Ewa_Gotuje

Z przepisu babci są świeżutkie nawet na drugi dzień. Jak zrobić i jak długo piec bułeczki drożdżowe?

Nie ma nic lepszego niż świeże bułeczki drożdżowe na śniadanie. Szczególnie te upieczone samodzielnie. Wystarczy dobry przepis, odpowiednia mąka, trochę zaangażowania i możemy przekształcić własną kuchnię w piekarnię. Jak zrobić bułeczki drożdżowe? Przepis babci nigdy nie zawodzi.

Jak zrobić bułeczki drożdżowe? Przepis babci Pelci zawsze się udaje | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Rozprzestrzeniający się po całym domu zapach świeżo upieczonego pieczywa to prawdziwa kwintesencja rodzinnej atmosfery. Przygotowanie bułeczek jest proste, szczególnie jeśli znasz odpowiednie wskazówki. Poniżej znajdziesz je wszystkie. 

Sprawdź także: Kotlety z przepisów gwiazd. Tak robią je Gessler, Makłowicz, Strzelczyk i inni

Jaka mąka jest najlepsza na bułeczki drożdżowe?

Zaczniemy od podstawy, czyli składników. Kluczowa jest mąka. Jaki typ wybrać? Jakim numerem powinna być oznaczona? Jaka mąka jest najlepsza na bułeczki drożdżowe? Im wyższy numer na opakowaniu, tym większa zawartości składników mineralnych oraz - w związku z tym - ciemniejsza barwa

Do tego typu pieczywa idealnie pasują produkty oznaczone numerem 450 (klasyczna mąka pszenna) oraz 500. Pod tym drugim numerem kryje się kilka odmian mąki. Pierwsza z nich to krupczatka, przeznaczona do słodkich, drożdżowych wypieków. Jest to jasna, gruba mąka pszenna, o konsystencji kaszki. Numerem 500 oznaczona jest także mąka poznańska, która doskonale nadaje się jako składnik ciasta drożdżowego na pizzę. Charakteryzuje ją lepkość, co z pewnością poprawi strukturę każdego wypieku. 

Którą mąkę wybrać do ciasta drożdżowego? Nie możemy zapomnieć o odmianie 550, czyli mące luksusowej. Najczęściej stosowana jako składnik ciastek i ciasta, nie może również zabraknąć jej w tradycyjnym cieście drożdżowym. Bez względu na wybór rodzaju mąki, warto pamiętać, aby ją przesiać przez sito przed użyciem. To prosty zabieg, który ma bezpośredni wpływ na sam proces pieczenia. Przesiana mąka staje się lżejsza, a ciasto uzyskuje puszystą konsystencję

Drożdże instant czy świeże do bułeczek?

Kolejna, zdaniem wielu osób, bardzo istotna kwestia to wybór drożdży. Lepsze będą świeże, czy te instant? Zdania są podzielone. Niektórzy wymieniają szereg wad drożdży świeżych, a niektórzy uważają za zdecydowanie gorsze te w proszku. Naszym zdaniem wybór jest dowolny. Oczywiście warto przetestować obydwie opcje i przekonać się samemu. Tak naprawdę jednak ciasto drożdżowe pięknie wyrośnie nam niezależnie od wybranego produktu. Jednak coś musi dzielić te dwa rodzaje. Jakie są między nimi różnice?  

Drożdże instant czy świeże do bułeczek? Na początek weźmy na warsztat drożdże świeże, czyli typowe drożdże piekarskie. Te stosowane są od dawien dawna. Pewnie dlatego mają tak wielu miłośników. Wiele osób uważa, że to najlepsza opcja, szczególnie w przypadku „ciężkich” ciast. Prawdopodobnie jednak chodzi tutaj o tradycję i przyzwyczajenia. Drożdże instant w pełni sprawdzą się w przypadku każdego ciasta typowo drożdżowego.  

Mimo wszystko drożdże świeże mają kilka minusów. Jednym z nich jest niska trwałość. Tego typu drożdże po prostu szybko przestają być świeże, mogą pleśnieć itp. Kolejna „wada” to konieczność przygotowania rozczynu - z mlekiem lub wodą. To wymaga zaangażowania, czasu i... cierpliwości. Rozczyn nie jest co prawda trudny do przygotowania, ale czasami może się nie udać, co będzie powodować frustrację.  

Drożdże suche nie mają powyższych wad. Ich długi okres przydatności do spożycia sprawia, że możemy zrobić zapasy i trzymać je w kuchennej spiżarni bez żadnych obaw. Nie trzeba z nich przygotowywać rozczynu - wystarczy połączyć z resztą składników, wyrobić ciasto i to wszystko.  

Jak zrobić bułeczki drożdżowe - przepis babci

Czas zakasać rękawy. Jak zrobić bułeczki drożdżowe? Przepis babci zakłada raczej te w wersji na słodko. I taką recepturę mamy dla was poniżej. To sprawdzona receptura, która naprawdę zawsze się udaje.  

