Ten owoc powinien być w diecie cukrzyków i cierpiących na wysoki cholesterol

Każdy ma swój ulubiony owoc, który kojarzy się mu z latem. Tak jest na przykład z truskawkami, na które ogólnopolski szał rozpoczyna się w czerwcu i kończy wraz z wykupieniem ostatniej kobiałki. Inne owoce, w tym brzoskwinie, nadal traktowane są jednak po macoszemu. Czy słusznie?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Brzoskwinie to pyszne, słodkie i bardzo soczyste owoce, które dostępne są w sklepach właściwie przez cały rok. Być może dlatego nie doceniamy ich tak, jak na to zasługują. Brzoskwinie są bowiem owocami o wielu wartościach, które z całą pewnością warto mieć na uwadze. Co kryje w sobie ten niepozorny owoc? 

Sprawdź także: Agrest - wartościowy owoc, ale nie dla wszystkich

Brzoskiwnie - charakterystyka

Czym charakteryzują się brzoskwinie? Opis tego owocu powinno się zacząć od samego drzewa. Brzoskwinia zwyczajna pochodzi z Chin, gdzie została udomowiona cztery tysiące lat temu. Jest drzewem, które osiąga maksymalnie sześć metrów wysokości i może żyć do 30 lat.

Brzoskwinia kwitnie pięknie – pojawiają się na niej różowe kwiaty o dużej ilości słupków i pręcików. Kwitnienie odbywa się w kwietniu. Ze względu na to, iż brzoskwinia prezentuje się tak kolorowo, uprawia się ją zarówno jako roślinę jadalną, jak i ozdobną. Co z kolei z owocami? Sama brzoskwinia dojrzewa od lipca do września lub października, w zależności od odmiany. Owoce posiadają omszoną skórkę – najczęściej o charakterystycznym żółto-pomarańczowym odcieniu z lekkim czerwonym rumieńcem. Produkuje się je przede wszystkim w Chinach, ale również w krajach takich jak Włochy czy Hiszpania i oczywiście USA.  

Zobacz: Koktajl Mleczna Brzoskwinia

Brzoskwinia – odmiany 

W sklepach dostępnych jest wiele odmian tego owocu, choć nierzadko nie zdajemy sobie sprawy, że pewne owoce są ze sobą spokrewnione. Jedną z najpopularniejszych odmian brzoskwini jest tak zwane „ufo”. Nazwa oczywiście nie wzięła się znikąd. Owoc przypomina trochę latający spodek – jest płaski i okrągły. Nadal jednak doskonale widać, że jest to brzoskwinia, choćby dzięki meszkowi i kolorom. Ufo ma odrobinę inną konsystencję, a także jest trochę słodsze od niektórych brzoskwiń zwyczajnych. Być może dlatego dzieci aż tak bardzo je lubią.

Odmianą brzoskwini jest również nektarynka. Ta charakteryzuje się jednak gładką skórką, pozbawioną meszku, ciemniejszym kolorem oraz trochę bardziej zbitym miąższem. Nektarynki są również bardziej soczyste od zwykłych brzoskwiń. Na rynku znaleźć możemy także wiele odmian brzoskwiń, które – pomimo podobnego wyglądu – mają odrobinę inny smak.

Inka posiada duże owoce i jest bardzo odporną odmianą brzoskwiń. Miąższ jest odrobinę kwaskowaty, natomiast sam owoc bardzo soczysty. Z kolei brzoskwinia Reliance jest mocno pomarańczowa, a jej smak wyróżnia się słodko-kwaskowatymi nutami. Warto wyróżnić jeszcze brzoskwinię białą, która znacznie różni się kolorem od zwykłych brzoskwiń. Jest jasna, niemal biała, w smaku zaś bardzo soczysta, chrupka i słodka. Uprawiać ją można w przydomowym ogródku, gdyż biała brzoskwinia rośnie do maksymalnie trzech metrów wysokości.  

Brzoskwinia – wartości odżywcze 

Co kryje w sobie brzoskwinia? Wartości odżywcze tego owocu z całą pewnością warto podkreślić. Zacznijmy od tego, co może ucieszyć osoby na diecie unikające spożywania owoców, zawierających przecież duże ilości cukru. Brzoskwinieowocami niskokalorycznymi. W 100 gramach znajdziecie zaledwie 39 kcal. To oczywiście nie wszystko.

