Spis treści:
Mało kto wie, dlaczego barszcz podczas gotowania traci kolor. Tymczasem za ciemnobordową barwę zupy odpowiada betaina, czyli jedna z substancji obecnych w burakach. Ten związek chemiczny niestety jest dość nietrwały, a pod wpływem różnych czynników, w tym m.in. temperatury, szybko ulega rozkładowi. To właśnie jedna z przyczyn, dlaczego zupa może stracić swoją głębię. Dowiedz się, jak zachować kolor barszczu.
Dlaczego barszcz podczas gotowania traci kolor?
Dlaczego barszcz robi się brązowy i ciemnieje? A może wychodzi zbyt jasny i traci swoją intensywną barwę? Jeśli jeden z tych scenariuszy właśnie ci się przytrafił, musisz wiedzieć, że to jeden z najczęstszych problemów z tą zupą w roli głównej. Możesz jednak zareagować i wciąż uratować potrawę.
Dlaczego barszcz podczas gotowania traci kolor? Jeśli staje się blady lub brązowieje, najprawdopodobniej zbyt długo go gotowałeś. Mogłeś również postawić garnek z wywarem na za mocnym ogniu. Temperatura i czas przyrządzania zupy wpływają na jej wygląd.
Z kolei, jeśli barszcz staje się ciemny, a nawet czarny, to znaczy, że użyłeś bardzo dużej liczby buraków. Prawdopodobnie, dodałeś też za dużo zakwasu buraczanego, a w świątecznej odsłonie zupy - możliwe, że wody spod grzybów.
Jak gotować barszcz?
To jedna z tych zup, których nie powinno się doprowadzać do wrzenia. Jak gotować barszcz? Pamiętaj, aby tylko delikatnie „pyrkał”, na niewielkim ogniu. Wiesz już, dlaczego barszcz podczas gotowania traci kolor - jedną z przyczyn jest właśnie zbyt duża moc palnika. Drugim powodem jest przetrzymanie garnka na ogniu. Jeśli przeciągniesz czas przyrządzania, zupa na pewno stanie się mętna i brązowa. Gotuj więc barszcz krótko, na małym ogniu i tylko do miękkości warzyw.
Jak zachować kolor barszczu?
Szukasz informacji o tym, dlaczego barszcz podczas gotowania traci kolor, ponieważ już przytrafiła ci się taka sytuacja? Wciąż możesz zachować jego intensywną czerwień. Jak to zrobić? W przypadku, gdy „przeciągnąłeś" nieco swoją zupę - po prostu dodaj do niej kolejnego, pokrojonego w kostkę lub utartego buraka. W wywarze puści on soki, które na nowo zabarwią danie. Gdy warzywo zmięknie, możesz też wlać odrobinę soku z cytryny lub octu, bo świetnie wzmocnią pożądany kolor.
Z kolei, gdy zupa jest zbyt ciemna, dolej do niej odrobinę wody lub śmietany (jeśli przepadasz za zabielanymi zupami). Wówczas nieco ją rozrzedzisz i rozjaśnisz. Pamiętaj też, żeby zakwas buraczany dodawać zawsze na końcu przyrządzania i już go nie gotować oraz o tym, aby nie przesadzać z ilością użytej wody spod grzybów. Jeśli jednak przydarzy ci się wpadka, spróbuj odzyskać głęboką barwę barszczu, dodając pokrojonego buraka.
Źródło: Smaker.pl
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Okna nie muszą parować podczas gotowania. Jak tego uniknąć? »
Osiem zdrowotnych wskazań do stosowania rumianku. Zawsze miej go w domu »
Kluski przygotujesz w kwadrans. Treściwy obiad, kiedy nie masz siły po pracy »