Gotowanie na wakacjach. Niezbędne elementy kuchni turystycznej

Wielu Polaków w tym roku wybierze się pod namioty. Dla niektórych jest to wręcz coroczna tradycja, z której nie chcą rezygnować. Jak przygotować się do takiego wyjazdu pod względem kulinarnym? Dowiedz się, jak wygląda gotowanie w kuchni turystycznej i jakie sprzęty są w niej niezbędne.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Wyprawa pod namioty to świetna przygoda, która dodatkowo może być niskobudżetowym rozwiązaniem na urlop. Własny sprzęt daje dużą mobilność, a obcowanie z naturą uspokaja. Podczas takich wakacji trzeba jednak coś jeść.

Choć niektóre pola biwakowe udostępniają podpięcie do prądu, to często brakuje już przestrzeni kuchennych do wykorzystania. Sprawdź, czy przygotowałeś wszystkie niezbędne urządzenia i produkty, które powinny wejść w skład kuchni turystycznej. Dowiedz się też, co jeść pod namiotami i jak przechowywać zapasy.

Niezbędne sprzęty kuchni turystycznej

Na wakacjach pod namiotem na pewno trzeba wziąć pod uwagę ograniczoną przestrzeń. Nie bierz rzeczy, które nie są niezbędne, a z wszystkim się pomieścisz. Poniżej przygotowaliśmy listę sprzętów i akcesoriów kulinarnych do polowej kuchni:

  • Kuchenka na gaz lub paliwo - obowiązkowy element wyposażenia kuchni polowej, na którym będziesz gotować. Jeśli wybierasz się z rodziną, warto zainwestować przynajmniej w dwupalnikowy. Wybierz zamykaną kuchenę - pozwoli ci to zachować czystość i dodatkowo zabezpieczy urządzenie. Najprostszą kuchenkę gazową kupisz już za ok. 150 złotych. Zadbaj jednak o to, aby wybrać taki model, który szybko się nie nagrzewa. Większość z nich ma również samozapalający się palnik, ale warto zaopatrzyć się w zapalniczkę. Trochę droższe warianty urządzenia będą też posiadać więcej funkcjonalności, np. regulator przepływu gazu (który pozwoli kontrolować płomień palnika) oraz płyty grzewcze dopasowane do palnika (na których od razu będziesz mógł smażyć). 
    .
  • Naczynia - ich liczba oraz rodzaj zależy oczywiście od upodobań kulinarnych i liczby osób, które wybierają się pod namioty. Z pewnością będziesz potrzebować głęboki garnek (np. do gotowania makaronu), szeroki, ale niższy garnek (np. do podgrzewania gulaszu lub sosu), patelni oraz czajnika metalowego. Możesz również zainwestować w kawiarkę, jeśli nie wyobrażasz sobie poranków bez kofeinowego napoju. W sklepach internetowych znajdziesz wiele zestawów menażek lub zestaw garnków kempingowych, które świetnie posłużą do gotowania i zajadania pyszności. Zwróć uwagę, czy można włożyć jedno naczynie w drugie, a także, czy rączki są odpinane. Nie zapomnij też o termosie, w którym przygotowana herbata czy kawa utrzymają pożądaną temperaturę na dłużej.
    .
  • Sztućce i zastawa - gdy już ugotujesz swój posiłek, musisz go czymś zjeść. Oczywiście najczęściej spożywa się obiady prosto z menażek lub garnków, ale jeśli dzielisz je pomiędzy kilka osób, przydadzą się talerze, kubki oraz sztućce. Wybierz te metalowe lub plastikowe, które łatwo się myje. Poszukaj również łyżkowidelców oraz wszelkich sztućców typu dwa, trzy w jednym. Zaoszczędzisz miejsce i będziesz mieć mniej rzeczy do zapakowania. Pamiętaj również o ostrych nożach - konieczny jest ten do pieczywa i do obierania np. owoców. Ważny jest też otwieracz do puszek i ewentualnie korkociąg.
    .
  • Przyprawy, pojemniki, ścierki i gąbki - nie zapomnij o kilku opakowaniach, w których zamkniesz resztki z obiadu lub danie na kolejny dzień. Świetnie sprawdzą się też przyprawy (sól, pieprz, ulubione zioła), które podkręcą smak posiłków. Co więcej, przydatne okażą się też akcesoria do mycia - zainwestuj w gąbkę z ostrą powierzchnią, która zeskrobie nawet największy brud. Ścierka do osuszenia to również niezbędny element wyposażenia kuchennego.
    .
  • Lodówka turystyczna - część produktów szybko się psuje, dlatego warto mieć przy sobie przenośną lodówkę turystyczną. Jeśli nie masz do tego warunków, zainwestuj w małą, składaną torbę termiczną. Przechowasz w niej część żywności, która jest dla ciebie najważniejsza. To świetny sposób np. na utrzymanie chłodnej temperatury wody, a to przyda się podczas upałów.
    .
  • Stolik rozkładany - choć to nie jest obowiązkowy element kuchni polowej, zdecydowanie się przydaje. Stolik kempingowy, turystyczny lub wędkarski to mały i przede wszystkim składany mebel, który ułatwi ci codzienne zjadanie posiłków. 

Zobacz: Błyskawiczny makaron z pomidorami i cukinią

Co jeść pod namiotami?

Najczęściej pod namiot zabiera się suchy prowiant, słoiki oraz puszki z ulubionymi daniami. Przed wyjazdem warto przygotować przynajmniej kilka wek z mięsem, leczo, stroganowem czy treściwą zupą. Można też zrobić wspaniałe przekąski na biwak i kupić konserwy turystyczne.  

Jeśli szukasz inspiracji na to, co jeść pod namiotami, przenieś się do naszych kolejnych artykułów:

Zobacz także:

Zachwyca smakiem i właściwościami. Nalewka z agrestu »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Biszkopt prostokątny z 8 jaj

Dzisiaj polecam biszkopt prostokątny przygotowany z 8 jaj( w zależności od wi...

Odsłon: 4779

60 min
11
30 min
5
Dania główne Naleśniki z mięsem mielonym

Naleśniki z mięsem mielonym, papryką i pomidorem" to kuszące danie, które łąc...

Odsłon: 7366

60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1