Brzoskwinie to tak naprawdę samo zdrowie – są nie tylko smaczne, ale także dobre dla naszego organizmu. Znajdziemy w niej wiele witaminy A, która dba o zdrowie naszych oczu, a także witaminę C, E, D i K. Oprócz tego brzoskwinie zawierają wszystkie witaminy z grupy B, włącznie z B12.

Są również doskonałym źródłem minerałów, takich jak magnez, potas, miedź, cynk, fosfor i selen. Witaminy i minerały to jednak nie wszystko. Brzoskwinie zawierają naprawdę duże ilości błonnika pokarmowego, który dba o prawidłową perystaltykę jelit. To sprawia zaś, że jedzenie tych owoców może wspomóc zdrowie jelit i zmniejszyć częstotliwość zaparć.  

Przy jakich chorobach warto jeść brzoskwinie? 

Skoro te owoce mają w sobie tak wiele dobroczynnych witamin i minerałów, można zastanowić się jeszcze, przy jakich chorobach warto jeść brzoskwinie. Lista może zadziwić. Przede wszystkim brzoskwinie, dzięki niewielkiej kaloryczności, ale również niskiemu indeksowi glikemicznemu (IG=35), są owocami polecanymi cukrzykom.

bardzo lekkostrawne, gdyż w dużej mierze składają się z wody. Z całą pewnością zatem powinny znaleźć się w diecie osób chorujących na cukrzycę, ale także otyłość. Pamiętajcie jednak, iż nie dotyczy to suszonych brzoskwiń, które zawierają dużo więcej cukru i są wysokokaloryczne.

Brzoskwinie to także bogactwo błonnika. Dlatego też przyspieszają pracę jelit i mogą pomóc w walce z zaparciami. Co ciekawe – owoce te działają również moczopędnie. Poleca się je zatem podczas infekcji układu moczowego, by wspomóc organizm w oczyszczaniu się z toksyn. Jest to związane z faktem, iż brzoskwinie w 90 proc. składają się z wody. Ze względu na to, iż w owocach nie znajdziecie sodu, mogą być spożywane przez osoby z nadciśnieniem tętniczym i tych, którzy cierpią na zbyt wysoki cholesterol. 

Jak kupować brzoskwinie? 

Wiemy już, że warto jeść te owoce i w to w sporych ilościach. A jak kupować brzoskwinie, by mieć pewność, że są dojrzałe? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, czy owoc jest miękki. Jeśli tak, jest już dojrzały i można od razu go zjeść. Jeśli jednak są zbyt miękkie, posiadają na skórce plamki, prawdopodobnie są już przejrzałe i za chwilę nie będą nadawać się do spożycia. Nie warto także kupować zbyt twardych brzoskwiń, nawet jeśli z czasem, w domu, mogą zmięknąć. Zwykle okazuje się bowiem, że są mało soczyste i pozbawione smaku, czyli po prostu niedojrzałe.  

Jak przechowywać brzoskwinie? 

Jak przechowywać brzoskwinie, by były długo dobre i nadawały się do spożycia? Wbrew pozorom trzymanie ich w lodówce nie jest zbyt dobrym wyborem. W niskiej temperaturze brzoskwinie tracą swój smak. Jeśli były lekko twarde, w lodówce nie dojrzeją i z czasem będą nie tylko twarde, ale i niesmaczne. Najlepszym sposobem na przechowywanie tych owoców, jest umieszczenie ich w koszyczku w zacienionym miejscu 

Brzoskwinia – zastosowanie w kuchni 

Do czego może przydać nam się brzoskwinia? Zastosowanie w kuchni tego owocu jest dość oczywiste. Przede wszystkim robimy z jej udziałem pyszne desery, takie jak musy, koktajle, ciasta z galaretką czy tarty. Oczywiście brzoskwinie sprawdzą się również idealnie podczas obróbki - zrobicie z nich pyszne przetwory! Dżemy z brzoskwiń są naturalnie gęste i pełne smaku, zwłaszcza jeśli owoce były dojrzałe. Koniecznie przygotujcie taki smakołyk w tym sezonie! 

