Ewa_Gotuje

Gęsina - jej mięso jest kaloryczne, ale zdrowe. Jak ją przygotować i czy gęsinę trzeba marynować?

Gęsina nie należy do najpopularniejszych wyborów kulinarnych. Znacznie chętniej na obiad wybieramy mięso z kurczaka lub indyka. To wielka szkoda, ponieważ - odpowiednio przyrządzona - stanowi istną ucztę dla podniebienia. Dlaczego warto jeść gęsinę i jak ją wykonać, aby rozpływała się w ustach?

Jak przyrządzić gęsinę - obróbka, przyprawianie i pieczenie | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Gęsina uznawana jest nie tylko za mięso trudne w obróbce - wiele osób uważa, że nie należy ona do najzdrowszych ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Na szczęście prawda na temat tego mięsa jest zupełnie inna. Nie dość, że jest ono dozwolone w większości jadłospisów, to do jego przyrządzenia wystarczy nieco wprawy i doświadczenia. Dlaczego warto jeść gęsinę? I na jaki przepis z nią w roli głównej postawić, aby zaskoczyć domowników? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. 

Sprawdź także: Marynata do kurczaka. 7 przepisów na marynaty, które sprawiają, że mięso jest soczyste i aromatyczne

Gęsina - wartości odżywcze i kalorie

Zanim przejdziemy do omówienia sposobów obróbki i przyprawiania mięsa z gęsi, zachęcamy cię do zapoznania się z podstawowymi informacjami na jego temat. Dlaczego warto włączyć do diety gęsinę? Wartości odżywcze i kalorie dla tego pokarmu zostały przedstawione poniżej. 

100 g gęsiny razem ze skórą dostarcza prawie 400 kalorii. Inaczej sytuacja ma się w przypadku mięsa, które jest jej pozbawione. Okazuje się bowiem, że ta sama objętość, ale bez wierzchniej warstwy, ma jedynie nieco ponad 150 kalorii. Największa ilość tłuszczu znajduje się właśnie w skórce, to dlatego pierwsza opcja zawiera prawie 35 g tego makroskładnika, natomiast ta druga mniej niż 10 g.

Ponadto, jeśli jesteś osobą sięgającą w swojej diecie po źródła pełnowartościowego białka, wiedz, że mięso gęsi to strzał w dziesiątkę. We wspomnianej objętości znajdziesz aż 20 g protein

Dlaczego warto jeść gęsinę? 

Z pewnością chociaż raz w życiu słyszałeś, że mięso to powinno wylądować na liście zakazanych produktów ze względu na wysoką zawartość tłuszczu. Nic bardziej mylnego - owszem, posiada kwasy tłuszczowe, ale należą one do tych z grupy nienasyconych o prozdrowotnym wpływie na mózg i serce. Dlaczego warto jeść gęsinę?

Atutem mięsa gęsi jest lepsza przyswajalność, zawartych w niej, witamin, w szczególności witamin A i E. Wykazują one wyższą biodostępność, gdy są przyjmowane właśnie do tłustego posiłku. Co więcej, delektując się gęsiną, dostarczysz swojemu organizmowi sowitą ilość potasu, magnezu oraz cynku. Warto także podkreślić, że uchodzi ona za cenne źródło aminokwasów niezbędnych dla budowania zdrowej tkanki mięśniowej. 

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że gęsina zawiera kwasy omega-3 i omega-6. Dzięki temu wykazuje ona pozytywny wpływ na układ nerwowy, odpornościowy oraz trawienny. W jej środku kryją się także witaminy z grupy B i żelazo, które jest niezbędne dla prawidłowego transportu tlenu w organizmie. 

Czy gęsinę trzeba marynować?

W swojej kuchni możesz pozwolić sobie na wszelkie eksperymenty. Jeśli natomiast chodzi o obróbkę gęsiny, polecamy ją uprzednio zamarynować. Najlepiej zrobić to na co najmniej 24 godziny przed docelową obróbką termiczną. Dzięki temu jej mięso przejdzie wybranymi przez ciebie ziołami i przyprawami i zawróci w głowach nawet najbardziej wymagającym smakoszom drobiu. 

Na jakie połączenia smakowe postawić, aby cieszyć się niepowtarzalnym rezultatem? Do marynaty warto wykorzystać czerwone wino. Świetnie sprawdzi się tutaj zarówno to wytrawne, jak i słodkie. Jego dopełnieniem będą takie składniki jak majeranek, czosnek, jałowiec czy rozmaryn.  

Dokładnie wymieszaj wybrane przez siebie przyprawy, na przykład w kamiennym moździerzu, i natrzyj nimi gęsinę. Pamiętaj jednak, aby nie robić tego od zewnątrz. W ten sposób doprowadzisz do tego, że nałożone na nią zioła spalą się od wierzchu i nadadzą daniu nieprzyjemnej goryczki. Jeśli zależy ci na jak najlepszym i najsmaczniejszym efekcie, zaaplikuj mieszankę od środka. 

Jak przyrządzić gęsinę - obróbka i przyprawianie

Jak przyrządzić gęsinę? Obróbka i przyprawianie tego mięsa daje ogromne pole do popisu. W zależności od twoich osobistych preferencji zdecyduj się na pieczenie i cięższe smaki lub na gotowanie na parze i delikatne zioła. W tej kwestii daj się ponieść fantazji.  

