Ewa_Gotuje

Rosół z kury najlepszy nie tylko na przeziębienie. Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu kury w rosole?

Rosół, choć uwielbiany, często zniechęca nieprzyjemnym zapachem. Czy rzeczywiście musi charakteryzować się specyficznym aromatem? Wcale nie. Dowiedz się, jak go przygotować, aby zawsze pachniał wyśmienicie.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu kury w rosole? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Rosół to jedna z najczęściej gotowanych zup w polskich domach. Nic dziwnego - jest odżywcza, rozgrzewa i pomaga nie tylko podczas przeziębienia, ale i na kaca. Dowiedz się szczegółowo, jakie właściwości ma rosół z kury, jak przyrządzić go krok po kroku, by wyszedł idealnie i pięknie pachniał. 

Sprawdź także: 6 tajemniczych dań polskiej kuchni. Teraz mało kto je zna

Rosół z kury - wartości odżywcze i kalorie

Rosół to bardzo popularna, wręcz kultowa potrawa kuchni polskiej. Najczęściej jemy go w niedzielę, ale nie pomijamy także w przypadku przeziębienia czy ogólnego osłabienia. 

Czym różni się rosół od bulionu? Pojęcia te często stosowane są zamiennie. Trzeba pamiętać, że wywar nie jest stricte zupą jak rosół. To bardziej baza do przygotowania innych dań, takich jak sosy, dania jednogarnkowe czy właśnie zupy. Rosół z kury to pełnowartościowa potrawa - wywar z warzyw oraz mięsa, gotowany długo, z zachowaniem wielu istotnych zasad, o których przeczytasz w dalszej części artykułu.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak zdrowy jest rosół z kury. Wartości odżywcze i kalorie trudno jednak określić bardzo dokładnie. Wszystko zależy oczywiście od liczby zastosowanych składników. Znaczenie ma nawet czas gotowania. Poniższe informacje stanowią zaledwie punkt wyjścia dla tej kwestii i dotyczą 100 g tej pożywnej zupy.  

Energia: 36 kcal 

Białko: 2,52 g 

Tłuszcz: 1,2 g 

Węglowodany: 3,53 g 

Popiół: 0,63 g 

Wapń: 3 mg 

Żelazo: 0,21 mg 

Magnez: 4 mg 

Fosfor: 27 mg 

Potas: 105 mg 

Selen: 2,2 μg 

Sód: 143 mg 

Cynk: 0,14 mg 

Miedź: 0,054 mg 

Witamina C: 0,2 mg 

Witamina A: 1 μg 

Witamina E: 0,03 mg 

Witamina K: 0,2 μg 

Tiamina: 0,035 mg 

Ryboflawina: 0,085 mg 

Niacyna: 1,584 mg 

Pirydoksyna: 0,061 mg 

Foliany : 5 μg 

Cholina: 9,2 mg 

Rosół z kury to przede wszystkim wartościowe źródło aminokwasów (powstałych z rozpadu białek z mięsa, kości oraz chrząstek). Jeżeli dodasz jednak więcej kości szpikowych oraz więcej innego rodzaju mięs i przy tym wydłużysz czas gotowania, to może okazać się, że twoje danie będzie jeszcze bardziej odżywcze.  

Jakie właściwości ma rosół z kury?

Rosół uznawany jest za wsparcie w osłabieniu oraz przeziębieniu. Jego właściwości zdrowotne dostrzeżono już w XVII wieku. W XIX wieku wspominano o tej charakterystycznej zupie właściwie w każdej polskiej książce kucharskiej.

Rosół rozgrzewa i syci, przyspieszając zdrowienie organizmu. Wpływa pozytywnie na funkcjonowanie śluzówki nosa, charakteryzuje się też działaniem wykrztuśnym. Głównie chodzi o właściwości rozgrzewające. Rzeczywiście rosół pomaga się „wypocić”, przez co dochodzi do rozrzedzenia wydzieliny. Warto podkreślić, że rosół z kury zawiera dużo białka, którego organizm potrzebuje, gdy jest osłabiony.  

Nie można zapomnieć o sporym dodatku warzyw. Marchew, cebula, pietruszka, seler, por to podstawa rosołu. To właśnie jarzyny dodają sporo smaku i aromatu do rosołu. Są też źródłem witamin oraz składników odżywczych

Jak ugotować rosół z kury krok po kroku?

