Ewa_Gotuje

Jak zrobić syrop z pora na kaszel i ból gardła?

Ból gardła i kaszel to dolegliwości, z którymi zimą zmagamy się w szczególności często. Kiedy czujesz charakterystyczne drapanie oraz zaczynasz mieć trudności z przełykaniem i mówieniem, konieczne będzie dodatkowe wsparcie. Okazuje się, że wcale nie musisz biec do apteki. Wystarczy, że przygotujesz domowy syrop z pora na kaszel i ból gardła.

Syrop z pora na kaszel | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Chyba, każdy chociaż raz miał okazję pić syrop z cebuli. Specyfik ten był jednym z ulubionych sposobów naszych babć i mam na dolegliwości związane z gardłem i przeziębieniem. Chociaż zdania co do walorów smakowych tego naturalnego specyfiku są podzielone, niewątpliwie nie można odmówić mu skutecznego działania. Dziś przedstawimy ci alternatywę dla syropu z cebuli. Sprawdź, jak przygotować syrop z pora na kaszel i ból gardła. 

Dlaczego warto pić syrop z pora?

Por ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest źródłem witaminy A, C, E, K, tych z grupy B, kwasu foliowego, a także substancji mineralnych: żelaza, magnezu czy miedzi. Niewiele osób wie o tym, że por ma silne działanie przeciwbakteryjne, dlatego pomaga radzić sobie z infekcjami oraz wpływa na wzmocnienie układu immunologicznego. Co więcej, ma właściwości przeciwzapalne. Warto przygotować z niego syrop, dzięki czemu w mig pozbędziesz się stanu zapalnego w gardle. Napój ten ma także właściwości wykrztuśne, pomaga usunąć wydzielinę oraz redukować ból gardła i kaszel. 

Warto wspomnieć o tym, że warzywo to ma sporo żelaza, dlatego powinno znaleźć się w diecie osób, które borykają się z anemią. Natomiast dzięki obecności kwasu foliowego por świetnie wpłynie na zdrowie kobiet w ciąży oraz rozwijającego się płodu. Por polecany jest również w celu wsparcia układu krwionośnego, pomaga również chronić organizm przed chorobami serca oraz miażdżycą. Co ciekawe, por pomaga również łagodzić reumatyzm. 

Jak zrobić syrop z pora na kaszel i ból gardła?

Przygotowanie syropu z pora na kaszel i ból gardła jest banalnie proste. Wystarczą do tego zaledwie dwa składniki, duży por oraz cukier lub miód. Warto zaopatrzyć się również w sporych rozmiarów słoik, który wraz z przykrywką należy wyparzyć. 

Zacznij od umycia pora oraz odcięcia jego zielonych części, resztę warzywa pokrój w plastry. Możesz również zetrzeć go na tarce. Następnie należy przełożyć pora do dużego słoika i zasypać go cukrem, wystarczą trzy łyżki. Słoik zamknij i poczekaj, aż warzywo puści sok. Może to potrwać kilka godzin. Po tym czasie przecedź otrzymany syrop, wlej go do butelki lub mniejszego słoika i odłóż do lodówki. Pamiętaj o tym, by wypić go w ciągu najbliższych dni. 

    Komentarze

    Ostatnio komentowane przepisy

    15 min
    14
    Dania główne Placki z kalarepy

    Kalarepa, to bardzo dobre warzywo, z którego można zrobić również pyszne placki.

    Odsłon: 3903

    60 min
    4
    15 min
    7
    >60 min
    5

    Polecane artykuły

    Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

    To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

    1
    Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

    Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

    1
    Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

    Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

    5
    Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

    Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

    3