Ewa_Gotuje

W PRL-u dodawali do marchewki, by była smaczniejsza. Jeden składnik sprawia, że jest zdrowsza

Choć w PRL-u popularna była marchewka z groszkiem, wcale nie o ten sekretny składnik chodzi. Istnieje produkt, który podkręca cenne właściwości zdrowotne marchewki. Dowiedz się, która jest zdrowsza - gotowana czy surowa, czy marchew tuczy oraz jakie ma wartości odżywcze.

Po co dodawać masło do marchewki? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Marchewka to jedno z najpopularniejszych warzyw w Polsce. Już dzieci zajadają się gotowanym warzywem, a potem surówkami czy frytkami z marchwi. Dowiedz się jak najwięcej o pomarańczowej skarbnicy witamin i minerałów. Czy gotowana marchewka tuczy? Jakie ma właściwości? I po co dodawać masło do marchewki?

Sprawdź także: Chroni wątrobę, eliminuje zły cholesterol, pomaga na trawienie. Jak jeść i co zrobić z minikiwi?

Marchewka gotowana i surowa - która jest zdrowsza?

Większość osób twierdzi, że gotowane warzywa mają znacznie mniej wartości odżywczych. To do tej grupy warzyw nie należą jednak marchewki. Okazuje się, że znacznie lepiej spożywać jest je po obróbce termicznej. Marchewka gotowana i surowa - która jest zdrowsza?

W tym przypadku podczas gotowania miękną błony komórkowe warzywa, co z kolei powoduje, że ilość obecnego w składzie beta-karotenu wzrasta o 15 proc. i jest on lepiej przyswajany przez organizm. To niejedyny powód, dla którego gotowane marchewki są lepszym wyborem. Co ciekawe, gotowane warzywa zawierają aż trzykrotnie więcej antyoksydantów. To substancje o właściwościach przeciwnowotworowych i opóźniających starzenie się komórek.

Czy gotowana marchewka tuczy?

Marchewka, złożona w 90 proc. z wody, jest niskokalorycznym warzywem - w 100 gramach surowego warzywa kryją się 33 kalorie. Dostarcza organizmowi błonnika pokarmowego, który dodatkowo pobudza metabolizm, przyspiesza spalanie tłuszczu i zapewnia uczucie sytości na dłużej. 

Marchew zawiera małe ilości białka i tłuszczu, ale w 9 proc. złożona jest z węglowodanów. Czy gotowana marchewka tuczy? Niekoniecznie - wręcz spowalnia ona wchłanianie glukozy do krwi. Cechuje się niskim indeksem glikemicznym, który w przypadku marchewki surowej wynosi 16, w przypadku tej gotowanej w całości - 33, a gotowanej, pokrojonej w kostkę - 49.

Choć po ugotowaniu, indeks glikemiczny marchewki rośnie, wciąż nie przekracza wartości dla grupy produktów o niskim IG. Aby warzywo w tej postaci miało podnieść poziom cukru, trzeba byłoby zjeść go naprawdę dużo. Czy gotowana marchewka tuczy? Nie, jeśli jemy ją z umiarem.

Jakie wartości odżywcze ma marchewka?

Już od najmłodszych lat rodzice powtarzają, że marchewka to jedno z najzdrowszych warzyw. To skarbnica witamin i minerałów. Jest bogatym źródłem witaminy A i beta-karotenu. Wśród wartości odżywczych marchewki można też wyróżnić dużą zawartość witaminy C oraz witamin z grupy B (w tym m.in. kwasu foliowego). Warzywo dostarcza również minerałów, tj. magnez, potas, fosfor, mangan i miedź.

Jakie jeszcze wartości odżywcze ma marchewka? Nie można zapomnieć o błonniku pokarmowym, który reguluje pracę układu pokarmowego oraz o antyoksydantach (głównie karotenoidach i flawonoidach). Marchew to warzywo niskokaloryczne, o niskim indeksie glikemicznym, złożone w 90 proc. z wody.

