Ewa_Gotuje

Korzeń dla cukrzyka, na poprawienie trawienia, z bogactwem witamin. Jak jeść korzeń skorzonery?

Wężymord to warzywo, które nie cieszy się zbyt dużą popularnością w polskiej kuchni, choć ma naprawdę wiele do zaoferowania, zarówno pod względem smakowym, jak i odżywczym. Jak jeść korzeń skorzonery i w jakich przepisach warto go uwzględnić?

Jakie składniki odżywcze ma wężymord? To skarbnica witamin i minerałów | Fot. Canva Pro // Fot. H. Zell/Wikipedia

Spis treści:

Wężymord (skorzonera) to niewątpliwie jedno z najmniej docenianych warzyw, a szkoda, bo posiada mnóstwo zalet - nie dość, że wyróżnia się ciekawym smakiem i dużą uniwersalnością, to jeszcze uchodzi za prawdziwą skarbnicę składników odżywczych, które wspomagają leczenie rozmaitych dolegliwości. Jak jeść korzeń skorzonery i jaki jest jej wpływ na organizm? Czym w ogóle jest ta roślina i jakie cenne związki się w niej kryją? 

Sprawdź także: Niezwykła fasolka adzuki - właściwości i zastosowania, które zaskakują

Co to jest wężymord (skorzonera)? 

Zanim poznasz właściwości i zastosowania powyższej rośliny, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to jest wężymord (skorzonera) i czym dokładnie się charakteryzuje. Otóż jest to warzywo z rodziny astrowatych, wywodzące się z niektórych rejonów Azji oraz południowej i środkowej części Europy. W kuchni zwykle wykorzystuje się jego korzeń, w którym kryje się miąższ z sokiem mlecznym przypominający swoim smakiem szparagi. Sam korzeń osiąga długość do 30 cm i pokryty jest czarną bądź ciemnobrunatną skórą. Jego pozostałe nazwy to czarny korzeń, zimowy szparag oraz czarna korzonka. 

Jakie składniki odżywcze ma wężymord? 

Okazuje się, że ta niepozorna roślina stanowi prawdziwą skarbnicę substancji odżywczych. Jednym z jej najważniejszych składników jest inulina, czyli związek obniżający poziom cukru we krwi. Ponadto można znaleźć w niej pewną dawkę witamin z grupy B, witamin C, A, E i K, a także żelaza, wapnia, magnezu, fosforu, selenu oraz potasu. Nie sposób nie wspomnieć również o takich związkach jak arginina, cholina, koniferyna, asparagina oraz histydyna, które należą do grupy glikozydów.  

Jakie właściwości lecznicze ma wężymord?

Jego działanie na organizm jest bardzo wszechstronne. Jak już zostało podkreślone, stanowi on źródło inuliny, która reguluje poziom cukru we krwi, dzięki czemu uchodzi za cenny element diety osób borykających się z insulinoopornością lub cukrzycą typu 2. Do jego ogromnych atutów można zaliczyć także zdolność do redukowania poziomu „złego” cholesterolu oraz obniżania ciśnienia tętniczego krwi.

Wężymord znany jest również ze swojego korzystnego działania na układ pokarmowy. Usprawnia on procesy trawienne, a obecna w nim inulina należy do grupy prebiotyków, czyli pokarmów będących pożywką dla dobroczynnych bakterii bytujących w naszych jelitach. Kiedy jeszcze warto sięgać po powyższy korzeń? Na przykład w przypadku zmęczenia psychicznego i fizycznego oraz problemów skórnych.

Warto dodać, że wężymord uznawany jest za sprzymierzeńca odchudzających się osób, ponieważ pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu, obfituje w błonnik i charakteryzuje się niską wartością energetyczną - w 100 g tego surowca kryje się około 60 kalorii.  

Jak przygotować wężymord?

Jak przygotować wężymord, żeby nadawał się do spożycia? Po zebraniu należy poddać go obróbce termicznej - najpierw obierz go ze skóry, najlepiej w rękawiczkach, po czym wrzuć do wody z dodatkiem soli oraz cukru na około 30 minut. Jeśli chcesz, aby zachował on jak najwięcej cennych związków, ugotuj go razem ze skórą i obierz dopiero przed podaniem Pamiętaj, że po obraniu korzeń może szybko ściemnieć, dlatego warto skropić go odrobiną soku z cytryny.  

Właściwości kulinarne wężymordu

Jeśli chodzi o właściwości kulinarne wężymordu, są one zbliżone do tych typowych dla szparagów. Podobnie jak w przypadku tych ostatnich, warzywo to można podawać z rozmaitymi dodatkami, np. z masłem i bułką tartą oraz różnego rodzaju sosami. Jeżeli nie chcesz spożywać go w wersji gotowanej, równie dobrze możesz je upiec lub usmażyć, a nawet zrobić z niego zupę krem

Jak jeść korzeń skorzonery?  

