Z tego artykułu dowiesz się:
- Co podać na komunię? Menu czterodaniowe
- Ile kosztuje obiad komunijny? Podsumowanie wydatków
- Najlepsze przepisy na obiad na komunię
Planując uroczystość komunijną, rodzice zapraszają rodzinę i przyjaciół na wspólne świętowanie. To dla nich czas radości, dlatego wraz z bliskimi zasiadają przy zastawionym pysznościami stole. I choć najważniejsze jest samo wydarzenie, a nie to, co poda się gościom, to jednak wciąż przyjęcie wymaga menu. W tym artykule podpowiemy ci, co podać na komunię w domu, żeby nie nadwyrężyć budżetu domowego i uprzyjemnić zaproszonym wspólne celebrowanie tego ważnego momentu. Co więcej, wszystkie dania są bardzo proste w przygotowaniu!
Co podać na komunię? Menu czterodaniowe
Pierwsza propozycja jest dla wszystkich, którzy nie wyobrażają sobie skromnego stołu komunijnego. To czas do wspólnego świętowania z rodziną, więc trzeba ich ugościć smakołykami. Na początku zaproponujemy menu czterodaniowe na komunię.
Rozpocznij od przystawki komunijnej. W tej roli świetnie sprawdzą się roladki lub zawijaski. Możesz je przygotować ze zbożowych tortilli albo z ciasta francuskiego. Robi się je łatwo i raczej szybko, więc przyrządzenie przekąski dla większej liczby gości nie powinno być problemem. Jakie składniki będą ci potrzebne?
Do przygotowania roladek z tortilli potrzebujesz: sześć placków tortilli, dwa opakowania serka kanapkowego, małą sałatę lodową, dużą, czerwoną paprykę i 15 plastrów wędliny. Każdy z placków wysmaruj grubo serkiem kanapkowym z jednej strony, nałóż kilka poszarpanych (i umytych wcześniej) listków sałaty lodowej, połóż pokrojoną na większe kawałki wędlinę (w odstępach, ale żeby na placku nie było jej mało) i pociętą na długie paski paprykę. Zwiń tortillę w rulon i odkrój mały centymetr z obu stron. Teraz pokrój placek co półtora centymetra, by powstały roladki. Z jednego placka ukroisz minimum sześć plasterków. Podobny przepis znajdziecie poniżej:
Roladki z tortilli
Zobacz przepisRoladki z tortilli na komunię / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
W menu na komunię w domu powinien się też znaleźć dwudaniowy obiad. Co podać na przyjęciu komunijnym, żeby nie zbankrutować? Postaw na pyszną zupę krem z pieczarek i nadziewane roladki z kurczaka. To naprawdę elegancka propozycja, a jednocześnie tania i pyszna!
Zupę krem dla czterech osób przygotujesz z pół kilograma pieczarek, litra bulionu warzywnego, dużej cebuli, dwóch łyżek masła, ok. 150 ml śmietanki oraz soli i pieprzu. Obierz pieczarki i cebulę. Cebulkę poszatkuj i usmaż w głębokim garnku do złotego koloru na maśle. Pieczarki pokrój na plastry i wrzuć do gotowej cebuli. Dopraw solą i pieprzem i duś przez 20 minut, do miękkości. Po tym czasie zalej bulionem i gotuj przez pięć minut. Zdejmij z palnika i zblenduj do gładkiej konsystencji. Dolej śmietankę i zamieszaj. Gotowe! Zupę możesz serwować z grzankami, smażonymi pieczarkami, groszkiem ptysiowym lub bez niczego. Podobny przepis znajdziecie poniżej:
Na drugie danie podaj roladki z kurczaka ze szpinakiem. To lekka propozycja, idealna po bardziej ciężkostrawnej zupie. Przygotuj dużą pierś z kurczaka, 200 gramów świeżych liści szpinaku, cztery plastry sera żółtego, dwa ząbki czosnku, paprykę słodką, sól i pieprz. Jak zrobić takie roladki z kurczaka? Umyj mięso, obierz i podziel pierś na dwa kawałki. Rozklep na kotlety. Dopraw wymienionymi przyprawami. Liście szpinaku umyj, a następnie zblanszuj, czyli włóż na minutę do wrzątku. Wyłów i przypraw szpinak przeciśniętym przez praskę czosnkiem, solą i pieprzem. Na każdy z kotletów ułóż dwa plastry sera żółtego i warstwę szpinaku, po czym zawiń je w rulon i zepnij wykałaczką. Wstaw do naczynia żaroodpornego i piecz przez około 25-30 minut bez przykrycia w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Następnie, po lekkim ostygnięciu, pokrój na dwucentymetrowe plastry. Główne danie na obiad komunijny zaserwuj z kaszą lub ryżem i ulubioną surówką. Gotowe! Oryginalny przepis znajdziecie poniżej:
Roladki z kurczaka ze szpinakiem
Zobacz przepisRoladki z kurczaka ze szpinakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Podczas przyjęcia nie może też zabraknąć... tortu komunijnego! Deser to chyba najbardziej wyczekany przez dzieci moment. Żeby zmieścić się w domowym budżecie, przygotuj ciasto równie okazałe, co tort. Jest bardzo proste w przygotowaniu, kolorami nawiązuje do komunijnej bieli, a swoją lekkością i puszystością idealnie pasuje do wiosennego nastroju. Jak przygotować tort komunijny?
