Z tego artykułu dowiesz się:
- Nalewka z rabarbaru: właściwości
- Jak zrobić nalewkę z rabarbaru na spirytusie?
- Jak zrobić nalewkę z rabarbaru z miodem?
- Jak zrobić nalewkę z rabarbaru i truskawek?
- Nalewka z rabarbaru i imbiru na trawienie
Wraz z przyjściem wiosny, w sklepach i na targowiskach pojawiły się świeże nowalijki. Jednym z takich majowych warzyw jest też rabarbar, inaczej nazywany rzewieniem. Cechuje się długimi i twardymi, różowymi łodygami, na końcu których znajdują się zielone liście.
Ze względu na lekko kwaskowaty posmak świetnie przełamuje słodycz wielu dań. Nalewka rabarbarowa z pewnością przypadnie więc do gustu wszystkim, którzy nie lubią bardzo słodkich trunków. Sprawdź, jakie właściwości ma i jak ją przygotować.
Sprawdź także: Kto i dlaczego nie może jeść rabarbaru?
Nalewka z rabarbaru: właściwości
Właściwości nalewki z rabarbaru są oczywiście związane z warzywem, które jest jej podstawą. Zatem sprawdźmy, czy rabarbar jest zdrowy? Jak najbardziej! Dostarcza on witamin i cennych mikroelementów.
Choć warzywa nie powinno się spożywać codziennie (ponieważ zawiera w sobie kwas szczawiowy i rapontycynę, które w dużych dawkach mogą zaszkodzić zdrowiu), to jedząc go od czasu do czasu, wzmocnimy nasz organizm. Rabarbar to źródło m.in. witamin A, C i E oraz takich mikroelementów jak: kwas foliowy, błonnik i potas.
Nalewka z rabarbaru polecana jest przede wszystkim jako środek na uciążliwe wzdęcia i zaparcia. Wspomaga prawidłowe wypróżnianie się. Oczywiście nie można jej traktować jak lekarstwo - alkohol spożywany w dużych dawkach zawsze jest szkodliwy. Jeśli zachowasz nalewkę do zimy, może ona działać także rozgrzewająco i wzmacniająco na organizm w mroźne dni.
Zobacz: Odwrócone ciasto z rabarbarem
Jak zrobić nalewkę z rabarbaru na spirytusie?
Rabarbarówkę możesz przygotować na wódce lub na spirytusie. Przepis na tradycyjną nalewkę z rabarbaru wcale nie jest skomplikowany. Najlepiej, jeśli trunek przygotujesz na przełomie maja i czerwca, gdy warzywo jest najsmaczniejsze. Pamiętaj, że nalewkę z rabarbaru często poleca się na uporczywe wzdęcia i zaparcia. Jeśli mierzysz się z takimi problemami, to dodatkowy powód do jej wykonania.
Jak zrobić nalewkę z rabarbaru? Potrzebujesz zaledwie czterech składników: dwóch kilogramów rabarbaru, pół litra spirytusu, 250 ml wody i 30 dag cukru. Jeśli chcesz, aby wysokoprocentowy napój był słodszy, wybierz czerwony rabarbar, który nie jest tak kwaśny, jak ten jaśniejszy.
Na początku dokładnie umyj rabarbar (ale go nie obieraj) i pokrój go na dwucentymetrowe kawałki. Do dużego słoja wrzuć przygotowane warzywo i zalej je alkoholem z wodą. Zamknij naczynie i odstaw na sześć tygodni w ciemne i chłodne miejsce. Po tym czasie zlewamy płyn do osobnego słoika, a do rabarbaru dodajemy cukier. Ponownie odstawiamy na ok. dwa tygodnie, aby z warzywa wytrącił się alkohol i sok.
Pamiętaj, aby co kilka dni lekko wstrząsnąć i przemieszać zamknięty słój, by doprowadzić do rozpuszczenia się cukru. Po upływie dwóch tygodni znowu zlewamy płyn i łączymy go z wcześniej odlaną częścią. Mieszamy - nalewka gotowa!
Poznaj oryginalny przepis na nalewkę z rabarbaru, którym podzieliła się nasza użytkowniczka:
Nalewka na rabarbarze
Zobacz przepisNalewka rabarbarowa przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Sprawdź także: Proste i szybkie desery z truskawkami
Jak zrobić nalewkę z rabarbaru z miodem?
Jeśli obawiasz się, że nalewka z rabarbarem wyjdzie bardzo kwaśna, to zawsze możesz dodać do niej odrobinę miodu. Ten świetnie osłodzi alkohol i wprowadzi dodatkowy posmak do trunku. To również popularna wersja rabarbarówki.
Jak zrobić nalewkę z rabarbaru na miodzie? Przepis nie odbiega bardzo od poprzedniego. Zaopatrz się w te składniki: kilogram rabarbaru, 400 gramów płynnego miodu, 500 ml spirytusu 95 proc. i 500 ml wódki 40 proc. Jak widzisz, tę nalewkę przygotowuje się z dwóch rodzajów alkoholu.
