Ewa_Gotuje

Polska kuchnia na 13. miejscu na świecie. Docenili nas za konkretne potrawy i unikatowy miód

O tym, że polska kuchnia smakuje dobrze, mówią turyści ze wszystkich kontynentów. Potwierdzeniem ich opinii jest wysoka pozycja naszego kraju w popularnym rankingu 100 najlepszych kuchni na świecie, organizowanym co roku przez Taste Atlas. Dowiedz się, za jakie potrawy doceniono Polskę.

100 najlepszych kuchni na świecie Taste Atlas 2023 - Polska na 13. miejscu | Fot.123RF/Picsel // Fot. twitter.com/TasteAtlas

Spis treści:

Taste Atlas to wirtualny przewodnik kulinarny, który publikuje przepisy na lokalne dania z całego świata. Znany jest też miłośnikom gotowania z globalnych rankingów m.in. polecających restauracje czy wyłaniających najlepsze i najgorsze potrawy. Na tym popularnym serwisie gastronomicznym znajduje się mnóstwo informacji na temat tego, co i gdzie warto zjeść w różnych lokalizacjach.

Sprawdź także: Ile kosztuje karp? Zobacz, ile zapłacisz u hodowców, a ile w supermarketach

100 najlepszych kuchni na świecie Taste Atlas 2023

W grudniu 2023 roku serwis kulinarny Taste Atlas opublikował ranking 100 najlepszych kuchni na świecie. Zestawienie oparto o ponad 270 tysięcy ważnych ocen dań, wystawionych przez użytkowników strony. Pod uwagę wzięto także oceny przyznane przez turystów produktom spożywczym danych krajów. Po zsumowaniu wyróżniono kuchnie, które odnotowały najlepsze średnie oceny dla swoich 50 najwyżej ocenianych potraw czy artykułów spożywczych. Gdyby dwie kuchnie otrzymały identyczną średnią ocen, wyżej znajduje się ta, której dania uzyskały ogólną wyższą notę.

Co ciekawe, wielu znawców kuchni uważa, że nie ma czegoś takiego, jak kuchnie poszczególnych państw. Podobnie jest z Polską - w każdym województwie gotuje się przecież inaczej, na uroczystościach podaje inne, tradycyjne dla regionu (a nie kraju) potrawy i korzysta z odmiennych składników. W rankingu Taste Atlas brano jednak pod uwagę wszystkie dania, ocenione przez turystów podróżujących po całej Polsce. Właśnie dlatego, mimo że kraje mają różnorodne menu, wciąż oceniano je całościowo.

Jak ukształtował się ranking 100 najlepszych kuchni na świecie Taste Atlas 2023? Na trzecim miejscu znalazła się kuchnia grecka, w której doceniono takie produkty jak groch Fava Santorinis (pozyskiwany z rośliny rosnącej kiedyś tylko na Santorini), oliwki i oliwę z oliwek Kalamata oraz pistacje Fystiki Aeginas. Wśród najlepszych dań wyróżniono trigona panoramatos (tradycyjne greckie słodkie ciasto, pochodzące z okolic Salonik), bougatsa (rustykalny grecki placek składający się z ciasta filo przekładanego nadzieniem z kaszy manny, mięsa lub sera) oraz dakos (kreteńskie danie złożone z kromki namoczonego suszonego chleba z dodatkiem posiekanych pomidorów, sera feta i przypraw).

Na drugim miejscu rankingu znalazła się kuchnia japońska. Najwyżej oceniono tu tuńczyka, wołowinę Wagyu oraz makaron ramen. Natomiast wśród dań uznanie zyskały przede wszystkim kaiseki (tradycyjna wielodaniowa japońska kolacja), kushiyaki (szaszłyki), sushi i ramen. 

Nie powinno dziwić, że na pierwszym miejscu znalazła się popularna kuchnia włoska. Pochwalono makarony oraz sery: Parmigiano Reggiano, Mozzarella di Bufala Campana i Burrata. Najwyżej ocenione potrawy i napoje to: pizza, risotto, pappardelle al cinghiale (makaron z dzikiem), pesto bazyliowe, focaccia di Recco col formaggio (z serem), tagliatelle al ragù, spaghetti carbonara i ravioli. 

Za co doceniono Polskę w rankingu?

Potrawy z Polski znalazły się wśród 15 najlepszych kuchni świata. Nasz kraj uplasował się na 13. miejscu, wyprzedzając wielu konkurentów. Za co turyści szczególnie docenili polską kuchnię?

Wśród najlepiej ocenianych produktów znalazły się: Wielkopolski Olej Lniany, truskawka kaszubska, wiśnia nadwiślanka, miód wrzosowy z Borów Dolnośląskich, bundz, miód drahimski, gołka, oscypek, jabłka grójeckie czy kiełbasa staropolska.

10 najwyżej ocenionych polskich potraw to z kolei: kołduny, pierogi, sernik, żurek, szarlotka, rolada z modrą kapustą, krakowska zapiekanka, rosół, pączki i placki ziemniaczane.

Źródło: Smaker.pl, tasteatlas.com

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Zapomniany olej wraca do łask. Zbija cholesterol, zapobiega zaparciom, jest dobry dla skóry »

Zaschnięty tłuszcz na płytkach w kuchni i okapie. Sposoby na oporne zabrudzenia »

Barszcz czerwony nigdy nie wyjdzie blady. Sekretem jeden składnik »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
1

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0