Najlepsze i najgorsze diety 2022 roku. Oceny ekspertów nie pozostawiają złudzeń

Temat diety i odchudzania wraz z pierwszymi dniami nowego roku powraca jak bumerang. Twoim celem na najbliższe miesiące jest zrzucenie zbędnych kilogramów? Sprawdź, najlepsze i najgorsze diety 2022 roku.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Jaką dietę warto wybrać, aby schudnąć bez efektu jojo? Przede wszystkim należy pamiętać, że w odchudzaniu nie chodzi tylko, o jak najszybszą utratę kilogramów. Niezwykle ważne jest także to, aby utrzymać wymarzoną wagę oraz zmienić na stałe nawyki żywieniowe na te zdrowsze. W internecie znajdziesz nieskończoną ilość diet, nie wszystkie jednak przyniosą oczekiwane efekty. Co więcej, przez niektóre z nich możesz nabawić się niedoborów i problemów zdrowotnych. Jakie były najlepsze i najgorsze diety 2022 roku? Przekonaj się, które sposoby żywienia znalazły się w rankingu „U.S. News & World Report Best Diets”.

Sprawdź także: Ranking najlepszych kuchni i potraw świata. Polskie danie w czołówce

Jakie były najlepsze diety 2022 roku?

Sposób żywienia powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb. Jadłospisy, w których eliminuje się spore grupy produktów, np. węglowodany na diecie ketogenicznej, mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego, zanim przejdziesz na restrykcyjną dietę wyszukaną w internecie, dokładnie zapoznaj się z jej wytycznymi, warto także skonsultować się z dietetykiem oraz zrobić komplet badań. Dzięki temu ustrzeżesz się przed niedoborami makroelementów, witamin i minerałów, które mogą być przyczyną złego samopoczucia, a także wielu chorób.

W rankingu „U.S. News & World Report Best Diets” znalazło się 40 najpopularniejszych diet, powstał on z udziałem ekspertów do spraw żywienia, dietetyki i zdrowia. W jaki sposób oceniano diety? Specjaliści brali pod uwagę bezpieczeństwo danego sposobu żywienia, to czy posiłki uwzględniane w jadłospisach są łatwe w przygotowaniu oraz pełnowartościowe, szybkość redukcji wagi w krótkiej i długoterminowej perspektywie oraz, czy stosowanie danej diety zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę i choroby układu krwionośnego. W pierwszej dziesiątce najlepszych znalazły się między innymi: dieta nordycka – polegająca na ograniczeniu mięsa na rzecz ryb i owoców morza, a także na spożywaniu dużej ilości warzyw, owoców oraz produktów z pełnego ziarna.

Dieta Ornisha – sposób żywienia, który ma zapobiegać chorobom układu sercowo-naczyniowego. Skupia się na produktach zawierających niewielkie ilości tłuszczu, wyklucza mięso, natomiast dopuszcza dużą ilość węglowodanów. W zestawieniu nie zabrakło również diety wegetariańskiej, czyli tej wykluczającej mięso. Warto pamiętać, że osoby jedzące w ten sposób, w szczególności muszą zadbać o podaż białka oraz suplementację niektórych witamin znajdujących się w mięsie, np. witaminy B12.

Dieta wolumetryczna – objętościowa – idealne rozwiązanie dla osób, które lubią jeść dużo. Ten sposób żywienia oparty jest na produktach, które mają mało kalorii, dzięki czemu można zjeść ich więcej. Bazuje przede wszystkim na sałacie, ogórkach, pomidorach, papryce, niskokalorycznych owocach, np. truskawkach, malinach, jabłkach, zupach oraz beztłuszczowych produktach mlecznych.

Na drugim miejscu w rankingu uplasowały się dieta DASH oraz dieta fleksitariańska

Dieta DASH polecana jest osom borykającym się z nadciśnieniem tętniczym, wysokim poziomem „złego” cholesterolu i chorobami układu krwionośnego. Co więcej, zmniejsza również ryzyko zachorowania na cukrzycę. Podstawą tego sposobu żywienia są warzywa i owoce, produkty bogate w białko, np. drób i ryby, a także produkty pełnoziarniste. Zaleca się również ograniczenie tłustego mięsa, soli i wysoko przetworzonych produktów, np. słodyczy i fast-foodów. Ostatnio dużą popularnością cieszy się także dieta fleksitariańska, polega przede wszystkim na jedzeniu produktów roślinnych. Mięso, ryby i nabiał dopuszczalne są okazjonalnie, w raczej niewielkich ilościach.