Właściwości zdrowotne marchewki

Na co pomaga jedzenie tego popularnego warzywa i dlaczego większość osób powtarza, że jest tak zdrowe? Do właściwości zdrowotnych marchewki należy przede wszystkim działanie antyoksydacyjne. Pamiętaj, że po ugotowaniu ilość przeciwutleniaczy wzrasta trzykrotnie, co ma wpływ na kondycję twojego organizmu. Antyoksydanty mogą chronić przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi (nowotworami, miażdżycą, cukrzycą), opóźniać procesy starzenia się komórek i redukować skutki stresu oksydacyjnego. Regularne spożywanie marchewki spowalnia przyswajanie się glukozy we krwi i obniża zbyt wysoki poziom cholesterolu.

Witaminy, w tym szczególnie A i C oraz te z grupy B, mają duży wpływ na: poprawę funkcjonowania narządu wzroku, zwiększenie odporności i silniejszą reakcję układu immunologicznego na infekcje oraz zdrowszą i młodziej wyglądającą cerę, paznokcie i włosy. Wraz z minerałami oddziałują również na układ nerwowy, dbając o dobrą pamięć, koncentrację i lepsze samopoczucie.

To nie koniec właściwości zdrowotnych marchewki - błonnik pokarmowy wpływa zbawiennie na układ pokarmowy. Nie tylko przyspiesza przemianę materii, hamuje głód na dłużej i reguluje perystaltykę jelit, ale też przeciwdziała zaparciom i wzdęciom. 

Po co dodawać masło do marchewki?

W PRL-u marchewka z dodatkiem masła była częstym dodatkiem do dania głównego. Okazuje się jednak, że nie był to tylko nośnik słodkiego smaku marchwi czy świetne podkreślenie jej aromatu. Co ciekawe, rozdrabnianie, gotowanie i dodanie tłuszczu do marchewki zwiększa przyswajalność zawartego w niej beta-karotenu

Witamina A należy do witamin rozpuszczalnych w tłuszczu. Już niewielka porcja masła dodana pod koniec gotowania (lub już na talerzu) sprawia, że prowitamina przekształca się w cenną witaminę A. Wystarczy, że obierzesz marchewki i pokroisz w cienkie słupki (tzw. żulienka). Do garnka wlej trzy łyżki wody (nie obawiaj się, marchew puści jeszcze sok), przełóż warzywa i dodaj łyżkę masła (oczywiście więcej, jeśli jest dużo marchwi). Posól lekko i duś na wolnym ogniu do lekkiej miękkości (al dente). 

Marchewka do obiadu

 Marchewka do obiadu Zobacz przepis

Po co dodawać masło do marchewki? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl, ncez.pzh.gov.pl, prl-kuchniadanusi.blogspot.com

Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także:

Codziennie jadła boczek. Reakcja organizmu ją zaskoczyła »

Grzybiarze smażą kurki w ten sposób. Zawsze są jędrne i chrupkie »

Taki wygląd paznokci zdradza niedobory. Może ci brakować żelaza, magnezu lub witamin »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

wszystkie
5
60 min
1
15 min
1

Polecane artykuły

14
Ewa gotuje Lekkie przepisy na wiosenne dania w kuchni Ewy Wachowicz

Jeżeli brakuje ci pomysłu na wiosenne dania, koniecznie zerknij do przepisów, które pojawiły się w 513. odcinku programu "Ewa gotuje". Nie mogło za...

4
Informacje 15 najlepszych ciast z rabarbarem. Tylko proste przepisy

Najlepsze desery to takie, które szybko i łatwo się przygotowuje. Oczywiście muszą świetnie smakować i zawierać składniki dobrej jakości. Takie są...

68
Informacje Kuchnia gruzińska bez niej jest niekompletna. Chroni serce i wspiera pracę mózgu

Kolendra to cytrusowo-pikantna przyprawa, która regularnie gości w wielu polskich kuchniach. Nic w tym dziwnego - nie dość, że idealnie podkreśla s...

13