Zrób chleb z siemienia lnianego. Ma niską zawartość węglowodanów i nie potrzebuje drożdży

Siemię lniane robi prawdziwą furorę wśród osób, które dbają o zdrowe odżywianie. Dodawane jest do zdrowych koktajli, musli, czy owsianek, można także przygotować z niego pyszny chleb. Zastanawiasz się, jak zrobić chleb z siemienia lnianego, oraz jakie właściwości prozdrowotne kryją w sobie te malutkie ziarenka? Podpowiadamy.

Chleb z siemienia lnianego, jak go zrobić? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jeszcze do niedawna panowało błędne przekonanie, o tym, że na diecie odchudzającej nie należy spożywać pieczywa. Obecnie dietetycy zapewniają, że w dobrze zbilansowanej diecie, znajdzie się miejsce również dla świeżych bułek, czy chleba. Warto pamiętać, aby jeść go w rozsądnych ilościach oraz zadbać o uzupełnienie posiłku w źródło białka, oraz zdrowych tłuszczów. Dziś przetestujemy przepis na chleb z siemienia lnianego, w którym nie znajdziesz mąki pszennej. 

Sprawdź także: Idealna sałatka dla kobiet po 50. Skończą się problemy ze zbędnymi kilogramami i wypadaniem włosów

Dlaczego warto jeść chleb z siemienia lnianego?

Siemię lniane znane jest z zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, przede wszystkim wspierają one zdrowie układu krążenia. Pomagają dbać o serce, chroniąc je przed chorobami, np. zawałem, regulują ciśnienie krwi, a także przyczyniają się do obniżenia poziomu "złego" cholesterolu we krwi, co zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę. Warto spożywać produkty bogate w omega-3 i omega-6 ze względu na ich pozytywne działanie na układ nerwowy, wspierają pracę mózgu, proces zapamiętywania, a także zmniejszają ryzyko choroby Alzheimera. Co więcej, kwasy te są zalecane dla kobiet w ciąży, a także pomagają zadbać o urodę, korzystnie wpływając na kondycję skóry, włosów i paznokci. 

Siemię lniane wykazuje także działanie antyoksydacyjne, ma właściwości przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antynowotworowe. Warto jeść je również ze względu na działanie obniżające zbyt wysoki poziom cukru we krwi, dlatego warto umieścić je w diecie diabetyków, oraz osób zmagających się z insulinoopornością. Nasiona lnu są także produktem polecanym osobom, u których stwierdzono stłuszczenie wątroby.

Dodatkowo siemię lniane, podobnie jak płatki owsiane zawarte w chlebie, są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który zapewnia prawidłowe działanie układu pokarmowego, wspiera proces trawienia, zapobiega zaparciom, wpływa na sytość po posiłku, a także przyczynia się do przyspieszenia przemiany materii. Co więcej, błonnika pomaga dbać o prawidłowy poziom cholesterolu oraz cukru we krwi. 

Jak zrobić chleb z siemienia lnianego?

Chleb z siemienia lnianego zrobisz z kilku składników, które prawdopodobnie znajdziesz w swojej kuchni. Pieczywo to dzięki zawartości jajek oraz płatków owsianych będzie miało także znacznie więcej białka, niż to standardowe z mąki pszennej. Do przygotowania zdrowych kanapek warto dodać dodatki takie jak: chuda wędlina drobiowa, twarożek, pasta jajeczna lub rybna, oraz warzywa, pomidory, sałatka, ogórki, rzodkiewki, czy papryka. 

Składniki

  • 150 g siemienia lnianego,
  • 80 g płatków owsianych,
  • 3 jaja,
  • 25 ml oliwy z oliwek,
  • 150 ml ciepłej wody,
  • płaska łyżeczka proszku do pieczenia,
  • płaska łyżeczka soli. 

Zacznij od zmielenia płatków owsianych oraz siemienia lnianego, następnie oba składniki przesyp do miski. Wbij trzy jajka, dolej oliwę z oliwek oraz letnią wodę. Wsyp proszek do pieczenia i sól, wszystko dokładnie wymieszaj. Przelej masę do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni i piecz ok. 50 minut. 

Źródła:  youtube.com/@drbartekpl, strefaalergii.pl, smaker.pl

Autor: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Działa przeciwstarzeniowo, obniża ciśnienie, koi skórę. Zacznij od kilku kropli dziennie »

Wybierz zamiast łososia czy makreli. Ta ryba to skarbnica zdrowia »

Czysta podłoga bez smug i bakterii. Zastosuj folię bąbelkową i hitową miksturę »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Zupa krem z zielonych szparagów

Zupa krem z zielonych szparagów z chrupiącym boczkiem jest delikatna i aromat...

Odsłon: 59

30 min
4
Sałatki Surówka z młodej kapusty

Wiosenna surówka z młodej kapusty, marchewki i szczypiorku okraszona dużą ilo...

Odsłon: 1018

15 min
6
30 min
5

Polecane artykuły

Informacje W jaki sposób przyrządzać szparagi? Do wyboru masz aż 7 sposobów

Szparagi to warzywa, które wyróżniają się nie tylko bogactwem składników odżywczych, ale również doskonałym smakiem i ogromną uniwersalnością. Plan...

0
Informacje Warzywa w tej postaci mają najwięcej witamin i minerałów. Jedz je codziennie

W sklepach znajdziemy wiele rodzajów kiełków, najczęściej spotkać można te z rzodkiewki, słonecznika, brokułów, czy lucerny. Kryją w sobie moc wita...

1
Informacje Szparagi na 10 sposobów. Pieczone, gotowane, w sosach - najlepsze przepisy

Szparagi to warzywa cenione nie tylko za wyjątkowy smak, ale również bogactwo substancji odżywczych i mnogość zastosowań w kuchni. Możesz przyrządz...

1
Informacje Szczaw – ulubione warzywo naszych babć. Co można z niego zrobić?

Dla jednych szczaw to zwykły chwast, dla innych – smaczne i bardzo zdrowe warzywo. Pomaga przy obrzękach i dolegliwościach układu pokarmowego, spow...

2