Zacznij od umycia rabarbaru i odkrojenia jego końcówek. Łodygi podziel na ok. centymetrowe kawałki i wrzuć je do szklanego, dużego słoja. Warzywo zalej miodem i odstaw na całą dobę do chłodnego i ciemnego miejsca. Gdy ten czas upłynie, dolej spirytus i wódkę. Przemieszaj delikatnie i odstaw na ok. osiem tygodni.
Następnie płyn odcedzamy i przelewamy do butelek. Szczelnie zamknięte trzymamy jeszcze przez dwa - trzy miesiące. Nalewka z rabarbaru z miodem ma słodko-kwaskowaty smak i głęboką, różową barwę.
Sprawdź oryginalny przepis na rabarbarówkę z dodatkiem miodu autorstwa naszego użytkownika:
Nalewka rabarbarowa z miodem
Zobacz przepisNalewka rabarbarowa z miodem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Lubisz połączenie wiosennych owoców i warzyw? Rabarbar wraz z truskawkami często dodaje się razem do słodkich deserów, ciast czy kompotów. Dlaczego więc nie spróbować wykorzystać ich też do alkoholowego napoju? Przygotuj nalewkę z rabarbaru i truskawek - ma wyjątkowy, owocowy aromat.
Przed przyrządzaniem, zaopatrz się w kilogram truskawek, 800 gramów rabarbaru, 300 gramów cukru, 700 ml spirytusu 95 proc. i 500 ml wody. Najpierw zajmij się rzewieniem - umyj go i przekrój na mniejsze kawałki. Truskawki umyj, obierz z szypułek i przepołów. Owoce i warzywa przełóż do dużego słoja. Zasyp je cukrem i odstaw na całą dobę. Składniki powinny puścić sok.
Następnego dnia wlej mieszankę spirytusu i wody, zamknij szczelnie naczynie i odstaw je na dwa miesiące w chłodne i zaciemnione miejsce. Po tym czasie odlej płyn (najlepiej odcisnąć też dokładnie cały sok z warzyw i owoców) i umieść go w mniejszych butelkach. Zakręć je dokładnie i odstaw je ponownie na ok. trzy miesiące, aby nabrały intensywnego smaku.
Sprawdź także: Botwinka do słoików. Idealna na zimę, do barszczu ukraińskiego i nie tylko
Nalewka rabarbarowa z imbirem na trawienie
Nalewkę z rabarbaru świetnie też przygotować podczas wiosny, ale otworzyć dopiero zimą, gdy organizmowi brakuje świeżyć owoców i warzyw. Chłodną porą z chęcią wyciągamy przetwory i nalewki, aby rozgrzać ciało i dostarczyć cennych witamin i minerałów.
Za kilka miesięcy z pewnością sprawdzi się nalewka z rabarbaru i imbiru, która wspomaga trawienie i wzmacnia podczas jesieni i zimy. Jak zrobić rabarbarówkę w tej wersji? Przygotuj: 50 dag cienkich łodyg rabarbaru (najlepiej mocno różowych, które są słodsze i zrównoważą intensywny smak imbiru), cytrynę, świeży korzeń imbiru (o wielkości ok. czterech, pięciu centymetrów), trzy łyżki cukru pudru (lub miodu) i litr żytniej wódki (ok. 40 proc.).
Przyrządzanie nalewki zacznij od umycia rabarbaru i pokrojenia łodyg na plastry o grubości ok. dwóch centymetrów. Kawałki wrzuć do szklanego słoja i delikatnie rozgnieć drewnianym tłuczkiem lub łyżką. Wsyp cukier puder (lub wlej miód), dodaj sok z cytryny (bez pestek) i drobno posiekany, obrany imbir.
Wstrząśnij porządnie słoikiem, aby przemieszać składniki i zalej je wódką. Zamknij szczelnie słoik i odstaw do ciemnego i chłodnego miejsca na ok. sześć tygodni. Co kilka dni potrząśnij naczyniem, aby cukier (lub miód) całkowicie się rozpuścił.
Po upływie sześciu tygodni odcedź płyn i przelej do mniejszych butelek (nie wyciskaj soku z warzyw i imbiru, bo trunek nabierze gorzkiego posmaku!). Zamknięte odstaw ponownie na trzy miesiące. Nalewkę z rabarbaru i imbiru spożywa się w małych ilościach. Wystarczy kieliszek po przemarznięciu w chłodny dzień lub po obfitym posiłku, aby usprawnić pracę układu trawiennego.
Zobacz także:
Ten składnik jest zbędny. Oto jak zrobić idealne ciasto na pierogi »
Domowa lemoniada z kiszonych cytryn. Przepis na orzeźwiający napój »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »