Najlepsze przetwory z rabarbaru - zachowaj ten smak na cały rok!

Rabarbar to niezwykle zdrowe i smaczne warzywo sezonowe, chętnie wykorzystywane jako dodatek do wielu potraw. Okazuje się, że jego walorami smakowymi możemy się cieszyć znacznie dłużej. Wystarczy, że zamkniemy je w słoiku. Sprawdź przepisy na najlepsze przetwory z rabarbaru.

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Rabarbar to warzywo z rodziny rdestowatych, o charakterystycznym, kwaskowatym smaku. Na naszych stołach gości nie tylko jako składnik ciast, deserów czy kompotów, ale również dodatek do mięs i innych wytrawnych dań.

Sprawdź także: Jak zrobić nalewkę z rabarbaru? Na wzdęcia i uporczywe zaparcia

Rabarbar – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze 

Ta popularna roślina stanowi bogate źródło witamin oraz mikro i makroelementów. Jej regularne spożywanie dostarcza organizmowi m.in. witamin C, A oraz E, magnezu, potasu, błonnika, kwasu foliowego, żelaza i wapnia. Posiada również wiele cennych antyoksydantów.

Rabarbar jest niskokaloryczny – w 100 g (łodyga) warzywa znajduje się ok. 20 kcal. Bez obaw mogą go więc spożywać osoby dbające o linię lub przebywające na diecie. Niewielka zawartość cukru sprawia, że jest bezpieczny także dla diabetyków.

Właściwości zdrowotne rabarbaru znane są od lat – stanowi on ważny składnik diety przeciwzapalnej, zawiera również tzw. fitoestrogeny, zalecane kobietom w okresie menopauzy. 

Zobacz: Odwrócone ciasto z rabarbarem

Przetwory z rabarbaru – najlepsze propozycje

Bogactwo smaku oraz składników odżywczych rabarbaru zasługuje na to, by korzystać z nich dłużej niż przez kilka wiosenno-letnich miesięcy. Z tego względu warto wykorzystać sezon na rabarbar i przygotować przetwory na zimę.

Do najpopularniejszych z nich należą:

1. Dżem

Aby przygotować dżem z rabarbaru, wystarczą jedynie dwa składniki – łodygi rabarbaru oraz cukier. Nie wymaga on również długiego gotowania, ponieważ jest dość twardy, ma zwartą, zawierającą niewielkie ilości soku strukturę.

Sprawia to, że dżem z rabarbaru można przygotować w prosty i szybki sposób. Po osiągnięciu odpowiedniej konsystencji gorący dżem należy umieścić w czystych, wyparzonych słoikach i dokładnie zakręcić.

2. Sok

Chociaż mogłoby się wydawać, że zrobienie soku z rabarbaru będzie trudne i czasochłonne, jest to możliwe. Co więcej, posiada on wyjątkowe walory smakowe oraz zdrowotne i stanowi idealny dodatek do aromatycznej, zimowej herbaty.

Aby uzyskać największą ilość soku z rabarbaru, należy postąpić z nim tak, jak z selerem naciowym – umieścić łodygi w wyciskarce wolnoobrotowej. Następnie pozyskany sok zagotować z odpowiednią ilością cukru i przelać do butelek.

3. Konfitura

Konfitura z rabarbaru to kolejny smaczny i prosty przepis na przetwory z owoców i warzyw sezonowych. Aby ją zrobić, wystarczy pokroić łodygi na małe kawałki, dodać wodę oraz dużą ilość cukru (zazwyczaj do konfitury zużywa się nieco więcej cukru, niż waga owoców) i smażyć do miękkości w uzyskanym w ten sposób gęstym sosie. Aby konfitury z rabarbaru były smaczniejsze, można połączyć je np. z truskawkami.

4. Kompot

Do wykonania kompotu z rabarbaru potrzebne są jedynie trzy składniki – oczyszczone i pokrojone w niewielkie kawałki łodygi, woda oraz cukier. Przygotowany rabarbar należy umieścić w garnku, zasypać cukrem i zalać wodą. Następne doprowadzić do wrzenia i gotować przez ok. 30 minut. Po zakończeniu gorący kompot trzeba ostrożnie przelać do wcześniej przygotowanych butelek i zakręcić. Napój będzie miał ładny, malinowy kolor oraz orzeźwiający, kwaskowaty smak.

Aby stworzyć bardziej wyszukaną kompozycję, do kompotu można dodać trochę cynamonu lub kardamonu. Dzięki temu zyska również właściwości rozgrzewające, będzie więc idealny do podania na ciepło jesienią czy zimą. Jeśli natomiast wolimy, by był bardziej orzeźwiający, możemy uzupełnić go miętą oraz sokiem z cytryny.

5. Galaretka

Ciekawym pomysłem na zimowe przetwory z rabarbaru jest również galaretka. Aby ją zrobić, łodygi należy umyć i pokroić na niewielkie plasterki, a następnie zalać wodą z dodatkiem żelatyny, zagotować i dokładnie wymieszać. Następnie przelać galaretkę do przygotowanego naczynia, lecz nie zakręcać. Pozostawić do przestygnięcia, a na koniec umieścić w lodówce, aby się ścięła. Zamiast żelatyny można również użyć słodkich, smakowych galaretek, np. truskawkowej, czy malinowej.

6. Mus

Kolejną propozycją na wykorzystanie rabarbaru jest zrobienie z niego musu. Warzywo należy pokroić na kawałki, zasypać cukrem i odstawić na jedną, dwie godziny. Następne zalać niewielką ilością wody i gotować do miękkości. Aby mus miał idealnie gładką, kremową konsystencję, można go zblendować, a następnie ponownie zagotować i zamknąć w słoikach.

Aby nabrał bardziej wyrazistego smaku, można połączyć go np. z imbirem. Ciekawym pomysłem jest również mus z rabarbaru i jabłek – postępujemy wtedy w taki sam sposób, zachowując proporcje owoców i warzyw 1:1.

Przetwory z rabarbaru – do czego wykorzystać?

Przygotowane w ten sposób weki będą stanowiły idealny dodatek do wielu potraw – dżemy i konfitury sprawdzą się jako składnik ciast oraz deserów, sok wzbogaci smak zimowej herbaty i doda jej witamin, natomiast mus można wykorzystać do naleśników, racuchów, a nawet jako smarowidło do kanapek. Mus z rabarbaru z dodatkiem imbiru i pieprzu (bez cukru) doskonale pasuje także do mięs i podrobów – np., do smażonej wątróbki.

Przetwory z rabarbaru – z czym łączyć?

Rabarbar posiada charakterystyczny, cierpki i kwaskowaty smak. Aby go złagodzić, można połączyć go w przetworach ze słodkimi owocami, takimi jak jabłka, truskawki czy maliny. Można również dodać do nich sprawdzone przyprawy np. cynamon, kardamon czy laskę wanilii. Ciekawą propozycją jest połączenie rabarbaru z gorzką czekoladą lub imbirem i pieprzem. W ten sposób otrzymamy aromatyczne, rozgrzewające połączenie.

1. Konfitura z rabarbaru

 Konfitura z rabarbaru Zobacz przepis

Jak zrobić konfiturę z rabarbaru? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Marmolada z rabarbaru

 Marmolada z rabarbaru Zobacz przepis

Marmolada z rabarbaru - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Rabarbarowy curd

 Rabarbarowy curd Zobacz przepis

Rabarbarowy curd / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kompot z rabarbaru

 Kompot z rabarbaru Zobacz przepis

Jak zrobić kompot z rabarbaru? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Mus z rabarbaru

 Mus z rabarbaru Zobacz przepis

Mus z rabarbaru / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Dżem rabarbarowy z jabłkiem i mango

 Dżem rabarbarowy z jabłkiem i mango Zobacz przepis

Dżem z rabarbaru / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Chutney z rabarbaru

 Chutney z rabarbaru Zobacz przepis

Chutney z rabarbaru - jak zrobić? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Szybka konfitura z rabarbaru

 Szybka konfitura z rabarbaru Zobacz przepis

Szybka konfitura z rabarbaru / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Kompot z rabarbaru

 Kompot z rabarbaru Zobacz przepis

Kompot z rabarbaru / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Kto i dlaczego nie może jeść rabarbaru? »

Rabarbar - owoc czy warzywo? Odpowiedź nie jest oczywista »

Co zrobić z rabarbaru? Nadaje się nie tylko do ciast! »

Jak zrobić nalewkę z rabarbaru? Na wzdęcia i uporczywe zaparcia »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
24
30 min
2
Dania główne Żeberka w sosie

Obiad który lubię. Smażone żeberka mięciutkie i smaczne z kluskami śląskimi i...

Odsłon: 100

30 min
3
30 min
5

Polecane artykuły

Informacje Dawniej mówiono na niego kozia stópka. Ocet z tej rośliny działa przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie

Podczas spaceru po lesie możesz natrafić na wiele ciekawych roślin, które swoje zastosowanie mają zarówno w kuchni, jak i ziołolecznictwie. Dziś pr...

0
Ewa gotuje Szybka i smaczna kuchnia Ewy Wachowicz

W kolejnym odcinku kultowego już programu „Ewa Gotuje”, aktorka Małgosia Socha, pod okiem prowadzącej, przygotowała szybkie i niezwykle smaczne pot...

3
Informacje Musztardowiec – zdrowe liście nie tylko na sałatki

Musztardowiec (Brassica juncea) to warzywo, które w Polsce nadal jest mało znane, ale zasługuje na większą popularność ze względu na swój pikantny,...

1
Informacje Co roku o tej porze robię najlepszy mus rabarbarowy. Do ciasta, naleśników, a nawet wędlin

Wielu z nas okres wiosenny kojarzy się ze smakiem domowego kompotu z rabarbatu lub babcinego ciasta z kruszonką. Sezon na ten przysmak trwa dosyć k...

2