Brzoskwinie to naprawdę wartościowe owoce, które powinniśmy znacznie częściej dołączać do swojej diety. Mamy nadzieję, że teraz spojrzycie na nie przychylniej. Wypróbujcie sprawdzone i pyszne przepisy z brzoskwinią, przetestowane przez naszych użytkowników:

1. Grzanki z brzoskwiniami

 Grzanki z brzoskwiniami Zobacz przepis

Grzanki z brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Owsianka z mlekiem, brzoskwiniami i tymiankiem

 Owsianka z mlekiem, brzoskwiniami i tymiankiem Zobacz przepis

Owsianka z brzoskwinią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Omlet z brzoskwiniami alfredo, cynamonem, kurkumą i chili

 Omlet z brzoskwiniami alfredo, cynamonem, kurkumą i chili Zobacz przepis

Omlet z brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Sałatka z kurczakiem i brzoskwiniami

 Sałatka z kurczakiem i brzoskwiniami Zobacz przepis

Sałatka z kurczakiem i brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Nadziewane brzoskwinie

 Nadziewane brzoskwinie Zobacz przepis

Nadziewane brzoskwinie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sałatka z halloumi i grillowaną brzoskwinią

 Sałatka z halloumi i grillowaną brzoskwinią Zobacz przepis

Sałatka z grillowaną brzoskwinią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Pierożki z waniliowym serem i brzoskwiniami

 Pierożki z waniliowym serem i brzoskwiniami Zobacz przepis

Pierożki z brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Naleśniki z serem i brzoskwiniami

 Naleśniki z serem i brzoskwiniami Zobacz przepis

Naleśniki z serem i brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Kurczak z brzoskwinią i wanilią

 Kurczak z brzoskwinią i wanilią Zobacz przepis

Kurczak z brzoskwinią i wanilią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Indyk z brzoskwiniami

 Indyk z brzoskwiniami Zobacz przepis

Indyk z brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Roladki schabowe z brzoskwinią

 Roladki schabowe z brzoskwinią Zobacz przepis

Roladki schabowe z brzoskwinią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

12. Dżem brzoskwiniowy

 Dżem brzoskwiniowy Zobacz przepis

Domowy dżem brzoskwiniowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

13. Drożdżówki z brzoskwiniami i marmoladą różaną

 Drożdżówki z brzoskwiniami i marmoladą różaną Zobacz przepis

Drożdżówki z brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

14. Serniczek z brzoskwiniami

 Serniczek z brzoskwiniami Zobacz przepis

Serniczek z brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Reklama

Zobacz także:

Gniją, miękną, gazują? Jak uniknąć błędów przy kiszeniu ogórków? »

Dlaczego warto jeść pomarańczowe warzywa? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Parówki w cieście francuskim

Prosta w przygotowaniu smaczna przekąska z ciasta francuskiego. Szybko się ro...

Odsłon: 196

30 min
3
Dodatki Sos tzatziki z polskim akcentem

Doskonały do mięs z grilla i kanapek z wędliną. Sos, który zastąpi musztardę...

Odsłon: 127

15 min
3
wszystkie
3
wszystkie
9
Dodatki ogórki z koperkiem

Jedliście kiedyś surowe ogórki na ciepło? Ja pierwszy raz i przyznam, że na p...

Odsłon: 81

wszystkie
4
Przetwory Syrop z kwiatów hyćki-czarnego bzu

Czarny bez w Wielkopolsce nazywany jest hyćką i rośnie dosłownie wszędzie. Z...

Odsłon: 1582

>60 min
5

Polecane artykuły

Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

0
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

1
Informacje Łosoś na wiosenny obiad. 7 smakowitych dań z łososiem w roli głównej

Wiosna to doskonały czas na eksplorację kulinarnych możliwości, a łosoś stanowi idealną bazę dla różnorodnych dań na wiosenny obiad. Z jego wyjątko...

0
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Podpłomyk z bobem i szparagami, sałatka z czosnkiem niedźwiedzim, muffinki pomarańczowe

Już w tę sobotę Ewa Wachowicz będzie gościć w swojej kuchni zananą i lubianą aktorkę, Małgorzatę Sochę. Wspólnie przygotują pyszny podpłomyk z sezo...

1