Ewa_Gotuje

Najlepsze przystawki na komunię. Zobacz, jakie to proste

Komunia to stresujący czas – zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Niestety wiąże się ona nie tylko z rodzinnym spotkaniem, ale także bardzo często z wystawnym przyjęciem, które może być trudne do przygotowania. Dlatego tak dużo osób decyduje się w tym czasie na catering.

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się: 

Jeśli jednak postanowiliście samodzielnie zorganizować przyjęcie komunijne, przed wami naprawdę dużo pracy – w tym także gotowania. Mamy dla was kilka przydatnych przepisów, które z pewnością sprawdzą się podczas przygotowywania przystawek. Przecież, zanim goście spróbują dania głównego, muszą dostać coś na zabicie małego głodu. Oto przepisy na „coś na ząb”.  

Sprawdź także: Jak zorganizować komunię w domu krok po kroku i co podać, aby zachwycić gości?

Przystawki na komunię – papryka faszerowana 

Idealne przystawki na komunię są proste i pyszne. Właśnie takie jak papryka faszerowana. Zrobicie ją bez większych problemów. Pamiętajcie jednak, by podczas przygotowań dobrze zaplanować ilości przystawek tak, aby każdy gość mógł spróbować chociaż jednej sztuki z każdego rodzaju. Podane przez nas proporcje będą zatem tylko poglądowe.

Zacznijcie od przygotowania dużych papryk, które zmieszczą farsz. Wybierzcie papryki żółte i czerwone, jednak unikajcie zielonych, które są mało słodkie. Potrzebujecie także mięsa mielonego, ryżu, mozzarelli oraz przypraw – cebuli, czosnku, oregano, słodkiej papryki oraz soli i pieprzu. Doskonałym dodatkiem, który chroni mięso przed wysuszeniem, są pomidory – jedna puszka wystarczy. A do tego jeszcze kilka łyżeczek koncentratu.

Farsz jest bardzo podobny do tego, który umieszczamy w gołąbkach. Zacznijcie od przysmażenia pokrojonej w kostkę cebuli razem z czosnkiem przeciśniętym przez praskę. Do cebuli dodajcie mięso i przyprawy. Smażcie tak długo, aż będzie lekko przyrumienione. Dodajcie pomidory i koncentrat, przegotujcie chwilę i zestawcie z palnika. W tym czasie ugotujcie ryż, a następnie dorzućcie go do mięsa. Teraz należy przygotować papryki – odkrójcie góry z ogonkiem i oczyśćcie środek. Wypełnijcie papryki farszem, a górę posypcie startą mozzarellą. Zamknijcie je odkrojonymi górnymi częściami i pieczcie w temperaturze 180 stopni przez 40 minut. Będą idealne! 

Faszerowana papryka

 Faszerowana papryka Zobacz przepis

Faszerowana papryka - prosta przystawka na komunię / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz: Tarta z rabarbarem, fetą i rozmarynem

Przystawki na komunię – pomidory faszerowane 

Pomidory faszerowane to trochę inna wersja powyższego dania. Wymaga mniej czasu, gdyż pomidory dużo szybciej dochodzą w piekarniku. Te przystawki na komunię możecie przygotować dla wegetarian. Na farsz wybierzcie kaszę kuskus oraz natkę pietruszki, orzechy i niebieski ser pleśniowy.

Do tego dania kupcie duże pomidory, które pomieszczą farsz. Zacznijcie od odkrojenia kapeluszy pomidora i oczyszczenia całości łyżeczka. Możecie zostawić miąższ, jednak w tym daniu nie będzie on konieczny. Kuskus zalejcie bulionem (jeśli danie ma być wegetariańskie, bulion musi być warzywny) i odczekajcie kilka minut, aż kasza napęcznieje.

W tym czasie posiekajcie natkę pietruszki i ser, a orzechy uprażcie na patelni. Wymieszajcie wszystkie składniki razem i włóżcie farsz do wydrążonych pomidorów. Przykryjcie je kapeluszami, włóżcie do naczynia żaroodpornego i pieczcie w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez maksymalnie 10 minut. Danie jest już gotowe. 

Zapiekane, faszerowane pomidory

 Zapiekane, faszerowane pomidory Zobacz przepis

Jak zrobić faszerowane pomidory? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Przystawki na komunię – wytrawne ptysie 

Wytrawne ptysie to ten typ przystawki na komunię, który nie jest często spotykany, ale gdy już pojawia się na stole, wszyscy są nim zachwyceni. Wymaga jednak sporo pracy, chociażby w celu zrobienia idealnych ptysi. Do tego potrzebujecie odpowiedniego ciasta.

Na każde 200 gramów mąki pszennej musicie dodać 250 mililitrów wody, 100 gramów masła i pięć jajek, a także szczyptę soli. Ciasto parzone robi się na gorącej wodzie z solą i masłem, do której dodaje się mąkę. Mieszajcie energicznie, by ciasto nie miało grudek. Dopiero po wystudzeniu masy dodajcie do niej jajka i ucierajcie.

