Grill - temat specjalny

Lepiej nie jeść ryb, jeśli masz kupować tylko tę. To bomba z opóźnionym zapłonem

Ryby są zdrowe, lekkostrawne i świetne dla osób, które są na diecie. To wszystko prawda, jednak nie dotyczy ona wszystkich gatunków, niektóre z nich lepiej omijać szerokim łukiem. Do ryb, które owiane są złą sławą, należy panga. Sprawdź, jakie ma wartości odżywcze, jak wpływa na organizm i dlaczego mówi się, że panga jest niezdrowa.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Do niedawna panga była rybą, która bardzo często gościła na naszych stołach. Kusiła nie tylko białym i chudym mięsem, brakiem ości, ale i przystępną ceną. Niestety, coraz częściej zaczęło się mówić o tym, że panga może być szkodliwa dla naszego zdrowia. Czy kiepska opinia jest poparta faktami? Jakie ma właściwości odżywcze? Czy panga jest niezdrowa?

Sprawdź także: Diabeł morski – ryba o niebiańskim smaku

Panga – co to za ryba?

Ta azjatycka, słodkowodna ryba znana jest również pod nazwą sum rekini. Jest drapieżnikiem, a najczęściej można ją spotkać w rzece Mekong, która przepływa przez Wietnam, Kambodżę, Laos i Chiny. Hodowla pangi jest najbardziej popularna w Wietnamie. Osiąga długość nawet do 80 centymetrów, natomiast jej waga waha się od 10 do nawet 30 kilogramów. Cechą charakterystyczną pangi są kolce umieszczone na płetwach grzbietowych.

Mięso pangi jest białe, delikatne, nie ma ości, brzydkiego „rybiego zapachu”, a dodatkowo jest tanie, dlatego tak chętnie przygotowuje się ją na obiad dla całej rodziny. Często podaje się ją również dzieciom, okazuje się jednak, że może to negatywnie odbić się na ich zdrowiu.

Panga – wartości odżywcze

Panga jest rybą chudą oraz niskokaloryczną, w 100 g ma jedynie 100 kcal. Nie brakuje w niej białka, jednak nie znajdziesz w niej tak wiele zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3, jak w innych gatunkach. Panga nie należy do ryb o bogatych wartościach odżywczych. Zawiera niewielkie ilości witaminy D, A, witamin z grupy B, a także sodu, magnezu, selenu, czy fosforu. Spożywanie pangi nie jest zbyt korzystne dla zdrowia. Dlatego, jeśli w sklepie szukasz ryby na obiad, zdecydowanie lepiej sięgnąć po inne gatunki.

Dlaczego panga jest niezdrowa?

Sporo mówi się o szkodliwości pangi, wynika to przede wszystkim z warunków, w których hoduje się rybę. Zanieczyszczona woda, odpady, które wpadają do rzeki,  antybiotyki, hormony, środki antybakteryjne, to wszystko sprawia, że mięso pangi może negatywnie wpłynąć na organizm. Co więcej, w rybim tłuszczu gromadzone są także toksyny i metale ciężkie, takie jak kadm i rtęć.  

Panga jest karmiona soją, rzepakiem i otrębami ryżowymi, które często są modyfikowane genetycznie. Do wzrostu nie potrzebuje specjalnych warunków, dlatego azjatyccy producenci stawiają na masową hodowlę, a co za tym idzie drastyczne pogorszenie jakości mięsa. Często ryby hodowane są w klatkach, gdzie mają bardzo ograniczone możliwości poruszania się, wówczas dokarmiane są wysokoenergetycznymi paszami, dzięki czemu w krótkim czasie mogą urosnąć do sporych rozmiarów.  

Spożywanie pangi odradzają również eksperci do spraw żywności oraz ekolodzy. Według nich ryba będzie bezpieczna do spożycia dopiero, w momencie, kiedy zostaną wprowadzone odpowiednie certyfikaty oraz zmienią się w warunki, w których jest hodowana. Jak na razie, panga uważana jest za jedną z najbardziej zanieczyszczonych ryb.

Jakich ryb należy unikać?

Jakich ryb lepiej nie kupować? Oprócz wspomnianej wyżej pangi zaleca się unikania gatunków takich jak:

  • tilapia – ryba ta, podobnie jak panga jest karmiona antybiotykami oraz zawiera mało składników odżywczych,
  • okoń nilowy – w jego składzie często znaleźć można szkodliwe toksyny, może również podnosić poziom złego cholesterolu,
  • tuńczyk – mówi się, że to właśnie mięso tuńczyka zawiera najwięcej rtęci. Jest niewskazany dla kobiet w ciąży i dzieci,
  • miecznik – to duża ryba, która może gromadzić dużą ilość rtęci,
  • ryba maślana – w jej składzie można znaleźć szkodliwe woski, które mogą powodować alergie skórne oraz problemy pokarmowe.

Jakie ryby warto jeść?

Warto jednak pamiętać, że ryby również mogą być bardzo zdrowe. Zawierają witaminę D, A, zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3, wartościowe białko, selen, magnez, fosfor, potas i wapń. Pozytywnie wpływają na układ nerwowy, zdrowie kości, mięśni, oczu, kondycję skóry, czy odporność.

Jeśli masz taką możliwość, sięgaj po świeże ryby z ekologicznych hodowli, oczywiście będą one droższe. Warto jednak decydować się na nie rzadziej, mając pewność, że to, co ląduje na twoim talerzu, jest korzystne dla zdrowia. Dobrym wyborem będzie: dorsz, pstrąg, łosoś atlantycki lub pacyficzny, makrela, szproty, a nawet karp.

Sprawdź, jakie pyszne dania z ryb przygotowali nasi użytkownicy. 

1. Koperkowy pstrąg

 Koperkowy pstrąg Zobacz przepis

Koperkowy pstrąg / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Pstrąg z piekarnika

 Pstrąg z piekarnika Zobacz przepis

Pstrąg z piekarnika / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Dorsz w ziołach

 Dorsz w ziołach Zobacz przepis

Dorsz w ziołach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Łosoś z porem

 Łosoś z porem Zobacz przepis

Łosoś z porem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Spaghetti z makrelą

 Spaghetti z makrelą Zobacz przepis

Spaghetti z makrelą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Łosoś z grilla

 Łosoś z grilla Zobacz przepis

Łosoś z grilla / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Dorsz w śmietanie

 Dorsz w śmietanie Zobacz przepis

Dorsz w śmietanie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Pieczony dorsz

 Pieczony dorsz Zobacz przepis

Pieczony dorsz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Łosoś pieczony

 Łosoś pieczony Zobacz przepis

Łosoś pieczony / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Karp w panierce

 Karp w panierce Zobacz przepis

Karp w panierce / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Tego nie dodawaj do sałatki jarzynowej. Jej smak będzie do niczego »

Warto dodać nie tylko do herbaty. Usunie nadmiar wody, podkręci metabolizm »

Skóra banknotowa to objaw chorej wątroby. 5 charakterystycznych cech »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Dania główne Kluski kładzione z czosnkiem niedźwiedzim

Kilka składników i gotowe.... Dodatek czosnku niedźwiedziego sprawia, że smak...

Odsłon: 3593

30 min
15
Dania główne Kurczak ze szparagami

Kurzak ze szparagami to propozycja na obiad, która świetnie sprawdzi się na c...

Odsłon: 169

15 min
1
15 min
43
Dania główne Kotlety z groszku

Czy kotlety z groszku muszą być nudne i bezsmakowe? Oczywiście, że nie! Ten p...

Odsłon: 14981

30 min
8

Polecane artykuły

Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

1
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

2
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

1
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

4