Jak już zostało powiedziane, należy sięgać po niego po obróbce termicznej. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spożywać go solo oraz wzbogacać nim inne dania. Jakie konkretnie? Kilka ciekawych i sprawdzonych propozycji znajdziesz poniżej:

Makaron 

Skorzonera wyróżnia się dużą uniwersalnością, dlatego świetnie sprawdza się w makaronach. Jak przyrządzić makaron z wężymordem w roli głównej? Poza dwoma wymienionymi komponentami potrzebujesz orzechów włoskich, czosnku, oleju, natki pietruszki, soku z cytryny oraz soli i pieprzu. Realizację przepisu rozpocznij od obrania korzenia i pokrojenia go wzdłuż na plasterki. Ugotuj makaron al dente, a w międzyczasie upraż orzechy na patelni. Wlej na drugą patelnię olej, wrzuć na nią kawałki skorzonery i smaż przez około 10 minut, co jakiś czas mieszając. Gdy warzywo zmięknie, dodaj posiekany czosnek i kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejną minutę. Skrop zawartość patelni sokiem z cytryny, oprósz solą oraz pieprzem, po czym dodaj makaron, orzechy oraz natkę pietruszki. Przed podaniem wszystko wymieszaj.  

Sałatka  

Jak jeść korzeń skorzonery, jeśli nie z makaronem? Na przykład w formie sałatki. Do przyrządzenia dania w tym wydaniu możesz użyć dowolnych składników - idealnym wyborem będą jabłka, gruszka, jajka, orzechy włoskie, natka pietruszki, majonez, sok z cytryny, cukier oraz sól i pieprz. Ugotuj korzeń w wodzie z dodatkiem cukru i soli, a następnie odcedź. Pokrój go wzdłuż na kawałki i skrop sokiem z cytryny, po czym wymieszaj z natką pietruszki, posiekanym jajkiem oraz pokrojonymi w kostkę owocami. Całość wymieszaj z orzechami oraz majonezem i przyprawami.  

Zupa krem  

Jeśli szukasz pomysłu na smaczną, lekką i pożywną przekąskę, koniecznie postaw na zupę krem ze skorzonery. Poza głównym surowcem w jej skład wchodzą ziemniaki, czosnek, szalotka, bulion warzywny, śmietana, masło, migdały, cytryna, natka pietruszki oraz sól i pieprz. Obierz korzeń ze skóry i namocz go w wodzie z dodatkiem soku z cytryny. W kolejnym kroku obierz i posiekaj czosnek oraz szalotkę, a następnie zeszklij tę ostatnią w rondelku na łyżce masła. Gdy szalotka się zarumieni, dodaj czosnek oraz skorzonerę i podsmażaj całość przez pięć minut, co jakiś czas mieszając. Po upływie tego czasu przełóż zawartość rondelka do garnka z bulionem, dorzuć ziemniaki i gotuj danie przez około 20 minut. Dopraw zupę solą i pieprzem, a następnie zmiksuj ją na gładki krem. Dodaj śmietanę oraz skórkę i sok z cytryny. Kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejne pięć minut. Przed podaniem posyp swoją potrawę prażonymi migdałami oraz natką pietruszki. 

Skorzonera w tuńczykowym majonezie

 Skorzonera w tuńczykowym majonezie Zobacz przepis

Skorzonera w tuńczykowym majonezie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Skorzonera w naleśnikach

 Skorzonera w naleśnikach Zobacz przepis

Skorzonera w naleśnikach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Śledzie ze skorzonerą

 Śledzie ze skorzonerą Zobacz przepis

Śledzie ze skorzonerą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Skorzonera w sosie śmietanowym

 Skorzonera w sosie śmietanowym Zobacz przepis

Skorzonera w sosie śmietanowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Duszona skorzonera z warzywami

 Duszona skorzonera z warzywami Zobacz przepis

Duszona skorzonera z warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródła: fit.poradnikzdrowie.pl, wylecz.to, bonavita.pl, opracowanie własne

Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy

Zobacz także: 

Ciasto "styropian". Internet oszalał na punkcie serników bez sera »

Ustalono, ile kroków dziennie robić, żeby chudnąć. Mniej niż myślisz »

Ogórki małosolne - przepis babci. Ile soli powinniśmy do nich dodać? »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Wegański deser czekoladowy z tofu

Tofu raczej nie kojarzy się z deserami, ale zapewniam, że tego warto spróbowa...

Odsłon: 49

30 min
5
Desery Deser z kiwi

Banalny przepis na pyszny deser z owoców kiwi. Jest słodki, smaczny i przede...

Odsłon: 135

15 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0