Schab wychodzi jak trociny? Sprawdź, jak długo trzeba gotować schab, żeby był delikatny

Pyszny i soczysty schab nadaje się nie tylko na codzienny obiad, ale również na wykwintną kolację czy uroczysty posiłek w rodzinnym gronie. Pojawia się jednak pytanie: jak długo trzeba gotować schab, żeby był delikatny? I co zrobić, żeby mięso rozpływało się w ustach i wyszło idealne?

Co zrobić, żeby schab był kruchy i soczysty? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Nie ulega wątpliwości, że gotowane mięso to zdrowsza alternatywa dla tego smażonego. W przypadku schabu ten rodzaj obróbki termicznej sprawdza się wręcz idealnie. Soczysty, a zarazem kruchy schab często gości na rodzinnych stołach. Jego przygotowanie wcale nie należy do skomplikowanych, a do tego można przyrządzić go na kilka różnych sposobów. Czy warto go wcześniej zamarynować? Jak długo trzeba gotować schab, żeby był delikatny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu. 

Sprawdź także: Kawa z dodatkiem na spalanie tłuszczu i dobrą pracę serca. Uważaj jednak, by nie przesadzić

Jak długo trzeba gotować schab, żeby był delikatny?

Schab jest kawałkiem tuszy wieprzowej, który miłośnicy mięsnych dań upodobali sobie szczególnie mocno. Z tego też powodu uznawany jest on za jeden z najważniejszych mięsnych składników w polskiej kuchni. Nie da się ukryć, że sposób przygotowania tego mięsa, jak i jego obróbka termiczna mają duży wpływ na finalny smak oraz konsystencję. Jak długo trzeba gotować schab, żeby był delikatny?

Warto mieć na uwadze, że schab można gotować zarówno w całości, jak i w plastrach. Jeżeli zdecydujesz się na pierwszy wariant, pamiętaj o tym, aby był to kawałek ważący około jednego kilograma. Dzięki temu w trakcie obróbki termicznej zachowa on swoją soczystość i nie dojdzie do jego przesuszenia. Ponadto będzie on przyjemnie kruchy, a każdy jego kęs będzie wręcz rozpływał się w ustach.

Schab gotowany w całości

Planujesz ugotować schab w całości? Zatem rozpocznij tę czynność od opłukania mięsa. Następnie zagotuj w dużym garnku wodę i dodaj do niej przyprawy. Może to być sól, pieprz oraz liść laurowy. Do powstałej mikstury dodaj mięso i gotuj je przez około 15 minut. Po kwadransie wyłącz gaz i odstaw je do całkowitego wystygnięcia. W kolejnych krokach możesz powtórzyć czynność gotowania i stygnięcia, dzięki czemu schab nabierze wyjątkowej soczystości. Po przygotowaniu go w ten sposób będziesz mógł go również wysuszyć i dodawać np. do kanapek.

Schab w plastrach gotowany w sosie własnym

Drugim wariantem jest schab gotowany w plastrach w sosie własnym. Jeśli chcesz zaserwować go właśnie w tej wersji, pokrój go w plastry o grubości około jednego centymetra i rozbij delikatnie tłuczkiem. Każdy z nich oprósz solą i pieprzem lub umieść w marynacie na około 30 minut. Możesz przyrządzić ją z gotowej przyprawy do mięsa wieprzowego z dodatkiem przeciśniętego przez praskę czosnku i odrobiny oleju. 

Na rozgrzanej patelni umieść odrobinę masła i podsmaż na niej schab. Gdy ten nabierze złocistego koloru, dorzuć cebulę i poczekaj chwilę, aż się zeszkli. Zalej całość wodą. Kolejną godzinę przeznacz na gotowanie mięsa na niewielkim ogniu. Jeżeli zauważysz, że na patelni ubywa wody, dodaj jej tyle, by w nieznacznym stopniu zakrywała mięso. Dzięki temu będzie ono równomiernie miękkie.

W trakcie gotowania mięso zacznie uwalniać swoje soki, które będą stanowić kwintesencję sosu. Możesz wzbogacić je o odpowiednie przyprawy i dodatki, które doskonale wzmocnią jego smak. Świetnie sprawdzi się tutaj m.in. słodka papryka, chili, liście laurowe oraz ziele angielskie. Warto zaznaczyć, że niektórzy zamiast wody dodają bulion wołowo-warzywny.

Ostatnim krokiem jest zadbanie o odpowiednią konsystencję sosu. Odlej odrobinę płynu i mieszaj go z mąką pszenną tak długo, aż znikną wszystkie grudki. Wlej ten naturalny zagęszczacz na patelnię i wymieszaj energicznie z resztą sosu. Jak długo gotować schab w sosie? Najlepiej sprawdzić to widelcem. Jeśli możesz delikatnie oddzielić kawałek plastra, to oznacza, że mięso jest gotowe i będzie wręcz rozpływać się w ustach.

Czy schab trzeba marynować przed pieczeniem/gotowaniem?

