Jakie ryby mają najwięcej witaminy D? Możesz je jeść nawet kilka razy w tygodniu

Jeśli nie chcesz w przyszłości borykać się z osteoporozą bądź pragniesz zmniejszyć szansę wystąpienia krzywizny u swoich dzieci, zadbaj o to, aby dostarczyć im i sobie odpowiednią dawkę witaminy D! Dlaczego organizm jej potrzebuje? W jakich rybach jest jej najwięcej?

Które ryby mają najwięcej witaminy D? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Witamina D należy do tych, która wytwarzana jest w ludzkim organizmie dopiero po ekspozycji na światło słoneczne. Jej niedobór jest bardzo szkodliwy, szczególnie dla dzieci, ponieważ brak odpowiedniej dawki może doprowadzić u nich do krzywizny i problemów z układem kostnym. 

 Sprawdź także: Niepotrzebnie unikamy tej ryby. Nie ma rtęci, jest polecana przy diecie redukcyjnej

Witamina D — dlaczego organizm jej potrzebuje? 

Wartość odżywcza, którą ludzki organizm wytwarza pod wpływem kontaktu z promieniami słonecznymi, to witamina D. Dlaczego organizm jej potrzebuje Na wstępie postaraj się zapamiętać, że nadmiar ekspozycji na słońce jest szkodliwy oraz nie zapominaj o tym, iż korzystanie z solarium w żaden sposób nie ma wpływu na produkcję wspomnianej witaminy. 

Witamina D jest niezbędna. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z jej niedoborów, co może stanowić przykre skutki uboczne dla ich zdrowia. Źródło tej witaminy to wspomniane już światło słoneczne, ale dostarczysz ją do organizmu także wraz z suplementami diety i pożywieniem.  

Miej na uwadze, że istnieje prawdopodobieństwo jej przedawkowania, ponieważ nie jest wydalana wraz z moczem, a przechowywana w tkance tłuszczowej i w wątrobie. 

Dlaczego ma ona kluczowe znaczenie dla zdrowia? Przede wszystkim jej niedobór może prowadzić do problemów z nadciśnieniem i chorobami serca, które zaliczają się do tak zwanych chorób cywilizacyjnych. Odpowiednio dawkując tę witaminę, zwiększasz swoje szanse na to, aby uchronić się przed nowotworami, nadmiarem złego cholesterolu we krwi, chorobą wieńcową, zawałem i udarem. 

Dlaczego twój organizm tak bardzo potrzebuje witaminy D? Jej optymalny poziom pomaga zminimalizować ryzyko zachorowania na stwardnienie rozsiane, czy cukrzycę, która także zalicza się do chorób cywilizacyjnych. Nie sposób nie wspomnieć także o redukcji ryzyka zapadnięcia na jeden z nowotworów, mianowicie raka piersi. Dlatego to tak istotne, aby nie zaniedbać prawidłowej suplementacji i wzbogacenia swojej diety o odpowiednie produkty. 

Ostatni aspekt, o którym trzeba wspomnieć, to wpływ witaminy D na kości. Otóż bierze ona udział w ich mineralizacji. To właśnie dzięki niej zęby są odpowiednio wykształcone, a tkanka kostna jest w dobrej kondycji i odporna na złamania. Dlaczego jednak tak się dzieje? Wszystko dzięki temu, iż wspomniana witamina pomaga w zwiększeniu przyswajalności wapnia. 

Jakie ryby mają najwięcej witaminy D? 

Zastanawiasz się, jakie ryby mają najwięcej witaminy D? Jeśli należą one do twoich ulubionych produktów spożywczych i nie wyobrażasz sobie tygodnia bez potrawy, w której króluje jedna z nich, mamy dla ciebie dobrą wiadomość — serwując sobie danie z ich udziałem, dostarczysz swojemu organizmowi witaminę D, która jest tak cenna dla twojego zdrowia, samopoczucia i ogólnej kondycji. 

Jak się okazuje, na pierwszym miejscu jest węgorz. Ta ryba to prawdziwy hit pod względem zawartości witaminy D. Okazuje się bowiem, że na 100 gramów mięsa przypada około 1200 jednostek. Biorąc pod uwagę, iż średnie zapotrzebowanie u osoby dorosłej na tę witaminę to około 4000 jednostek, nietrudno zauważyć, że jedząc węgorza w odpowiedniej ilości, w mgnieniu oka możesz zaopatrzyć się w jej optymalną dawkę. 

Kolejna ryba, która być może należy do twoich ulubionych, jest ogólnie dostępna, a jednocześnie charakteryzuje się wysoką zawartością witaminy D, to śledź w oleju. W 100 gramach mięsa zawiera bowiem około 800 jednostek tego składnika. To dosyć popularna ryba, która często gości na polskich stołach i w polskiej kuchni. Zazwyczaj wykorzystywana jest jako przekąska. Wiedząc zatem, że jest nie tylko zdrowa, ale i dostarcza twojemu organizmowi tak dużą dawkę witaminy D, zastanów się, czy nie sięgać po nią częściej. 

Wśród śledzi nie mogło oczywiście zabraknąć również tego marynowanego. Cechuje go znaczna zawartość omawianej witaminy w mięsie, gdyż na jego 100 gramów przypada około 480 jednostek. Poza tym jest to źródło jakże cennych witamin A oraz E, a także kwasów tłuszczowych nienasyconych Omega-3, które są odpowiedzialne za utrzymanie prawidłowej kondycji skóry, włosów i paznokci. 