Przełóżcie ciasto do rękawa i wyciskajcie ptysie na blaszkę. Pieczcie w temperaturze 200 stopni przez 17 minut, do momentu, aż ptysie będą złote. Teraz przygotujcie farsz z tuńczyka. Przyda wam się tuńczyk z puszki, jajka, kapary i majonez, a także sól i pieprz. Jajka pokrójcie w kostkę, a następnie połączcie wszystkie składniki. Gdy ptysie będą gotowe, wystarczy przekroić je w połowie i posmarować farszem.  

Wytrawne ptysie z łososiem

 Wytrawne ptysie z łososiem Zobacz przepis

Wytrawne ptysie z łososiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Przystawki na komunię – minitortille 

Minitortille to bardzo proste do przygotowania przystawki na komunię. Zrobicie je w kilka minut. Potrzebujecie do nich gotowych placków tortilli, które znajdziecie w sklepie, a także dodatków. Możecie wrzucić do placuszków wszystko, na co goście mają ochotę – usmażonego kurczaka, szynkę, ser, pomidory, ogórki, sałatę, orzechy i oczywiście jakiś sos. Ułóżcie wybrane dodatki na całej tortilli, a następnie zawińcie ją ciasno. Pokrójcie tortille na trzycentymetrowe paski i włóżcie w nie wykałaczkę, by się nie rozwinęły. To wszystko. Prawda, że proste? 

Roladki z tortilli

 Roladki z tortilli Zobacz przepis

Roladki z tortilli - prosta przystawka na komunię / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Przystawki na komunię – pieczarki faszerowane 

Pieczarki faszerowane to pyszne i proste do zrobienia przystawki na komunię. Nie napracujecie się z nimi zbytnio. Musicie tylko zdecydować czy będziecie korzystać z małych pieczarek, czy też z portobello, które są większe, ale też wymagają dłuższego pieczenia.

Istotny jest również farsz. Małe pieczarki warto nadziewać serem – na przykład mozzarellą albo serem pleśniowym i orzechami. Z kolei pieczarki portobello można nadziać na przykład mięsem mielonym. Jaką wersję wybierzecie? To zależy tylko od was. Pamiętajcie jednak, że małe pieczarki faszerowane można wygodnie smażyć na przykrytej patelni przez 15-20 minut. Z kolei pieczarki portobello należy piec w temperaturze 180 stopni przez pół godziny.  

Pieczarki faszerowane

 Pieczarki faszerowane Zobacz przepis

Pieczarki faszerowane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Przystawki na komunię – rolada pomidorowa 

O roladzie szpinakowej z łososiem słyszał pewnie każdy. A rolada pomidorowa? Takie przystawki na komunię są mniej znane, a co za tym idzie, dużo bardziej cieszą gości. Jak zrobić taką roladę?

Potrzebujecie do tego trzech jajek, dwóch łyżek mąki pszennej i trzech ziemniaczanej, małego koncentratu pomidorowego, odrobinę oleju, 100 mililitrów gorącej wody, ulubionych ziół, soli i pieprzu, a także łyżeczki proszku do pieczenia. A to tylko ciasto! Do tego pozostaje jeszcze nadzienie, które możecie zrobić na przykład z serka śmietankowego i szynki konserwowej oraz ogórka kiszonego.

Zacznijcie od oddzielenia białek od żółtek. Białka ubijcie na sztywno z solą. W drugiej misce zaś ubijcie żółtka, dolewając do nich wodę, przecier i przyprawy oraz olej. Gdy masa będzie gładka, dodajcie oba rodzaje mąki i proszek do pieczenia. Miksujcie chwilę. Do tej masy dodajcie porcjami ubite białko i wymieszajcie całość łyżką bardzo dokładnie. Ciasto wylejcie na dużą blachę do pieczenia – koniecznie wyłożoną papierem.

Pieczcie przez 10 minut w temperaturze 200 stopni. Gdy ciasto będzie gotowe, musi ostygnąć. Dopiero później możecie posmarować je serkiem i ułożyć na nim szynkę i plasterki ogórków. Zwińcie roladę delikatnie, a później zawińcie w folię i odstawcie do lodówki na godzinę. Po tym czasie wystarczy pokroić ją w plastry. 

Rolada paprykowa-pomidorowa z twarożkiem

 Rolada paprykowa-pomidorowa z twarożkiem Zobacz przepis

Rolada paprykowa-pomidorowa z twarożkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Przystawki na komunię – jajka faszerowane 

Jajka faszerowane to tradycyjne przystawki na komunię. Zrobicie je w kilka minut. Wystarczy ugotować jajka na twardo, a następnie obrać i przekroić na pół. Wyciągnijcie żółtka z jajek. Jaki farsz wybrać? Świetnie pasuje tu awokado, tuńczyk z kaparami czy pasta z oliwek. Wybierzcie kilka opcji, by wasi goście mieli większy wybór. 

Jajka faszerowane

 Jajka faszerowane Zobacz przepis

Jajka faszerowane - idealna przystawka na przyjęcie komunijne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Pyszne przystawki na komunię mogą sprawić, że goście będą czekać na więcej i więcej. To najlepsza zapowiedź pysznych dań głównych, które dopiero mają nadejść.  

Zobacz także:

Kalendarz ogrodnika na maj 2022. Kwiaty, warzywa - co kiedy sadzić? »

Jest drogo, będzie drożej. Czereśnie za 260 zł to dopiero początek? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0