Ewa_Gotuje

Im dłużej gotujesz, tym mięso jest delikatniejsze. Jak przyrządzić policzki wołowe?

Policzki wołowe to idealne danie dla wymagających smakoszy. Nie dość, że są niezwykle delikatne i soczyste, to jeszcze można przygotować je na wiele różnych sposobów. Jak przyrządzić policzki wołowe, żeby wydobyć z nich to, co najlepsze? I czy mogą być one częścią zdrowej, zbilansowanej diety?

Jak zrobić najlepsze policzki wołowe? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Policzki wołowe to rodzaj mięsa, które nie cieszy się zbyt dużą popularnością w polskiej kuchni, a szkoda, bo odpowiednio przygotowane potrafią wręcz zachwycić swoim smakiem. Na początku nieco twarde, z czasem nabierają miękkości i soczystości, aż wreszcie przyjemnie rozpływają się w ustach. Ich dodatkowym atutem jest duża uniwersalność – doskonale komponują się one z rozmaitymi dodatkami, dzięki czemu można wyczarować z nich nie tylko smaczne, ale i urozmaicone dania. Jak przyrządzić policzki wołowe, żeby wydobyć z nich to, co najlepsze? Smażenie, duszenie czy pieczenie – jaki rodzaj obróbki termicznej wybrać i z czym je podawać? Czy policzki wołowe są zdrowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule.  

 Sprawdź także: Tak wyjątkowego gulaszu jeszcze nie jadłam. Oto przepis na caponatę

Czy policzki wołowe są zdrowe 

Zanim poznasz przepisy z zastosowaniem policzków wołowych, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy policzki wołowe są zdrowe. Jedno jest pewne – mogą być one wartościowym elementem zdrowej diety, o ile sięga się po nie z umiarem. Podobnie jak pozostałe części wołowiny zawierają one szereg substancji odżywczych, włączając w to żelazo, cynk, selen, koenzym Q10, witaminy z grupy B oraz nienasycone kwasy tłuszczowe. Nie sposób nie wspomnieć także o aminokwasach egzogennych, których ludzki organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Na dodatkową uwagę zasługuje kolagen, który w dużej mierze odpowiada za dobre funkcjonowanie stawów oraz kondycję włosów, skóry i paznokci. Jeśli chodzi o wartość energetyczną policzków wołowych, to wynosi ona ok. 120 kcal/100 g. 

Policzki wołowe a wieprzowe  

Policzki wołowe a wieprzowe – po które z nich warto sięgnąć? Obydwa produkty są zbliżone w smaku i konsystencji. Każdy z nich zawiera sporo kolagenu, co sprawia, że są one nieco kleiste. Co więcej, obydwa składniki są chude i intensywne w smaku, a do tego dość twarde – miękkości i soczystości nabierają dopiero wskutek długotrwałej obróbki termicznej. Pewną różnicę można dostrzec w ich kaloryczności – policzki wołowe zawierają ok. 120 kcal na 100 g, podczas gdy te wieprzowe nawet 50 kcal więcej w tej samej porcji. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że wieprzowina posiada nawet kilka razy więcej tłuszczu. Należy dodać, że policzki wieprzowe i wołowe można przyrządzić w ten sam sposób i podawać z takimi samymi dodatkami, np. sosami czy warzywami.  

Jak przyrządzić policzki wołowe 

Zastanawiasz się, jak przyrządzić policzki wołowe? Opcji jest co najmniej kilka. Niezależnie od tego, na którą z nich się zdecydujesz, przed przystąpieniem do gotowania warto podzielić mięso na mniejsze kawałki. Jeśli chodzi o rodzaj obróbki, najlepiej sprawdzi się tutaj długotrwałe duszenie – takie trwające nawet do czterech godzin. Chcesz, żeby twoja przekąska była miękka i delikatna? W takim razie przed duszeniem podsmaż ją przez chwilę na patelni. Policzki wołowe dobrze jest przyrządzać w towarzystwie innych składników, zwłaszcza warzyw i ziół – doskonałym wyborem będzie m.in. czosnek, cebula, pietruszka, seler, por, tymianek oraz rozmaryn. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do nich nieco alkoholu, np. wina czy cydru. Policzki wołowe idealnie komponują się również ze słodkimi dodatkami, takimi jak śliwki, żurawina czy skórka pomarańczy.  

Przepisy na policzki wołowe  

Co przyrządzić z policzków wołowych? Do dyspozycji masz wiele smacznych i oryginalnych dań. Poniżej znajdziesz przepisy na policzki wołowe, dzięki którym od nowa odkryjesz wyjątkowy smak tego nieco zapomnianego mięsa.  

Policzki wołowe w winie 

Policzki wołowe w winie to idealna opcja dla najbardziej wymagających smakoszy. Poza mięsem do ich przygotowania potrzebujesz selera, pietruszki, marchewki, cebuli, przecieru pomidorowego, oliwy z oliwek, masła, cukru, bulionu wołowego, ziela angielskiego, tymianku, rozmarynu, czerwonego wina oraz soli i pieprzu.

