Ewa_Gotuje

Jak panierować kotlety mielone? Mąka, bułka tarta to przeżytek, wypróbuj nowych sposobów

Kotlet mielony, na przykład ten z dodatkiem ziemniaków i buraczków, to klasyczny polski obiad, który uwielbiamy. Możemy jednak zmodyfikować jeden szczegół, który robi różnice. Chodzi o panierkę. Czy nadaje się tylko ta z bułki tartej? Sprawdzamy, jak panierować kotlety mielone oraz co zrobić, żeby mielone były soczyste.

Najlepsze patenty na kotlety mielone | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Soczysty, idealnie wysmażony, rozpływający się w ustach, lekko chrupiący z zewnątrz – mniej więcej tak brzmi opis doskonale przygotowanego mielonego. Dziś podpowiemy nie tylko, jaką panierkę do niego wybrać, ale również co zrobić, by kotlecik był soczysty i wręcz puszysty.  

 Sprawdź także: Rozmrażanie żywności. Jak rozmrażać mięso, pieczywo, sosy czy zupy. Robisz to dobrze?

Jakie mięso jest najlepsze na kotlety mielone? 

Dobrej jakości mięso to podstawa kotleta mielonego. Wpływa nie tylko na smak, ale konsystencję, soczystość, a nawet kalorykę. Najpopularniejszy wybór stanowi mięso wieprzowe, a dokładniej mówiąc – łopatka. Decydując się na nią, możesz mieć pewność, że nasze kotlety nie okażą się suche. Z wieprzowiny nadaje się także szynka wieprzowa. Na tym jednak nie kończymy tematu mięsa na mielone. 

Sporo osób wybiera miks wieprzowiny i wołowiny. Dzięki temu można osiągnąć bardziej bogaty smak i jednocześnie nieco "odciążyć" danie od tłuszczu. Idąc dalej w tej kwestii – czy kotlety mielone mogą być fit? Zdecydowanie! Wtedy najlepiej wybrać mięso z indyka i najlepiej potrawę upiec w piekarniku (jednak czy będzie to wtedy kotlety mielony? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam). Rzadko zdarza się, że mięso indycze miesza się z cielęciną.  

Jakie mięso jest najlepsze na kotlety mielone? Gotowe mielone czy to w kawałkach (do zmielenia w domu albo w sklepie na stoisku, jeśli jest taka możliwość)? Zdecydowanie radzimy nie wybierać tej pierwszej opcji. Nie dość, że nie mamy do końca pewności, jaki to rodzaj mięsa, to też nie mamy wpływu na proces mielenia. Zawsze pozostaje nutka wątpliwości, że w naszej bazie do mielonych znajduje się coś, czego byśmy sobie nie życzyli... 

Z drugiej strony wybór zmielonego mięsa nie jest przestępstwem. To dobra opcja, jeśli chcecie szybko i sprawnie przygotować swoje ulubione danie. Wówczas warto zwrócić uwagę na parę aspektów. Na pewno kluczowy jest zapach – ten nie może wzbudzać żadnych wątpliwości. Zepsute mięso po prostu śmierdzi, a takiego oczywiście pod żadnym pozorem nie kupujemy. Świeża wołowina czy wieprzowina jest czerwona i różowa. Przebarwienia nie napawają w tej kwestii optymizmem. Podobnie jak lepka masa czy zielony nalot.  

Wybierając gotowe, zmielone mięso z lodówek sklepowych, najlepiej sprawdzić etykiety produktu. Zwróćcie uwagę na skład, a szczególnie na stosunek kolagenu do białka w mięsie. Im mniejsza ilość kolagenu, tym mięso jest smaczniejsze i kruche. Duża zawartość kolagenu wskazuje na to, że mięso pochodzi od starszego zwierzęcia. To może wpłynąć na smak dania, ale może też sprawić, że będzie trudniejsze do strawienia dla naszego układu pokarmowego. 

Na rynku dostępne są dwie główne kategorie produktów: mięso mielone oraz mięso mielone garmażeryjne. Pierwsze to nic innego jak zmielone mięso, które zostało oddzielone od kości i w którym zawartość soli nie wynosi więcej niż 1%. Natomiast mięso mielone garmażeryjne, oprócz mięsa, zawiera także różne dodatki, takie jak błonnik, przyprawy, substancje regulujące kwasowość czy wzmacniacze smaku. 

Co zrobić, żeby mielone były soczyste? 

Istnieje wiele metod, które pomogą przygotować soczyste i miękkie kotlety mielone. Zazwyczaj do masy dodajemy bułkę, tę warto wcześniej namoczyć w mleku i potem nie odciskać. Ciekawą poradą wydaje się także dodanie odrobiny bulionu do mięsa. Taki dodatek poprawia smak dania i zapewnia mu odpowiedni poziom soczystości.  

Nie macie czasu na przygotowanie bulionu? To nie problem! Równie skuteczny efekt można osiągnąć dodając zimną wodę. To sprawdzona technika, która polega na dodawaniu zimnej (nawet lodowatej) wody w trakcie mieszania mięsa z pozostałymi składnikami. Ile? Przyjmuje się, że 100 ml zimnej wody na kilogram mięsa w zupełności wystarczy. Jednakże warto pamiętać, aby wszystkie pozostałe składniki również były zimne, inaczej ta metoda nie będzie skuteczna.  

