Grill - temat specjalny

Napój na spokojny sen. Do mleka wystarczy dodać aromatyczną przyprawę

Zdrowy sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania. Jego brak może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jeśli nie możesz zasnąć w nocy lub często się wybudzasz, koniecznie wypróbuj mleko z gałką muszkatołową. To napój na dobry sen, który poprawi komfort twojego życia.

Mleko z gałką muszkatołową - napój na dobry sen | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie chcesz sięgać po farmakologiczne specyfiki ułatwiające zasypianie? Boisz się leków i szukasz naturalnych rozwiązań? Wypróbuj mleko z gałką muszkatołową - to napój na dobry sen. Pamiętaj jednak, żeby nie przesadzać z jego porcją, bo nadmiar przyprawy może bardziej zaszkodzić zdrowiu, niż mu pomóc. 

Sprawdź także: Wystarczy zjeść garść dziennie, a odchudzanie pójdzie szybciej. Serce będzie lepiej pracować

Mleko z gałką muszkatołową - napój na dobry sen

Czy prosty w przygotowaniu koktajl może okazać się specyfikiem ułatwiającym zasypianie? Jeśli w ostatnim czasie źle sypiasz i przez to budzisz się ciągle niewyspany, spróbuj przed zaśnięciem sięgnąć po mleko z gałką muszkatołową. To napój z podstawowych produktów spożywczych, który może poprawić komfort snu. Jak go zrobić? 

Przepis na mleko z gałką muszkatołową

Receptura jest wyjątkowo prosta i zawiera tylko trzy składniki. Wystarczy podgrzać szklankę mleka (krowiego lub roślinnego), dodać 1/4 łyżeczki świeżo zmielonej gałki muszkatołowej i doprowadzić całość do wrzenia. Następnie należy nieco ostudzić płyn i - jeśli nie przepadasz za mało słodkimi napojami - dodać pół łyżeczki miodu, aby nieco go dosłodzić, a przy okazji - podkręcić jego działanie.

Mielona gałka muszkatołowa (przyprawa w torebce) też będzie dobrym wyborem, ale może nie zawierać tylu wartości odżywczych, co świeża. Pamiętaj też, żeby nie dodawać miodu do wrzącego napoju, bo straci cenne właściwości.

Jak pić mleko z gałką muszkatołową? Spożyj szklankę napoju, koniecznie przed snem, bo jego działanie pozytywnie wpłynie na twój komfort snu. 

Na co pomaga mleko z gałką muszkatołową?

Jak działa mleko z gałką muszkatołową? To napój, który zalecany jest wszystkim mającym problem z zasypianiem. Wypity przed pójściem do łóżka pomaga na bezsenność i zapobiega późniejszemu budzeniu się w nocy. Wpływają na to właściwości mleka i dodanej do niego przyprawy.

Mleko zawiera tryptofan, czyli aminokwas, który stymuluje mózg do produkcji serotoniny. To substancja wpływająca na samopoczucie - przynosi radość, ukojenie i spokój. Podobnie zresztą działa gałka muszkatołowa - jej spożycie zwiększa poziom serotoniny, dopaminy i noradrenaliny. Wprawia nas to w lepszy nastrój, co zdecydowanie ułatwia zasypianie.

Ile można zjeść gałki muszkatołowej?

Właściwości gałki muszkatołowej jest jednak znacznie więcej. Nie tylko ułatwia ona zasypianie i poprawia jakość snu, ale też ma działanie antydepresyjne, antyoksydacyjne i detoksykacyjne. Przyprawa zwalcza wolne rodniki, które odpowiadają za starzenie się organizmu i wywołują wiele poważnych chorób (w tym nowotwory, cukrzycę czy miażdżycę). Co ciekawe, gałkę muszkatołową uważa się również za bardzo silny i skuteczny afrodyzjak. Przyprawa świetnie rozgrzewa i pomaga w szybszym zwalczeniu infekcji. Poprawia trawienie i apetyt, zapobiega wzdęciom, usprawnia pracę mózgu i łagodzi stany zapalne. 

Nie można jej jednak przyjmować zbyt dużo, bo w nadmiarze - ze względu na obecność mirystycyny - wywołuje halucynacje. Nieprzyjemne efekty psychoaktywne pojawiają się już po ok. trzech godzinach od przedawkowania i trwają nawet do 24 godzin. Co więcej, ciągłe jej spożywanie może uzależniać. Ile można zjeść gałki muszkatołowej, żeby nie obawiać się o szkodliwe skutki uboczne? Maksymalnie dwie, trzy szczypty dziennie (nie więcej niż płaskie pół łyżeczki).

Nie wszyscy jednak mogą skorzystać z właściwości gałki muszkatołowej oraz sięgnąć po domowy specyfik na dobry sen. Kto nie może jeść gałki muszkatołowej? Przede wszystkim osoby uczulone na pyłki roślin zielonych - przyprawa może wywoływać objawy alergiczne. Co więcej, wszyscy przyjmujący leki psychoaktywne również powinni ograniczyć jej spożycie - wspomniana wcześniej mirystycyna wchodzi w reakcję z takimi medykamentami. Kobietom w ciąży, przed sięgnięciem po tę przyprawę, zaleca się konsultację z lekarzem.

Źródło: Smaker.pl, organicfacts.net, ncbi.nlm.nih.gov, sekrety-zdrowia.org, malecharaktery.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

QUIZ: Poznaj owoce po pestkach. Sprawdź swoją wiedzę »

Pięć produktów, które zastąpią ci mięso. Dostarczą białka, obniżą „zły” cholesterol »

Jedno czy dwa dziennie? Tyle jajek powinien jeść dorosły człowiek »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
3
30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Chleb na zakwasie żytnim, biała kiełbasa i kalafior z grilla, ciasteczka ryżowe

Zastanawiacie się jakie pyszności zaserwować z grilla bliskim i znajomym? Ewa Wachowicz w autorskim programie "Ewa gotuje" podzieli się z widzami z...

0
Informacje Przewodnik po serach pleśniowych. Możesz tego nie wiedzieć

Sery pleśniowe cieszą się dużym zainteresowaniem, choć mówi się, że do ich jedzenia trzeba dojrzeć. Rzeczywiście przysmak mało komu smakuje za pier...

2
Informacje Nowa, bardzo zdrowa ryba. Jakie właściwości ma brama i jak ją przyrządzić?

Ryby to źródło zdrowych kwasów tłuszczowych, które są niezbędnym elementem diety. W popularnych supermarketach pojawiła się nowa, tania ryba. Brama...

17