Dieta ma wpływ na zdrowie skóry i całego organizmu. Fot. 123RF.COM/PICSEL
Czym jest trądzik?
Trądzik to zaskórniki, grudki i krostki, powszechnie zwane pryszczami, które pojawiają się nie tylko na twarzy, ale i na szyi, plecach, dekolcie i ramionach. Przyczyny trądziku mogą być różne. przyjmuje się, że w wieku pokwitania są to wahania hormonalne, później może to być niezdrowa dieta, stres i brak ruchu. Mechanizm powstawania trądziku nadal nie jest jednak do końca zbadany.
Bezpośredni wpływ diety na trądzik również nie jest do końca znany - pojawiają się zarówno badania potwierdzające, że dieta może pogarszać lub poprawiać stan skóry trądzikowej, oraz badania temu zaprzeczające. Nikt nie ma jednak wątpliwości, że dieta wpływa na ogólne zdrowie organizmu i skóry. Może więc pomóc w leczeniu trądziku.
Co jeść, żeby opanować stres? Kliknij!
Co jeść, a czego nie, aby uniknąć pryszczy, wyprysków oraz krost?
Czego unikać?
Pokarmy bogate w tłuszcze bardzo często zaostrzają przebieg trądziku. Dlatego dobrym krokiem w kierunku zdrowej cery jest wyeliminowanie niezdrowych tłuszczów, których źródłami są fast foody, smażone mięsa i inne tłuste, niezdrowe produkty.
Negatywnie na zdrowie skóry wpływa dieta nabiałowa, która jest bogata w mleko, sery i inne produkty mleczne. Nabiał powoduje nadaktywność gruczołów łojowych oraz rozwój zaskórników.
Cukier jest jednym z najbardziej szkodliwych produktów, które jemy. Regularne spożywanie może powodować częste pojawianie się stanów zapalnych. Osoby z problemami skórnymi powinny ograniczyć napoje oraz produkty z dużą ilością cukru.
Mięso, a w szczególności sklepowe wędliny, również powinny być ograniczane w diecie, ponieważ mają w sobie bardzo dużo soli. Sól zatrzymuje wodę, przez co w organizmie zalegają toksyny.
Czy sól zabija? Kliknij!
A co wolno?
Przede wszystkim dużo wody, która wypłukuje toksyny z organizmu oraz nawilża skórę od środka. Dla ludzi z trądzikiem ważne są produkty z dużą ilością cynku oraz z witaminą A oraz E, a także D. To właśnie pochodne witaminy A - retinoidy - są stosowane w terapii trądziku. Zarówno witamina A, jak i D, działają jak hormony, wpływając korzystnie na skórę.
W cynk bogate są produkty takie jak jaja, wątróbka, groszek, migdały, pierś z kurczaka, orzechy oraz produkty zbożowe.
Witaminy A i E znajdują się owocach takich jak morele, brzoskwinie, czarne jagody,oraz w warzywach - marchwi, papryce, szpinaku, pomidorach i brokułach. Witamina D z kolei to głównie ryby.
Za co kochamy brokuły? Kliknij!
Aby nasz organizm działał prawidłowo, należy spożywać zdrowe tłuszcze nienasycone, które można znaleźć w awokado, oliwkach, siemieniu lnianym, orzechach i rybach.
Jak przygotowywać potrawy?
Przede wszystkim nie powinno się ich smażyć. Najlepiej gotować na parze lub piec z małą zawartością tłuszczu. Warzywa powinny być spożywane na surowo, lub powinny być bardzo krótko gotowane. Chodzi o to, aby nie utraciły wartości odżywczych. Osoby borykające się z trądzikiem nie powinny doprawiać na ostro potraw, ponieważ ostre przyprawy sprzyjają zwiększonej produkcji sebum.
Znasz przepisy na dania korzystnie wpływające na cerę, a nie masz konta na Smakerze? Dołącz do naszej społeczności i dziel się kulinarnymi inspiracjami z innymi!
Lepiej sięgać po przekąski takie jak orzechy, pestki słonecznika niż po czekoladę, w której znajduje się dużo cukru i tłuszczu.
Dieta na piękną, promienną skórę. Kliknij!
Zobacz też: 10 superproduktów na zdrowe i piękne włosy
Katarzyna Rybczyńska/Smaker.pl