Aby kotlety były nie tylko pyszne, ale też pięknie się prezentowały po usmażeniu, konieczne jest odpowiednie połączenie wszystkich składników. Umieśćcie mięso mielone w misce, dodajcie jajko, namoczony kawałek bułki i przyprawy. Następnie dokładnie wyrabiajcie wszystkie składniki. Dzięki temu uda się „wprowadzić” nieco powietrza do masy, przez co kotlety będą wręcz puszyste. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt długie mieszanie składników sprawi, że mielone będą gumowate.  

Już wiadomo, co zrobić, aby mielone były soczyste. Można jeszcze wypróbować inny trik, który polega na dodaniu startych na drobnych oczkach ziemniaków do mięsnej masy. Najlepiej użyć odmiany tych warzyw z dużą ilością skrobi. W proporcjach sugeruje się cztery średnie lub dwa duże ziemniaki na kilogram mięsa. Zetrzyjcie je na drobnych oczkach tarki i dokładnie wymieszajcie z pozostałymi składnikami. 

Jak panierować kotlety mielone? 

Tradycyjna panierka do kotletów mielonych to oczywiście bułka tarta. Wystarczy uformować mielone z masy, obtaczać w bułce i smażyć. Czy w tej kwestii istnieją jakieś alternatywne opcje? Jak panierować kotlety mielone, by uzyskać to tradycyjne, uwielbiane danie w nieco bardziej oryginalnej odsłonie? Oto zamienniki bułki tartej: 

  • zmielone płatki kukurydziane, 
  • zmielone orzechy, 
  • zmielone nasiona (np. pestek słonecznika, siemienia lnianego, pestek dyni), 
  • otręby, 
  • płatki zbożowe (np. owsiane, żytnie, pszenne czy kukurydziane), 
  • kasza manna. 

Warto przetestować różne opcje, by przekonać się, który smak pasuje nam najbardziej. 

Klasyczne kotlety mielone – sprawdzony przepis 

Na koniec prezentujemy przepis na klasyczne mielone, które zawsze się udają. 

Składniki

  • czerstwa bułka pszenna 
  • szklanka mleka 
  • duża cebula 
  • 500 g mielonej wieprzowiny (np. z łopatki lub karkówki) 
  • jajko 
  • łyżeczka majeranku 
  • sól i pieprz do smaku 
  • bułka tarta do obtoczenia kotletów 
  • 5 łyżek oleju roślinnego (np. rzepakowego) do smażenia

Wykonanie:

  • Namaczamy czerstwą bułkę w mleku, a następnie odciskamy z nadmiaru płynu i rozdrabniamy w rękach. 
  • Kroimy dużą cebulę w kostkę i podsmażamy na 2 łyżkach oleju aż do uzyskania ciemnozłotego koloru. 
  • W misce umieszczamy mielone mięso i dodajemy do niego rozdrobnioną bułkę, podsmażoną cebulę, jajko, majeranek, sól i pieprz.
  • Wyrabiamy mieszankę rękoma przez 3-4 minuty, aż składniki się połączą.
  • Zwilżamy dłonie wodą i formujemy kotlety z mięsa, a następnie obtaczamy je w bułce tartej. 
  • Smażymy kotlety na średniej temperaturze przez około 5 minut z każdej strony na oleju roślinnym. 
  • Podajemy klasyczne kotlety mielone z ulubionymi dodatkami, na przykład z buraczkami zasmażanymi i ziemniakami puree z natką pietruszki. Smacznego! 

Źródła: smaker.pl 

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Zdarza się nawet najlepszym. Oto jak pozbyć się kulinarnej wpadki »

To złodzieje odporności. Nie jedz i nie pij, bo organizm słabnie »

Jesienny skarb w ogrodzie. Uspokaja, zabija bakterie, łagodzi problemy z żołądkiem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Sałatki Sałatka jajeczna z porem i rzodkiewką

Wyśmienita. Dobre smaki...por, rzodkiewki, kiszone ogórki i jajka. Polecam.

Odsłon: 7700

30 min
7
>60 min
4
>60 min
29
15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Pierożki i kurczak po chińsku. Zrobisz raz i przepadniesz

To prawda, że podróże kształcą. Dotyczy to nie tylko poznawania zwyczajów czy zabytków, ale też kuchni. Niektóre z nich są tak odmienne od naszej,...

1
Ewa gotuje Znakomite dania i dodatki na grilla

Maj to miesiąc, kiedy rozpoczynamy sezon grillowy, to właśnie teraz poszukujemy nowych i sprawdzonych przepisów na dania i przekąski z rusztu, któr...

0
Informacje Odkryj zapomniane przepisy z kajetu babci. Rumianek - właściwości i zastosowanie w kuchni

Rumianek to jedno z najpopularniejszych ziół goszczących w polskich domach. Uchodzi on nie tylko za skuteczny lek na rozmaite dolegliwości, ale rów...

4
Informacje Możesz zrobić oliwę, pastę do kanapek lub syrop. Jak wykorzystać stokrotki w kuchni

Polacy kochają przyozdabiać swoje tarasy i balkony roślinami, wśród których szczególną popularnością cieszy się stokrotka. Co to za kwiat i czym za...

3