Ma więcej witaminy E niż sam owoc i mnóstwo błonnika. Dlaczego warto jeść kiwi ze skórką?

Choć najczęściej łyżeczką wybiera się wyłącznie pyszny miąższ owocu, okazuje się, że jego zewnętrzna warstwa z meszkiem również jest jadalna. Dlaczego warto jeść skórkę kiwi? Zawiera znacznie więcej cennych wartości odżywczych, które warto dostarczać organizmowi w swojej diecie.

Dlaczego warto jeść skórkę kiwi? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kiwi to owoc, który często trafia do lekkich sałatek lub prozdrowotnych koktajli odchudzających. Świetnie nadaje się też jako składnik marynaty do mięs, bo zmiękcza jego strukturę, czyniąc je rozpływającym się w ustach. Nie każdy wie, że podczas gotowania warto wykorzystać nie tylko miąższ, ale również skórkę kiwi. Dowiedz się, dlaczego warto ją jeść.

Sprawdź także: Co zrobić, żeby barszcz czerwony nie stracił koloru? Najlepsze patenty na intensywną czerwień

Kiwi - właściwości i wartości odżywcze

Kiwi to jeden z ulubionych owoców osób, które chcą zrzucić kilka nadmiarowych kilogramów. W 100 gramach (czyli jednej sztuce) kryje się tylko 61 kalorii. Dodatkowo cechuje się ono także niskim indeksem glikemicznym. Wśród wartości odżywczych kiwi można wyróżnić błonnik pokarmowy, witaminę C i K, potas, magnez i kwas foliowy.

Bogactwo składników mineralnych przekłada się na niezwykle cenne dla organizmu właściwości kiwi. Jeden owoc zaspokaja dzienne zapotrzebowanie na witaminę C, co sprawia, że wyjątkowo korzystnie działa na układ odpornościowy. Ponadto reguluje pracę jelit (zapobiegając zaparciom, zapewniając uczucie sytości po posiłku i prawidłowe trawienie), obniża poziom złego cholesterolu, poprawia wzrok (przeciwdziałając m.in. jaskrze, zaćmie czy zanikowi plamki żółtej) i wspiera układ nerwowy (poprawiając koncentrację oraz walcząc z bezsennością).

Ponadto opóźnia procesy starzenia się skóry i odżywia ją, włosy oraz paznokcie. Pomaga także w prawidłowym funkcjonowaniu układu oddechowego. Nie powinni więc stronić od niego astmatycy, bo poprawia czynność ich płuc. Jakie jeszcze są właściwości kiwi? Działa moczopędnie i przeciwnowotworowo, obniża ciśnienie krwi oraz wspiera układ krwionośny (zapewniając prawidłowe krzepnięcie krwi) i kostny.

Dlaczego warto jeść skórkę kiwi?

Czy wiesz, że można jeść nie tylko miąższ, ale również zewnętrzną warstwę owocu? Choć większość osób ją obiera, to powinieneś wiedzieć, że jest całkowicie jadalna. Zastanawiasz się, dlaczego warto jeść skórkę kiwi? Regularne zajadanie się całym smakołykiem sprawia, że dostarczasz organizmowi jeszcze więcej wartości odżywczych. W skórce kiwi znajduje się m.in. znacznie więcej witaminy C oraz E (nazywanej witaminą młodości), kwasu foliowego czy błonnika pokarmowego, który wpływa m.in. na poprawę pracy jelit. Spożywanie kiwi w całości może więc zapobiegać chorobom serca, chronić przed stresem i dolegliwościom gastrycznym (np. zaparciom) oraz być pomocne w profilaktyce przeciwnowotworowej.

Trzeba jednak pamiętać o trzech niebezpieczeństwach związanych ze spożywaniem skórki kiwi. Po pierwsze, zawiera ona aktydyndynę, która przyjęta w nadmiarze może wywołać wymioty lub biegunkę. Niektóre osoby są na nią ponadto uczulone, co objawia się podrażnieniem jamy ustnej, zaraz po jej zjedzeniu. Dużo poważniejsza reakcja będzie widoczna u najmłodszych alergików - u dzieci może pojawić się wysypka, zgaga, a nawet problemy z oddychaniem. Skórka kiwi może też zaszkodzić, jeśli znajdą się na niej zanieczyszczenia (cząstki kurzu) i szkodliwe substancje (np. pestycydy). Właśnie dlatego niezbędne jest dokładne wymycie owocu przed spożyciem. Z jedzenia kiwi ze skórką powinni też zrezygnować chorzy na kamicę nerkową, ze względu na obecność wysokiej dawki niebezpiecznego dla nich szczawianu wapnia. 

Jak wybrać dobre kiwi?

Chcesz spróbować zjeść owoc w całości, bo wiesz już, dlaczego warto jeść skórkę kiwi? W sklepie szukaj zatem mniejszych okazów, które najczęściej charakteryzują się delikatną skórką. Jeszcze nie wiesz, czy zjesz zewnętrzną warstwę, ale nastawiasz się na pyszny miąższ? Jak wybrać dobre kiwi w takim przypadku? Zwróć uwagę na jego konsystencję po wzięciu go do rąk. Jeśli jest twarde i jędrne, jeszcze nie dojrzało - może więc poleżeć w domu przez kilka dni. Natomiast miękkie, a czasem wręcz papkowate kiwi jest już przejrzałe - ma więcej cukru i nada się co najwyżej do smoothie. Choć najczęściej da się kupić zielone kiwi, warto poszukać też minikiwi lub złotego owocu (z żółtym wnętrzem i gładką skórką). 

1. Dżem z kiwi

 Dżem z kiwi Zobacz przepis

Dżem z kiwi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Zielona sałatka z kiwi

 Zielona sałatka z kiwi Zobacz przepis

Zielona sałatka z kiwi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Jogurtowe ciasto z kiwi

 Jogurtowe ciasto z kiwi Zobacz przepis

Jogurtowe ciasto z kiwi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Chipsy z kiwi

 Chipsy z kiwi Zobacz przepis

Chipsy z kiwi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Koktajl z kiwi

 Koktajl z kiwi Zobacz przepis

Koktajl z kiwi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Owsianka z kiwi

 Owsianka z kiwi Zobacz przepis

Owsianka kiwi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Deser owsiany z kiwi

 Deser owsiany z kiwi Zobacz przepis

Deser owsiany z kiwi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Placuszki biszkoptowe z kiwi i płatkami

 Placuszki biszkoptowe z kiwi i płatkami Zobacz przepis

Placuszki z kiwi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Stek z tuńczyka z sosem z kiwi

 Stek z tuńczyka z sosem z kiwi Zobacz przepis

Stek z tuńczyka z sosem z kiwi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl, pandawanda.pl

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Trzy mikstury na niedobory. Szybko uzupełnisz braki w organizmie »

Najzdrowszy rodzaj ziemniaka. Pomoże na nadciśnienie i uchroni przed rakiem »

W lasach jest ich teraz dużo. Jak rozpoznać opieńki jadalne i jak nie zatruć się tym grzybem? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Naleśniki z serem.

Bardzo smaczne naleśniki z serem, idealne na śniadanie. Z podanego przepisu w...

Odsłon: 43

30 min
2
30 min
20
Pieczywo Chleb na zakwasie żytnim Ewy Wachowicz

Chleb na zakwasie żytnim przygotowany na bazie mąki orkiszowej (typ 750) i mą...

Odsłon: 31860

60 min
48

Polecane artykuły

Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

2
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0