Królową wśród diet i zwyciężczynią pierwszego miejsca w rankingu okazała się dieta śródziemnomorska. Nie brakuje w niej świeżych warzyw i owoców, roślin strączkowych, ryb i owoców morza, ziół, produktach zbożowych oraz zdrowych tłuszczów, przede wszystkim oliwy z oliwek i orzechów. W diecie tej ogranicza się również spożycie mięsa, w szczególności wołowiny i wieprzowiny. Nic dziwnego, że to właśnie mieszkańcy Włoch, leżących nad Morzem Śródziemnym, uważani są za najzdrowszy naród na świecie.

Najgorsze diety 2022

Według rankingu „U.S. News & World Report Best Diets” do najgorszych diet w 2022 należała między innymi dieta Dukana. W tym sposobie żywienia przede wszystkim liczy się wysoka podaż białka oraz ograniczenie spożycia węglowodanów i tłuszczów. Zaleca się tu spożywanie dużej ilości mięsa, jajek, beztłuszczowego nabiału oraz warzyw, np. brokułów, fasoli, ogórków czy buraków. Do najczęstszych skutków ubocznych diety Dukana, należą: problemy z koncentracją i zapamiętywaniem, senność, osłabienie organizmu, częste podenerwowanie oraz zaparcia. Ten sposób jedzenia może być również szkodliwy dla nerek.

Eksperci nisko ocenili również dietę ketogeniczną, która przede wszystkim bazuje na spożywaniu produktów bogatych w tłuszcz. Co więcej, zaleca niemal całkowite wyeliminowanie węglowodanów. Bazuje przede wszystkim na produktach takich jak: jajka, tłuste ryby, mięso, oleje roślinne, pełnotłusty nabiał, awokado, orzechy i nasiona. Osoby przestrzegające diety ketogenicznej rezygnują z owoców, w ich jadłospisie pojawia się także niewiele warzyw, dopuszczają pomidory, paprykę, ogórki, brokuły oraz warzywa liściaste. Dieta ketogeniczna może doprowadzić do kwasicy ketonowej, sprzyja także tworzeniu się kamieni nerkowych, u niektórych osób mogą występować zaparcia, problemy ze snem i koncentracją, a także tzw. grypa ketonowa, objawiająca się brakiem energii, nudnościami, biegunką lub zaparciami, bólem mięśni oraz zawrotami głowy.

Na ostatnim miejscu w rankingu znalazła się dieta GASP. To sposób żywienia, który szczególną uwagę zwraca na powiązania łączące jelita z tym, co jemy. Według osób stosujących tę dietę niektóre choroby i zaburzenia, np. autyzm, depresja zależą właśnie od zdrowia jelit. W jadłospisie opartym na diecie GASP nie znajdziemy produktów zbożowych, skrobiowych oraz słodyczy. Przede wszystkim należy spożywać: mięso, ryby i osoce morza, jajka, świeże warzywa i owoce, oliwę z oliwek, orzechy i nasiona. Ten sposób żywienia może prowadzić do licznych niedoborów, brakuje w nim przede wszystkim błonnika pokarmowego i witamin z grupy B.

 

Zobacz także:

Dosłownie "wypali" przeziębienie. Naturalny sposób walki z wirusami »

Co dzieje się z mózgiem, kiedy pijesz? Wpływ alkoholu na organizm »

Największe błędy przy pieczeniu sernika. Ciasto pęka i kruszy się przy krojeniu »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Parówki w cieście francuskim

Prosta w przygotowaniu smaczna przekąska z ciasta francuskiego. Szybko się ro...

Odsłon: 127

30 min
3
Sałatki Sałatka z Jarmużem

CIEKAWOSTKA: Jarmuż zawiera wszystkie 9 aminokwasów potrzebnych do wytworzeni...

Odsłon: 55

15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1