Realizację przepisu rozpocznij od oczyszczenia mięsa z błonek. Oprósz je solą oraz pieprzem i wrzuć na dobrze rozgrzany olej – smaż je do momentu, aż równomiernie się zarumieni. Obierz i pokrój warzywa korzeniowe wedle uznania. Umieść je w garnku i podsmaż, po czym dodaj do nich przeciśnięty przez praskę czosnek i drobno posiekaną cebulę. Dorzuć zioła, przyprawy i przecier pomidorowy. Po minucie dolej wino i kontynuuj obróbkę termiczną przez ok. 30 minut. Po upływie tego czasu wrzuć do garnka policzki wołowe i zalej je bulionem. Wstaw garnek do piekarnika nagrzanego do 140 stopni i piecz jego zawartość przez ok. dwie godziny. Przełóż mięso na talerz, a sos przecedź przez sitko. Oprósz danie solą i pieprzem – w razie potrzeby możesz dosypać również trochę cukru. Przed podaniem dodaj do sosu dwie łyżki masła i wymieszaj.  

Policzki wołowe w sosie chrzanowym  

Nie masz ochoty lub nie możesz pozwolić sobie na potrawę z dodatkiem alkoholu? W takim razie postaw na policzki wołowe w sosie chrzanowym. Poza kluczowym składnikiem musisz zaopatrzyć się w kawałek słoniny, seler naciowy, marchewkę, czosnek, cebulę, natkę pietruszki, rozmaryn, ziele angielskie, liście laurowe, majeranek, lubczyk, gęstą śmietanę, bulion, chrzan, mąkę oraz cytrynę.

Oczyść policzki wołowe z błon, po czym oprósz je solą oraz pieprzem i obtocz w mące. Pokrój słoninę w kostkę i podsmaż ją w garnku. Dodaj do niej mięso, obsmaż je z obydwu stron i przełóż na talerz. Pokrój warzywa wedle uznania, a czosnek posiekaj. Podsmaż składniki w tym samym garnku wraz z ziołami, liśćmi laurowymi oraz zielem angielskim. Po chwilowej obróbce termicznej dorzuć policzki wołowe. Zalej je bulionem i duś pod przykryciem przez trzy godziny. Wyjmij mięso z garnka i wlej kolejną porcję bulionu wraz z sokiem z cytryny oraz chrzanem. Zmiksuj całość na gładki sos, po czym zanurz w nim policzki. Gotowe danie możesz zaserwować ze swoją ulubioną kaszą.  

Policzki wołowe w sosie grzybowym  

Wśród przepisów na policzki wołowe nie może zabraknąć tego z grzybami w roli głównej. Poza mięsem w skład dania w tej wersji wchodzi cebula, olej rzepakowy, mąka pszenna, suszone grzyby leśne, liście laurowe, ziele angielskie, owoce jałowca oraz sól i pieprz.

Oczyść policzki z błon, a następnie posyp je solą oraz pieprzem i obtocz w mące. Po wykonaniu tych czynności podsmaż je równomiernie z obydwu stron. Gdy nabiorą złocistego koloru, dorzuć do nich pokrojoną w piórka cebulę i kontynuuj obróbkę termiczną przez kilka minut. Wlej na patelnię wodę, dodaj przyprawy oraz grzyby i duś całość pod przykryciem przez dwie godziny, co jakiś czas polewając mięso sosem. Jeśli preferujesz bardziej kremowy sos, możesz dodać do niego nieco śmietany. Gotową potrawę podawaj z kaszą, np. gryczaną lub jęczmienną.  

Sprawdź, jakie przepisy na policzki przygotowali nasi użytkownicy.

1. Pyszne policzki wieprzowe

 Pyszne policzki wieprzowe Zobacz przepis

Pyszne policzki wieprzowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Policzki wieprzowe z grzybami leśnymi i młodymi ziemniakami

 Policzki wieprzowe z grzybami leśnymi i młodymi ziemniakami Zobacz przepis

Policzki wieprzowe z grzybami leśnymi i młodymi ziemniakami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Policzki wieprzowe z kopytkami

 Policzki wieprzowe z kopytkami Zobacz przepis

Policzki wieprzowe z kopytkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Policzki wieprzowe podane w mini burgerach

 Policzki wieprzowe podane w mini burgerach Zobacz przepis

Policzki wieprzowe podane w mini burgerach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Faszerowane policzki wieprzowe

 Faszerowane policzki wieprzowe Zobacz przepis

Faszerowane policzki wieprzowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Policzki wieprzowe w sosie grzybowym z chrzanem

 Policzki wieprzowe w sosie grzybowym z chrzanem Zobacz przepis

Policzki wieprzowe w sosie grzybowym z chrzanem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie



Źródło: mojegotowanie.pl, kalkulatorkalorii.net, smaker.pl

Opracowała:  Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Zamknij smak pomidorów i papryki w słoiku. Zimą zadziała jak wehikuł czasu »

Pij zamiast herbaty nawet trzy razy dziennie. Podziała na jelita, ukoi nerwy, zahamuje napady głodu »

Pierogi z kurkami: Danie rozpieszczające podniebienia domowników »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29770

60 min
65
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 176

30 min
6
Desery Sernik na zimno z truskawkami

Przepis na pyszny i delikatny sernik na zimno z truskawkami i galaretką. Niez...

Odsłon: 893

30 min
15

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0