    Składniki

    • 500 g mąki pszennej, 
    • 5 łyżek cukru, 
    • około 200 ml ciepłego mleka, 
    • 50 g świeżych drożdży (lub 2 saszetki drożdży suchych), 
    • 100 g masła (lub oleju roślinnego), 
    • 2 żółtka jajek, 
    • szczypta soli, 
    • opcjonalnie: 30-50 ml lekko ciepłego mleka, dla uzyskania efektu puszystych bułeczek.

    Dodatkowo:

    • cukier puder,
    • czekolada,
    • lukier do dekoracji.

    Wykonanie: 

    1. Rozpuszczamy drożdże w ciepłym mleku z łyżeczką cukru. Odstawiamy na 15 minut lub do momentu, gdy drożdże zaczną się pienić. 
    2. Cztery łyżki mąki odkładamy. Do mieszanki wsypujemy pozostałą część przesianej mąki, resztę cukru, roztopione masło (lub olej roślinny), szczyptę soli oraz żółtka jajek. 
    3. Jeśli chcemy, by bułeczki były bardziej puszyste, dodajemy dodatkowe 30-50 ml lekko ciepłego mleka. 
    4. Wlewamy nasz zaczyn z drożdżami do miski i dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Powinniśmy otrzymać gęste i lepkie ciasto. 
    5. Wyrabiamy ciasto przez około 10 minut (lub dłużej), aż stanie się elastyczne i przestanie przywierać do rąk. Jeśli to konieczne, dodajemy pozostałe cztery łyżki mąki. 
    6. Przykrywamy miskę ściereczką lub folią i odstawiamy na około godzinę w ciepłym miejscu. Ciasto powinno podwoić swoją objętość. 
    7. Po wyrośnięciu ciasta dzielimy je na 12 równych kawałków. 
    8. Formujemy z tych kawałków ciasta bułeczki i układamy je na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zachowując odstępy między nimi. 
    9. Jeśli chcemy, możemy posmarować bułeczki roztrzepanym jajkiem z dodatkiem cukru. 
    10. Wstawiamy blaszkę z bułeczkami do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i pieczemy przez około 22 minuty, aż bułeczki uzyskają złocisto-brązowy kolor. 
    11. Po upieczeniu możemy je spożywać bez dodatków lub udekorować cukrem pudrem, roztopioną czekoladą lub lukrem. 

    Bułeczki drożdżowe z czekoladą i cukrem pudrem z przepisu babci Pelci | Fot. 123RF/Picsel

    Jak długo piec bułeczki drożdżowe?

    Czas pieczenia bułeczek drożdżowych może różnić się w zależności od kilku czynników, w tym temperatury piekarnika, rozmiaru bułeczek i rodzaju ciasta. Ogólnie przyjmuje się, że temperatura piekarnika powinna wynosić około 180-190 stopni Celsjusza

    Jak długo piec bułeczki drożdżowe? Średni czas pieczenia wynosi zazwyczaj od 15 do 25 minut, ale istnieją pewne wyjątki. Małe bułeczki mogą piec się przez około 10-15 minut, podczas gdy standardowe bułeczki o średnicy od pięciu do siedmiu centymetrów będą potrzebować 15-20 minut. Większe bułeczki, na przykład duże bułki hamburgerowe, mogą wymagać 20-25 minut. 

    Co można dodać do bułeczek drożdżowych? 

    Cukier puder, czekolada i lukier, wymienione wyżej, to świetne dodatki do tego typu wypieków. Trzeba jednak pamiętać, że opcji jest znacznie więcej. Zatem co można dodać do bułeczek drożdżowych? Oto kilka opcji: 

    • rodzynki, 
    • kruszonka na wierzch, 
    • posiekane orzechy (np. pekan, włoskie), 
    • suszone owoce (takie jak śliwki, morele, figi czy daktyle), 
    • skórka cytrynowa lub pomarańczowa, 
    • cynamon, wanilia, imbir, gałka muszkatołowa i inne ulubione przyprawy, 
    • słodki serek do środka, 
    • świeże lub mrożone owoce, 
    • budyń, 
    • masło orzechowe.  

    Źródło: Smaker.pl

    Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

    Zobacz także:

    Idealny pomysł na przekąskę. Paluchy serowo-ziemniaczane »

    Apteka w ogrodzie. Roślina uspokaja, zabija bakterie, łagodzi problemy z żołądkiem »

    Owoce z największą dawką witaminy C. Opóźniają starzenie, zmniejszają ryzyko nowotworów »

    Komentarze

    Ostatnio komentowane przepisy

    Ciasta Ciasto drożdżowe.

    Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

    Odsłon: 148

    30 min
    4
    Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

    Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

    Odsłon: 29880

    60 min
    66
    Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

    Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

    Odsłon: 248

    30 min
    8

    Polecane artykuły

    Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

    Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

    1
    Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

    Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

    1
    Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

    Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

    0
    Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

    Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

    0