Teoretycznie każdy wie, jak ugotować rosół. Warto odświeżyć sobie jednak tę wiedzę, aby upewnić się, że nie pomijamy żadnego z kluczowych etapów, dzięki czemu uzyskujemy wartościową i przepyszną zupę. Poniżej instrukcja, jak ugotować rosół z kury krok po kroku. 

Kura na rosół 

Sekretem dobrego rosołu jest oczywiście wybór odpowiedniego mięsa. Najlepiej, aby pochodziło od lokalnego dostawcy i było świeże. Musi ładnie pachnieć, a jego kolor nie powinien wzbudzać żadnych wątpliwości. Rosół ugotowany na takim kurczaku będzie żółto-złocisty, aromatyczny, a jednocześnie bardzo delikatny.  

Rosół z kury - prosty przepis krok po kroku

Czas na gotowanie rosołu. Oczyszczone mięso umieść w garnku i zalej (koniecznie zimną) wodą. Dodaj umytą włoszczyznę - sporo marchewki, seler, por, korzeń pietruszki i koniecznie kawałek włoskiej kapusty albo kilka brukselek. Te ostatnie nadadzą wyjątkowego aromatu. Nie można pominąć opalanej cebuli. To właśnie ona odpowiada za charakterystyczny smak rosołu, za którym wszyscy tak przepadają.  

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy cebulę można opalić na płycie indukcyjnej? Oczywiście, że tak. Wystarczy rozgrzać patelnię teflonową i położyć na niej połówki cebuli. Warzywo powinno lekko się przypalić.  

Dodaj przyprawy (ziele angielskie, liście laurowe, pieprz w ziarenkach), świeży lubczyk i natkę pietruszki. Zacznij podgrzewać rosół, by zupa długo się nie gotowała. Od czasu do czasu zerkaj, czy powstały szumowiny. Najprawdopodobniej dostrzeżesz je bez trudu - usuń je łyżką, jeżeli zależy ci na klarownym rosole. Sól dodaj dopiero pod koniec gotowania rosołu. Wtedy też wyjmij z zupy zieleninę. 

Rosół z kury

 Rosół z kury Zobacz przepis

Przepis na rosół z kury / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Jak długo gotować rosół z kury?

Nieprawdą jest, że rosół z kury należy gotować pół dnia. Dwie-trzy godziny to w pełni optymalny czas, który wystarczy, aby uzyskać pyszną zupę.  

Jakie dodatki do rosołu z kury? 

Najbardziej znana wersja rosołu to ta z makaronem, odrobiną natki pietruszki i z czarnym pieprzem. Zupa ta wyśmienicie smakuje również z lanym ciastem, a nawet ziemniakami. Niektórzy piją go ze szklanki.  

Jakie dodatki do rosołu z kury są rzadko spotykane, a warto o nich pomyśleć na etapie gotowania? Są to m.in. jabłko, ogony wołowe, a nawet ocet.  

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu kury w rosole? 

Obawiasz się, że twój rosół zyska nieprzyjemny zapach? Istnieją sposoby na uniknięcie tego. Najprawdopodobniej niemiły dla nosa aromat pochodzi od mięsa. Kluczowy jest wybór świeżej porcji kurczaka. Nie należy go wcześniej przechowywać w pobliżu mocno aromatycznych dań. Nie wolno dopuszczać do trzymania mięsa w ciepłym miejscu. 

Jeżeli chcesz mieć pewność, że kura nie przeniesie nieprzyjemnego zapachu na zupę, wymocz ją. Na litr wody dodaj łyżkę octu winnego lub soku z cytryny. Potrzymaj w takim roztworze mięso przez kilka godzin. Następnie umyj kurczaka i przystąp do gotowania.  

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu kury w rosole już prawie ugotowanym? Niektórzy radzą, aby natkę pietruszki i lubczyk dodać dopiero na koniec gotowania. Wówczas oddadzą swój pełny aromat, który nie wyparuje podczas gotowania. Warto pamiętać, że to głównie lubczyk odpowiada za smak polskiego rosołu. Tak przyrządzona zupa nie będzie wymagała dodawania sztucznej maggi.    

Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Jak wybrać i przygotować gęś na św. Marcina? Ewa Wachowicz ma to sposób »

Niedobór osłabia, powoduje skurcze i nerwowość. Tymi produktami uzupełnisz magnez »

Pyszna alternatywa dla pieczywa. Definitywnie skończysz z suchymi kanapkami »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 53

30 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0