Często kosztujesz ryby z puszki? Jeśli twój apetyt rośnie na samą myśl o sardynkach, dzięki nim także uzupełnisz witaminowe niedobory, gdyż zawierają około 200 jednostek witaminy D. Podobna zawartość dotyczy tuńczyka, który także często dostępny jest w sprzedaży w postaci puszkowanej. 

Mimo iż makrela charakteryzuje się zawartością witaminy D na poziomie około 150 jednostek, to jednak warto o niej wspomnieć, gdyż jest często serwowana jako dodatek do kanapki, czy sałatek. Wiedząc, że również jest cennym źródłem tego istotnego dla zdrowia składnika, możesz zastanowić się nad zwiększeniem ilości tej ryby w swojej diecie. 

Na ostatnim miejscu plasuje się równie popularny dorsz. To jedyne 40 jednostek witaminy D. Kiedy jednak sięgniesz po olej z jego wątroby znany jako tran, na 100 gramów tego produktu przypadnie aż 1000 jednostek omawianego składnika. 

Ryby z witaminą D — przepisy 

Jak w codziennym menu zastosować ryby z witaminą D? Przepisy, które znajdziesz poniżej, mogą zainspirować cię do częstszego sięgania po to mięso! 

Pamiętaj jednak o odpowiednim sposobie obróbki — ryby smażone najszybciej tracą swoje odżywcze wartości, dlatego częściej przyrządzaj je w postaci grillowanej, gotowanej, duszonej lub zapiekanej w specjalnym, przeznaczonym do tego celu rękawie. Jeśli nie stronisz od ryby surowej, ta w formie sushi będzie dla ciebie najcenniejszym źródłem witaminy D. 

Bardzo oryginalnym daniem jest, chociażby gulasz z węgorzem. W pierwszej kolejności podsmaż zgnieciony czosnek z ostrą i słodką papryką na odrobinie oleju, a następnie dodaj do tak przygotowanej zaprawy szklankę wody i pokrojone w kostkę ziemniaki. Chwilę gotuj, po czym wrzuć kawałeczki rybiego mięsa i kontynuuj gotowanie na niewielkim ogniu, aż wszystkie składniki zmiękną. Możesz całość dodatkowo doprawić solą lub pieprzem, jeśli czujesz taką potrzebę. 

Drugą propozycją, która może cię zainteresować, jest sałatka z sardynkami. To proste, szybkie, smaczne i zdrowe danie. Połącz ze sobą w tym przepisie poszatkowane, czy pokrojone w kostkę lub piórka składniki, do których należą pomidory, zielone ogórki, sałata rzymska, czerwona cebula i natka pietruszki. W międzyczasie ugotuj jajka i pozostaw do wystygnięcia. Wszystkie warzywa wymieszaj z odrobiną oliwy z oliwek, octem, pieprzem, a wierzch udekoruj połówkami ugotowanych jajek. Sałatka zachwyca nie tylko smakiem, ale i kolorystyką. 

Trzeci przepis to szybka pasta kanapkowa z makreli lub tuńczyka. Ugotuj jajka, poszatkuj szczypiorek, pokrój w drobną kostkę ogórki kiszone i oddziel rybę od skóry bądź odsącz ją z zalewy, w której się znajdowała. Kolejno połącz ze sobą wszystkie składniki, dopraw solą i pieprzem oraz dodaj do nich niewielką ilość majonezu, po czym widelcem zagnieć całość aż do uzyskania gładkiej konsystencji. Tak przygotowaną pastę pozostaw w lodówce do schłodzenia, po czym serwuj z grzankami lub na świeżym pieczywie. 

Zobacz także:

Takiego masła jeszcze nie jadłeś. Sekret tkwi w jednym składniku »

Zupa ogórkowa będzie smakować wybornie. Zmień w przepisie jedną rzecz »

Polscy naukowcy dowiedli, że działa antyrakowo. Pij łyżeczkę przed posiłkiem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
15

Polecane artykuły

Informacje Gulasz z fasolą, befsztyk z warzywami. 5 propozycji na obiady wysokobiałkowe

Szukając zdrowych i zbilansowanych opcji obiadowych, warto rozważyć dania bogate w białko, które nie tylko zaspokoją głód, ale także wspomogą rozwó...

3
Informacje Młoda kapusta z koperkiem Ewy Wachowicz. Jeden składnik robi robotę

Młode, wiosenne warzywa są zazwyczaj najsmaczniejsze, często kryje się w nich również więcej składników odżywczych. Podobnie jest w przypadku młode...

3
Informacje Działa przeciwalergicznie i przeciwmiażdżycowo. Jak stosować miód wiosenny?

Wiosna to czas, w którym natura budzi się do życia - to właśnie dzięki zmieniającym się porom roku możemy czerpać z jej dobrodziejstw całymi garści...

0
Informacje Dlaczego warto jeść rabarbar? Zrób omlet, naleśniki i odchudzający koktajl z rabarbarem

Wiosną i latem warzywa i owoce są teraz najsmaczniejsze, dlatego podczas wizyty na lokalnych targu, ryneczku, czy w sklepie warto wypatrywać sezono...

1