Będziesz potrzebować składników na biszkopt (dwóch jajek, dwóch łyżek cukru, dwóch łyżek mąki tortowej, łyżkę mąki ziemniaczanej i pół łyżeczki proszku do pieczenia), na piankową masę (galaretkę wiśniową, 250 ml gorącej wody, 30 dag wiśni, 20 dag jogurtu naturalnego greckiego, 165 ml śmietany kremówki 30%) oraz na bitą śmietanę (bita śmietana typu śnieżka i 125 ml zimnego mleka). Wskazówki dotyczące przygotowania wiśniowego ciasta znajdziecie w przepisie naszego użytkownika:
Sprawdź także: Najlepsze torty komunijne dla dziewczynki i dla chłopca. Zachwycają nie tylko wyglądem!
Ile kosztuje obiad komunijny?
Twoje menu na komunię jest już gotowe. Pyszna przystawka, zupa, drugie danie i tort w zupełności wystarczą, aby nasycić gości. Ile będzie kosztować taka uroczystość? Już odpowiadamy. Założyliśmy, że na każdego gościa przypadnie ok. trzech roladek z tortilli, miska zupy kremu, trzy-cztery plastry rolady z kurczaka (wraz z ryżem i surówką) i większy kawałek tortu.
Z naszych wyliczeń wynika, że za przygotowanie 36 sztuk mini roladek zapłacisz 28 złotych. Przyrządzenie miski zupy kremu z pieczarek bez dodatków to koszt ok. dwóch złotych. Obiad złożony z faszerowanej roladki z kurczaka, ryżu i surówki będzie kosztował 12 złotych, a kawałek tortu - pięć złotych i pięćdziesiąt groszy za osobę.
Podsumowując, za takie czterodaniowe menu komunijne, za jedną osobę zapłacisz ok. 22,50 zł. Jeśli zorganizujesz więc spotkanie dla 10 osób, wydasz 225 złotych.
Najlepsze przepisy na obiad na komunię
Możesz skorzystać z naszego przykładowego menu albo zainspirować się przepisami naszych użytkowników. Poniżej znajdziesz kolejne pomysłowe rozwiązania na obiad komunijny. Jeśli nie przepadasz za zupą pieczarkową, wymień ją na krem z pietruszki lub rosół. Szpinak w roladkach ci nie odpowiada? Zawsze możesz wymienić farsz. Wolisz deser w pucharkach zamiast tortu? Postaw na lody lub zdrowy pudding z owocami i nasionami chia. Poniżej znajdziesz kilka kulinarnych inspiracji na obiad komunijny w domu:
Przystawki
1. Zawijasy z ciasta francuskiego
Zobacz przepisZawijasy z ciasta francuskiego / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Roladki z bakłażana
Zobacz przepisPrzystawki komunijne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Arancini - kuleczki ryżowe z mięsem
Zobacz przepisPrzystawki na komunię / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zupy i dania główne
1. Zupa-krem z pietruszki z gruszką
Zobacz przepisZupa na komunię / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Schab faszerowany brokułem i suszonymi pomidorami
Zobacz przepisCo na obiad komunijny? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Desery
2. Pudding chia z mango
Zobacz przepisDeser na przyjęcie komunijne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Semifreddo z owocami
Zobacz przepisSemifreddo z owocami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »