pomysłem będzie wysondowanie wśród najbliższych, które owoce najbardziej lubią, lub wprost - jakie przetwory najchętniej widzieliby na stole po sezonie zbiorów.

Wstępna selekcja pozwoli ci ustalić, czego możesz zabrać więcej, a z czego możesz zrobić symboliczne kilka słoików. Nie oszukujmy się - do produkcji przetworów raczej zabieramy się masowo, rzadziej rozpracowujemy kuchnię w celu „postawienia" dosłownie kilku sztuk dżemów czy marmolad.

Zaletą przetworów własnej roboty jest przede wszystkim gwarancja świeżości, naturalnych składników i idealnie zbilansowanej kompozycji produktów. Wiele ludzi nie potrafi przełknąć mocno słodzonych, „sklepowych" konfitur lub „utrwalanych" podejrzanymi produktami dżemów. Sekretem udanych, owocowych rarytasów jest dobór odpowiednich składników, staranność na każdym etapie pracy i przede wszystkim wypróbowana receptura. Zacznijmy od pierwszego zadania.

Konkurs: Podziel się przepisem na przetwory i wygraj robota kuchennego lub bony na zakupy

konkurs

Dobry owoc, czyli jaki?

Wybierając owoce na dżemy, konfitury czy marmoladę warto kierować się jedną, podstawową zasadą: produkty muszą być najwyższej jakości! W pierwszej kolejności zwróć uwagę na powierzchnię skórki owoców - musi być pozbawiona plam, zgrubień, podejrzanych nagniotków lub narośli. Po drugie, oceń stopień dojrzałości. Miękkie jabłka, których warstwa wierzchnia odchodzi pod delikatnym naporem paznokcia nie będą nadawały się na dżem.

Kategorycznie niewskazane jest przygotowywanie przetworów ze śliwek, gruszek, truskawek czy borówek, na których zauważyliśmy nawet pojedyncze, zgniłe fragmenty. Kierowanie się myślą „wytnę fragment, resztę wrzucę, bo szkoda" prawie na 100 procent skończy się zepsutym słoikiem lub całą serią przetworów. W kwestii pasteryzacji nie możemy iść z jakością na ustępstwa.

Warto zwrócić uwagę również na to, by owoc był jędrny i aromatyczny. W przeciwnym wypadku, gdy owoc będzie przejrzały i wyraźnie nieświeży, zamiast pysznego i zdrowego dżemu, otworzysz zimą słoik mało apetycznej brei, która koniec końców wyląduje w koszu. W każdej partii owoców znajdą się mniej atrakcyjne sztuki, jeśli jednak uznasz, że nie chcesz się ich pozbywać, zamiast dżemu czy konfitur, zrób z nich marmoladę lub galaretkę.

Większość owoców świetnie sprawdzi się w roli dżemów i konfitur, ale jeśli do tej pory rzadko zdarzało ci się przygotować z nich coś innego, być może w tym sezonie skusisz się na zmianę! Do wyboru będą gruszki, które z powodzeniem możesz zamarynować w occie, z jabłek warto zrobić pyszny i zdrowy mus, który dzieciaki pokochają, śliwki możesz wysuszyć lub zanurzyć w occie lub syropie, jeżyny świetnie sprawdzą się jako produkt na apetyczne soki lub przeciery.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Zanim zabierzemy się za pracę, koniecznie umyj porządnie owoce pod bieżącą wodą (chłodną lub ciepłą), wysusz dokładnie papierowym ręcznikiem (woda może rozcieńczać ekstrakt z owoców lub przenosić podczas mycia zanieczyszczenia) i pozbądź się listków, szypułek, ogonków, pestek. Słoiki oraz nakrętki dokładnie umyj i wyparz. I pamiętaj, każdy, najdrobniejszy błąd prędzej czy później się zemści, w postaci nadpsutego przetworu.

20 przepisów na wyjątkowe przetwory

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Ceviche z dorsza

Do tej pory przygotowywałam ceviche według klasycznych peruwiańskich przepisó...

Odsłon: 29

60 min
2
Dania główne Pałki z kurczaka w warzywach

Proste danie z piekarnika -pałki z kurczaka pieczone z ziemniakami i młodą ka...

Odsłon: 280

30 min
7
Dania główne Kołduny tyszkiewiczowskie

Kołduny tyszkiewiczowskie to wyjątkowe danie, które pochodzi z książki kuchar...

Odsłon: 1217

30 min
2
Desery Ciasto Jabłkowe orzeźwienie

Chciałam podzielić się z Wami moim przepisem na orzeźwiające ciasto z jabłkie...

Odsłon: 286

30 min
10
Sałatki Sałatka pieczarkowa

Przygotuj sałatkę pieczarkową na kolację lub spotkanie z przyjaciółmi. W tym...

Odsłon: 133477

15 min
146

Polecane artykuły

Informacje Lubczyk w kuchni i dla zdrowia. Afrodyzjak z przydomowego ogródka

Zioła w kuchni sprawiają, że nasze dania są nie tylko pyszniejsze, ale również zdrowsze. Aż chce się zanurzyć nos w talerz, gdy znajduje się na nim...

2
Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

3
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

1
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

5