Najpopularniejszy przepis na mięso z gęsi zakłada wykorzystanie piekarnika. Ustawienie odpowiedniej temperatury i stworzenie smacznej marynaty sprawia, że zamienia się ono w soczyste i rozpływające się w ustach danie. Aby tego dokonać, warto sięgać po sztuki, które nie przekraczają trzech-czterech kilogramów. W tej wersji polecamy zaserwowanie jej w wariancie nadziewanym owocami, w tym jabłkami i śliwkami, a także leśnymi grzybami

Jeśli nie przepadasz za gotowaniem całej tuszki, celuj w takie części gęsi jak karkówka, która doskonale sprawdzi się w gulaszach, galaretkach i zupach. Innym pomysłem jest wykorzystanie skrzydełek, które umożliwią ci wykonanie soczystego dania. Fani łagodniejszych smaków powinni użyć w swoich kulinarnych zmaganiach mięsa z piersi - w tym wypadku sprawdzi się stara poczciwa patelnia i dobrej jakości tłuszcz. Tę część gęsi możesz także gotować na wolnym ogniu i wędzić. Świetnie pasuje ona do ryżu, fasoli i ziemniaków.  

Nie wolno zapominać również o podrobach, czyli wątróbce, żołądkach i sercu. Wymagają one nieco delikatniejszej i krótszej obróbki, a ich uniwersalność sprawdzi się zarówno w zupach i sosach, jak i domowej roboty pasztecie. Ich smak podkreślą takie przyprawy jak czosnek, sól himalajska, majeranek czy cząber. 

Pieczenie gęsiny - sprawdzony przepis

Jak już wcześniej wspomniano, pieczenie gęsiny to jedna z najchętniej wybieranych technik obróbki tego mięsa. Przykładem takiego sprawdzonego przepisu jest tuszka pieczona w całości. To fantastyczna opcja na wystawne przyjęcia i święta. Mimo tego, że wykonanie tego dania jest nieco czasochłonne, warto się poświęcić, ponieważ jego smak wynagrodzi ci wszelkie kulinarne trudy. 

Aby zrealizować przepis na gęś pieczoną w całości, zaopatrz się w takie składniki jak jabłka, pieprz, sól oraz ulubione przyprawy. My proponujemy połączenie granulowanego czosnku, majeranku i kminku. Planujesz wykorzystać mrożone mięso? W takim razie pamiętaj, aby wyjąć je z zamrażalnika odpowiednio wcześniej i usunąć z niego wszystkie podroby. 

Dokładnie natrzyj całą gęś własnoręcznie stworzoną mieszanką przypraw. Marynatę możesz także przygotować na bazie czerwonego wina. W środku tuszki umieść pokrojone w kostkę jabłka, a następnie włóż gęś do naczynia żaroodpornego. Proces pieczenia powinien trwać około czterech i pół godziny w 160 stopniach. Po tym czasie zwiększ temperaturę do 200 stopni. Etap ten powinien trwać 30 minut. 

1. Pieczona gęś na Świętego Marcina

 Pieczona gęś na Świętego Marcina Zobacz przepis

Pieczona gęś na Świętego Marcina / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Gęś pieczona - przepis Ewy Wachowicz

 Gęś pieczona - przepis Ewy Wachowicz Zobacz przepis

Gęś pieczona - przepis Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Gęś po staropolsku

 Gęś po staropolsku Zobacz przepis

Gęś po staropolsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Gęś nadziewana kaszą

 Gęś nadziewana kaszą Zobacz przepis

Gęś nadziewana kaszą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Gęś nadziewana mięsem mielonym i grzybami

 Gęś nadziewana mięsem mielonym i grzybami Zobacz przepis

Gęś nadziewana mięsem mielonym i grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Gęś pieczona z jabłkami

 Gęś pieczona z jabłkami Zobacz przepis

Gęś pieczona z jabłkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Tradycyjna pieczona gęś w całości

 Tradycyjna pieczona gęś w całości Zobacz przepis

Tradycyjna pieczona gęś w całości / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Gęś pieczona w ziołach

 Gęś pieczona w ziołach Zobacz przepis

Gęś pieczona w ziołach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Gęś z kasztanami

 Gęś z kasztanami Zobacz przepis

Gęś z kasztanami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Gęś marcińska pieczona z jabłkami, morelami i rodzynkami

 Gęś marcińska pieczona z jabłkami, morelami i rodzynkami Zobacz przepis

Gęś marcińska pieczona z owocami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Gęś pieczona z musztardą. Przepis z 1904 roku

 Gęś pieczona z musztardą. Przepis z 1904 roku Zobacz przepis

Gęś pieczona z musztardą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Najprostsza szarlotka, z którą poradzi sobie każdy. Przepis zdradziła mi koleżanka z pracy »

Może zwiększać ryzyko cukrzycy. Polacy się nim zajadają »

Domowy płyn do mycia podłóg. Na panelach nie zostanie ani jedna smuga »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 162

30 min
4
Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29884

60 min
68
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 257

30 min
8

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0