Ewa_Gotuje

Rozmrażanie żywności. Jak rozmrażać mięso, pieczywo, sosy czy zupy. Robisz to dobrze?

Mrożenie jest podobno najzdrowszym sposobem przechowywania żywności, która pod jego wpływem nie traci właściwości odżywczych. W zamrożonej wodzie nie mogą namnażać się bakterie, odpowiedzialne za psucie żywności. Nie oznacza to jednak, że można tak trzymać produkty w nieskończoność. Jak rozmrażać mięso, warzywa czy zupy, aby było to bezpieczne?

Rozmrażanie żywności - poznaj najważniejsze zasady | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Rozmrażanie żywności - najważniejsze zasady

Żywność można przechowywać w zamrażalniku, aby przedłużyć jej trwałość. Nie można tego jednak robić w nieskończoność, ponieważ zamrożone produkty spożywcze również się starzeją - po prostu robią to wolniej. One także mają określony termin przydatności do spożycia, po którego upłynięciu mogą stracić część swoich wartości odżywczych czy właściwy smak. 

Warto też dodać, że żywność mrożona może zawierać bakterie, które szybko namnożą się po jej rozmrożeniu - mogą tym samym wywołać zatrucie pokarmowe. Pamiętajmy również, aby ponownie nie mrozić już rozmrożonej żywności. Rozmrożony produkt powinniśmy też zjeść od razu po jego przygotowaniu. Nie należy go długo przechowywać ani wielokrotnie odgrzewać. 

Jak rozmrażać mięso, ryby i owoce morza?

Popularna tiktokerka Jagna Niedzielska postanowiła podzielić się ze swoimi fanami sekretami rozmrażania żywności. Kobieta doradziła, aby mięso, ryby czy owoce morza zawsze rozmrażać w lodówce - najlepiej na durszlaku ustawionym na talerzu, dzięki czemu rozmrażane produkty nie będą kąpały się w swoich sokach. 

Popularnym sposobem rozmrażania mięsa jest też jego przełożenie do szczelnego woreczka, a następnie umieszczenie w głębokiej misce z chłodną wodą. Powinniśmy ją wymieniać przynajmniej co 30 minut.

Rozmrażanie chleba, pieczywa - jak to zrobić?

Do rozmrażania pieczywa najlepiej wykorzystać piekarnik. Należy go nagrzać, a następnie umieścić w nim na przykład chleb i piec kilkadziesiąt minut (30-40 minut). Drugi sposób polega na jego rozmrożeniu w folii, a następnie umieszczeniu w rozgrzanym piekarniku na kilkanaście minut,  by go odświeżyć. Pamiętajmy, by nie rozmrażać pieczywa w kuchence mikrofalowej, ponieważ zrobi się gumowate i na pewno nie będzie smaczne. 

Jak rozmrażać pierogi, kluski, buchty?

Rozmrażanie pierogów czy klusek jest bardzo proste. Doskonałą radę daje swoim fanom ponownie Jagna Niedzielska. Tiktokerka twierdzi, że wystarczy wyjąć je z zamrażalnika i wrzucić do osolonej, gotującej się wody. Następnie gotujemy je przez kilka minut - najlepiej 3 lub 4 minuty, aż wypłyną na wierzch. 

Jak rozmrażać zupy, sosy i gulasze?

Do zamrażalnika mogą trafić również zupy, gulasze czy sosy. Ich rozmrażanie nie jest skomplikowane. Wystarczy wyjąć naczynie z potrawą i pozostawić ją na jakiś czas, by się ogrzała, a następnie zwyczajnie podgrzać. Zupa, sos czy gulasz mogą też trafić bezpośrednio na kuchenkę i zostać podgrzane. Zaleca się ich zagotowanie w garnku przed spożyciem. 

Jak rozmrażać warzywa?

Mrozić możemy nie tylko pieczywo czy mięso, ale również warzywa. Jak je poprawnie rozmrozić? Rozmrażamy je, przygotowując do spożycia, a zatem gotując czy piekąc - w zależności od tego, co chcemy z nich przygotować. Owoce czy warzywa można też przełożyć z zamrażalnika do lodówki, by rozmroziły się powoli. Dzięki temu łatwiej będzie zachować ich normalny wygląd, smak i konsystencję. 

Jakie mogą być skutki źle rozmrożonej żywności?

Trzeba dbać o odpowiednie, bezpieczne rozmrażanie żywności. Niewłaściwe działania mogą wywołać zatrucie pokarmowe, prowadzące do osłabienia organizmu. Objawy pojawiają się zwykle szybko - w kilka godzin po spożyciu danego produktu. Objawy to ból brzucha, nudności, wymioty, a następnie biegunka. Może też pojawić się odwodnienie, gorączka czy ból głowy. Przyczyną zatruć jest zwykle spożycie żywności nieświeżej lub chorobotwórczymi drobnoustrojami. W niektórych przypadkach - na przykład przy zatruciu jadem kiełbasianym - bez podjęcia odpowiedniego leczenia może dojść do rozwoju niewydolności oddechowej, a nawet śmierci.  

Źródło: Smaker.pl

Opracowala: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Zdarza się nawet najlepszym. Oto jak pozbyć się kulinarnej wpadki »

To złodzieje odporności. Nie jedz i nie pij, bo organizm słabnie »

Jesienny skarb w ogrodzie. Uspokaja, zabija bakterie, łagodzi problemy z żołądkiem »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
7
60 min
14
Dania główne Kotlety mielone

Szybki , prosty i smaczny obiad , jakim są kotlety mielone . Myślę że jest to...

Odsłon: 695

30 min
10
Śniadania Parówki z wody

Zagotuj wodę włóż do niej parówki , gotujemy 5 minut i gotowe

Odsłon: 109

15 min
1
Dania główne Racuchy cebulowe

Klasyczne obiady nieco Ci się znudziły? Nie martw się! Mamy na to sposób! Nas...

Odsłon: 977

30 min
3

Polecane artykuły

Informacje Syp do kawy, owsianki i zdrowych deserów. Utrzymasz w ryzach poziom cukru i ciśnienie

Wyznajesz zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć”? Jeśli tak, to musisz pamiętać o tym, że na twoje zdrowie i samopoczucie, w dużej mierze wpływa to,...

1
Informacje Kiedy obierać szparagi? Oszczędź sobie pracy, bo nie zawsze jest to potrzebne

Sezon na szparagi trwa dosyć krótko, dlatego warto w pełni go wykorzystać. W sklepach znajdziemy różne rodzaje, zielone, białe, a czasem nawet fiol...

1
Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1