Zastanawiasz się, czy schab trzeba marynować przed pieczeniem/gotowaniem? Nie jest to wymagane, jednak niesie za sobą wiele korzyści, zwłaszcza pod względem smaku. Mieszanka przypraw z olejem lub oliwą z oliwek z pewnością nada mu wyrazistości. Marynata dodatkowo wpłynie na aromat mięsa, który nabierze jeszcze większej intensywności w trakcie obróbki termicznej.

Przy tym wszystkim nie można zapominać również o wilgotności mięsa. Jeżeli marynata opiera się na większej ilości składników płynnych i oleistych, będą one wchłanianie przez schab, co zwiększy jego nawilżenie. Inne komponenty same w sobie będą chłonąć wilgoć, a oblepione nimi mięso nie będzie tak szybko wysychać. Nie bez znaczenia pozostaje także czas jego marynowania. Jeżeli będzie ono zbyt długo przechowywane w marynacie, może za bardzo zmięknąć i stracić przyjemną dla podniebienia konsystencję. 

Co zrobić, żeby schab był kruchy i soczysty?

Jednym ze sposobów jest podsmażenie go na patelni przed pieczeniem lub gotowaniem. Taka wstępna obróbka termiczna sprawi, że mięso z zewnątrz nabierze miękkości, a soki znajdujące się w jego wnętrzu nie będą mogły zbyt szybko odparować.

Co zrobić, żeby schab był kruchy i soczysty? Aby uniknąć zbytniego przesuszenia mięsa, warto zastanowić się nad zastosowaniem omówionej już wcześniej marynaty. Ciekawym rozwiązaniem jest również moczenie plastrów schabu w mleku i cebuli, co doda mu soczystości, a podczas smażenia - kruchości. Dobrą alternatywą jest także majonez, ponieważ posmarowanie nim mięsa może zmiękczyć jego włókna.

Jeżeli planujesz obrobić tuszę wieprzową w całości i chcesz ugotować ją przed pieczeniem, pamiętaj, aby nie przesadzić z długością jej gotowania. W przeciwnym razie mięso będzie zbyt twarde i trudne do pogryzienia. Możesz jednak sięgnąć po wcześniej wspomniany majonez, aby temu zapobiec.

Sposób pieczenia schabu również ma wpływ na to, czy będzie on suchy, czy soczysty. Obróbkę termiczną rozpocznij od 200 stopni, a po kilku minutach zmniejsz ją do 160-180 stopni. Ważne, aby nie trzymać schabu zbyt długo w piekarniku. Ogólnie przyjmuje się, że jeden kilogram mięsa przy takiej temperaturze powinien piec się przez około godzinę. 

Skoro już wiesz, co zrobić, żeby schab był kruchy i soczysty, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, z czym najlepiej go serwować. Możliwości jest naprawdę wiele. Świetnie sprawdzi się on w połączeniu z gotowanymi lub pieczonymi ziemniakami, grillowanymi warzywami oraz wszelkiego rodzaju surówkami. Równie dobrze możesz podać go ze swoja ulubioną kaszą lub kluskami śląskimi. Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, aby polać go sosem pieczeniowym, śmietanowym lub grzybowym, a nawet wzbogacić go o delikatny owocowy akcent, np. w postaci sosu z czerwonych porzeczek. 

1. Schab gotowany na obiad

 Schab gotowany na obiad Zobacz przepis

Schab gotowany na obiad / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Schab gotowany w herbacie

 Schab gotowany w herbacie Zobacz przepis

Schab gotowany w herbacie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Schab gotowany z ziołami

 Schab gotowany z ziołami Zobacz przepis

Schab gotowany z ziołami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Schab gotowany z majonezem

 Schab gotowany z majonezem Zobacz przepis

Schab gotowany z majonezem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Schab gotowany w mleku

 Schab gotowany w mleku Zobacz przepis

Schab gotowany w mleku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Schab gotowany w sosie sojowym

 Schab gotowany w sosie sojowym Zobacz przepis

Schab gotowany w sosie sojowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Schab gotowany w sosie z warzywami

 Schab gotowany w sosie z warzywami Zobacz przepis

Schab gotowany w sosie z warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Schab gotowany w 5 minut

 Schab gotowany w 5 minut Zobacz przepis

Schab gotowany w 5 minut / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Schab gotowany na kanapki

 Schab gotowany na kanapki Zobacz przepis

Schab gotowany na kanapki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Kto nie powinien brać paracetamolu? Może uszkodzić ważne narządy »

Faraonowie wiedzieli co dobre. Jedz, a serce i jelita będą ci wdzięczne »

Co zrobić, gdy wilgoć jest w domu? Czym grozi wilgoć, ile kosztuje osuszenie? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 19

30 min
1
Desery Proste ciasto cytrynowe

Szybkie, smaczne i proste ciasto cytrynowe. Polecam

Odsłon: 15042

30 min
44
60 min
3
Dodatki Masełko bazyliowe

Masło cudownie smakuje z pieczoną rybą lub kurczakiem

Odsłon: 158

15 min
9

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0