Pizza - jakich błędów unikać?

Jedzą ją robotnicy, studenci i biznesmeni. Mowa oczywiście o pizzy - najpopularniejszym na świecie daniu włoskiej kuchni. Jak ją przygotować, aby była naprawdę smaczna i wyjątkowa?

Fot. 123RF/Picsel

Korzenie pizzy sięgają starożytności, jej pierwowzór podawali już starożytni Egipcjanie, Grecy czy Rzymianie. Pierwotnie był to płaski chleb posmarowany oliwą, czosnkiem, posypany ziołami, którym żywiła się uboga ludność. Początek dynamicznej kariery pizzy rozpoczął się jednak za sprawą odkrycia Kolumba, a dokładniej za sprawą pomidorów, które zaczęły być masowo importowane z Ameryki do Europy.

Współcześnie bary i restauracje serwujące pizzę znajdziemy niemal na każdym rogu, a wiele osób decyduje się także na samodzielne przygotowanie tej potrawy. Niestety, bardzo często zdarza nam się popełniać gafy sprawiające, że rodowitym Włochom włosy na głowie stają dęba. Oto 5 błędów, których powinniśmy unikać za wszelką cenę.

1. Zbyt grube ciasto

Klasyczna, włoska pizza to cienki, a jednocześni puszysty placek, który bez trudu utrzyma ciężar dodatków. Zdecydowanie nie ma nic wspólnego z kilkucentymetrowym ciastem, przypominającym bardziej bułki lub drożdżowe zapiekanki. Jeśli ciasto na pizzę będzie zbyt grube, zatracicie to, co najważniejsze - bogaty smak produktów, znajdujących się na wierzchu potrawy. W tym przypadku warto unikać każdej skrajności, także ciasta zbyt cienko rozwałkowanego, które będzie przypominać tekturkę i złamie się zanim zdążymy podnieć kawałek.

Oczywiście, od każdej zasady zdarzają się odstępstwa. Mamy tu na myśli tzw. pizzę chicagowską, która słynie z bardzo grubego ciasta. Jednak zdaniem Włochów (i nie tylko) jest to profanacja klasycznego dania.

Pobierz aplikację smaker ciasta i desery

2. Swojski przecier

Poza ciastem, sos pomidorowy to jeden z najważniejszych składników pizzy. Powinien być prosty i nie zawierać zbyt wielu składników - wystarczą pomidory, sól, pieprz i zioła. Tymczasem bardzo często zdarza się, że jest on zastępowany koncentratem pomidorowym. Ten substytut obniża koszt wyprodukowania dania, jednak negatywnie wpływa na jego smak. Pamiętajmy również, że sosu pomidorowego nie może być zbyt dużo - pizza powinna być nim posmarowana, a nie zatopiona.

3. Nie przesadzaj z dodatkami

Z pewnością nieraz widzieliście w restauracyjnym menu pizzę, która zawiera minimum 6 dodatków warzywnych, 4 rodzaje mięsa i dodatkowo potężną mieszankę kilku serów. Taka zapiekana sałatka z ciastem z pewnością może nosić wiele nazw, jednak nie powinniśmy jej nazywać pizzą. W tym daniu chodzi przede wszystkim o umiar i umiejętne wyeksponowanie smaku kilku prostych składników. Co więcej, przeładowane dodatkami ciasto może upiec się nierównomiernie i być zbyt wilgotne.

Pobierz aplikację smaker

4. Zadbaj o odpowiednią temperaturę

Co oczywiste, nie każdy może pozwolić sobie na zbudowanie pieca do pizzy z prawdziwego zdarzenia. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z tego apetycznego dania. Powinniśmy jednak pamiętać, że dobra pizza potrzebuje naprawdę wysokiej temperatury. Najlepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w specjalny kamień do pizzy. Jeśli jednak nie posiadacie takiego sprzętu, pamiętajcie aby naprawdę mocno rozgrzać piekarnik - im bardziej uda wam się zbliżyć do 260 stopni Celsjusza, tym lepiej.

5. Te wszechobecne sosy

Wielu Polaków nie wyobraża sobie zjedzenia pizzy bez wcześniejszego zalania jej sosem czosnkowym lub keczupem. Dla Włochów to profanacja ich narodowego dania. Pizza powinna smakować jak składniki, do niej dodane i naprawdę nie potrzeba niczego, co miałoby za zadanie je tłumić. Jeśli koniecznie chcemy polać czymś pizzę po upieczeniu, zdecydujmy się na dobrej jakości, włoską oliwę.

 

1. Ciasto na pizzę - przepis podstawowy

Fot. PatiGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


2. Pizza wiejska

Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


3. Pizza góralska

Fot. Patusia5 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


4. Pizza z bakłażanem

Fot. Kalina11 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

5. Pizza z salami

Fot. Pieprzyczfantazja na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


6. Pizza serowa

Fot. PatiGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.


7. Ciasto na pizzę bez zagniatania

Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.

 

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
2
Ciasta Krakowiak

Niektóre okoliczności wymagają szczególnej oprawy kulinarnej. Nasze ciasto kr...

Odsłon: 3635

60 min
11
Śniadania Piankowy omlet japoński

Ten przepis na omlet powinien znać każdy, kto uwielbia śniadania na słodko. J...

Odsłon: 957

15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Jedz zamiast ziemniaków. Pomoże zrzucić zbędne kilogramy, łagodzi stres i jest dużo zdrowszy

Z wyglądu jest jak ziemniak, w konsystencji przypomina marchewkę, a smakiem zbliżony jest do słonecznika. Jak jeść topinambur, nazywany zdrowszym z...

0
Informacje Bataty z grilla zastąpią najlepsze przekąski. Jakich przypraw używać do nich i z czym je podawać?

Bataty już od kilku lat dosyć często goszczą na naszych stołach. Można przygotować z nich frytki z piekarnika, dodać do warzywnych potrawek, a nawe...

0
Informacje Możesz go jeść bez ograniczeń również podczas odchudzania. Odkryj makaron 0 kalorii

Znasz niskokaloryczny makaron, który nie tuczy? Czy to w ogóle jest możliwe? Okazuje się, że tak! Makaron konjac to nowość z Chin, która podbija in...

19
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

1